Dlaczego ludzie kochają komiksy?

0
650
ludzie komiksy
Eksperci zajmujący się językiem przeprowadzili badania nad procesem czytania komiksów i jego wpływem na umysł | fot.: materiał partnera

Kiedy słyszymy słowa “komiks” to kojarzy nam się on zwykle z poprzednim wiekiem. Wtedy bowiem wiele osób sięgało właśnie po niego, aby zanurzyć się w baśniowy świat i oderwać się od rzeczywistości. Obecnie jednak wraca moda na czytanie obrazkowych historyjek. Dlaczego ludzie tak bardzo uwielbiają komiksy? Odpowiedź na to pytanie w artykule poniżej.

Co przyciąga dzieci do komiksów?

Gdy sięgniesz po dowolny komiks lub powieść graficzną, od razu zrozumiesz, dlaczego dzieci je tak uwielbiają. W przeciwieństwie do tradycyjnych książek, które często są wypełnione gęsto napisanymi czarno-białymi literami, komiksy są pełne kolorowych, pełnych energii obrazków, z ograniczoną ilością tekstu. Taki układ przyciąga uwagę najmłodszych, zwłaszcza tych, które są bardziej wizualnie zorientowane i przyzwyczajone do mediów, takich jak chociażby telewizja czy internet.

Dodatkowo tematyka komiksów jest fascynująca dla dzieci i młodzieży. Zazwyczaj opowiadają one o postaciach o wielkich marzeniach, superbohaterach używających ekscytującego, pełnego energii języka i pełnych akcji przygód. Jednak obecnie ten tradycyjny wzorzec jest coraz częściej łamany. W serii wydawnictwa Egmont spotykamy uroczych zwierzęcych bohaterów, którzy nie tylko bawią, ale także uczą dzieci pozytywnych wzorców i wartości. Co więcej, obrazki w tych komiksach są atrakcyjne: pełne życia, ale jednocześnie bardziej subtelne niż te przeznaczone dla starszych czytelników.

Jakie wartości edukacyjne niosą za sobą komiksy?

Eksperci zajmujący się językiem przeprowadzili badania nad procesem czytania komiksów i jego wpływem na umysł. Po wielu obserwacjach doszli do wniosku, że spędzanie czasu nad narracją wizualną ma pozytywny wpływ na rozwijanie umysłu. Komiksy wykorzystują język wizualny do przekazywania informacji, co okazuje się równie skutecznym narzędziem poprawiającym umiejętności czytania, komunikacji oraz funkcje poznawcze, jak tradycyjne książki. Innymi słowy, czytanie komiksów przyczynia się do podnoszenia poziomu intelektualnego czytelnika.

Warto zaznaczyć, że mimo że komiksy są przede wszystkim medium wizualnym, zawierają one znaczną ilość tekstu. Czytelnicy muszą go dokładnie analizować, interpretować i zrozumieć. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych powieści, muszą śledzić rozwijającą się fabułę i postacie. Komiksy mają swoje początki, środki i zakończenia, wyraźnie zarysowane postacie oraz punkty kulminacyjne.

Ponadto mogą zrozumieć różne aspekty, takie jak nastrój, ton, humor czy ironia, które również obecne są w tych komiksach. Przygody zwierzęcych bohaterów w tych seriach pełne są humoru, nieoczekiwanych zwrotów akcji oraz opisów uczuć postaci. Młodzi czytelnicy muszą po prostu podążać za intrygującą fabułą, co w przypadku tych komiksów nie stanowi trudności, aby rozwijać swoje umiejętności czytelnicze.

Materiał partnera zewnętrznego