Co czytają Polacy?

0
486
co czytają Polacy
Ważne wydarzenia w świecie polskiej i światowej literatury odbijają się wśród czytelników szerokim echem, a książki laureatów prestiżowych nagród nieodmiennie lądują na listach bestsellerów | fot.: stock.adobe.com

Choć mogłoby się wydawać, że popularność czytelnictwa w naszym kraju spada, analiza rynku mówi co innego – czytamy sporo książek, regularnie kupujemy i wypożyczamy interesujące nas tytuły, a prasa i social media pełne są inspirujących opinii i dyskusji o przeczytanych pozycjach. Jakie książki są najczęściej czytane wśród Polaków?

Literatura piękna – od klasyki po głośne nowości

Ważne wydarzenia w świecie polskiej i światowej literatury odbijają się wśród czytelników szerokim echem, a książki laureatów prestiżowych nagród nieodmiennie lądują na listach bestsellerów. W minionym roku szczególnym zainteresowaniem cieszyła się autobiograficzna powieść Lata autorstwa Annie Ernaux, która jesienią odebrała literacką nagrodę Nobla. Wielu czytelników sięgało również po Empuzjon Olgi Tokarczuk – pierwszą powieść naszej noblistki wydaną po otrzymaniu nagrody.

Reportaż literacki

Wśród bestsellerów polskiego rynku wydawniczego często pojawiają się także tytuły należące do gatunku non-fiction, zarówno autorstwa krajowych, jak i zagranicznych reporterów. Szukamy w nich informacji na temat bieżących problemów – ciekawe książki do czytania dla dorosłych poruszają tematy takie, jak wojna na Ukrainie, rosnące wpływy Chin, konsekwencje rozwoju metaverse czy sztucznej inteligencji – jak i śladów minionych epok. Zainteresowaniem cieszą się również reportaże zza granic Polski, umożliwiające literackie podróże w wyobraźni – podczas lektury możemy pogłębiać naszą wiedzę o świecie z zacisza własnego domu.

Jakie książki są najczęściej czytane dla rozrywki?

Wśród najchętniej wybieranych przez naszych rodaków książek nie brak literatury gatunkowej, służącej relaksowi i przyjemnemu spędzeniu czasu, a jednocześnie utrzymującej wysoki poziom artystyczny. Szczególnie popularne są tutaj kryminały, sensacje i thrillery – w księgarniach dostępny jest ogromny wybór powieści tego typu, a polscy i zagraniczni pisarze wciąż dostarczają nam nowych, ekscytujących tytułów.

Sukces serii 50 twarzy Greya i 365 dni zaowocował także wzrostem popularności romansów – zarówno tych z wyraźnie zaznaczonym wątkiem erotycznych, zaliczanych zdecydowanie do grupy ciekawych książek do czytania dla dorosłych, jak i powieści obyczajowych, bliższych gatunkowi Young Adult lub klasycznym melodramatom.

Opisane powyżej gatunki nie wyczerpują listy książek, które najchętniej czytają Polacy – rynek wydawniczy jest szeroki i pojemny, a wśród tysięcy dostępnych tytułów każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Gorąco zachęcamy do czytelniczych eksperymentów!

Materiał partnera