Kultowe polskie produkcje legalnie i bez opłat. Sprawdzamy darmową ofertę filmów Studia Filmowego TOR oraz VOD.pl!

0
1161
stare taśmy filmowe na rolkach
Łatwy i legalny dostęp do bezpłatnych polskich filmów w internecie bardzo nas cieszy | fot.: stock.adobe.com

Większość z nas ogląda filmy albo w telewizji, albo poprzez Netflixa lub HBO, albo za pomocą nie do końca legalnych, żeby nie powiedzieć wprost: pirackich źródeł. Każde z trzech podejść ma swoje wady – filmy w telewizji zazwyczaj są przerywane dziesiątkami irytujących reklam, abonament za Netflixa i HBO GO jest dość drogi, a filmy z pirackich stron nie dają twórcom żadnego zysku i na dodatek są zazwyczaj w słabej jakości. Alternatywą dla tych sposobów jest… Youtube, na którym znaleźć można legalne filmy pełnometrażowe, a także polski portal VOD.pl. I to nie tylko starsze produkcje znajdujące się w domenie publicznej, ale też nowsze, kultowe klasyki polskiego kina udostępnione bezpłatnie przez Studio Filmowe TOR oraz portalu VOD.pl! Jak prezentuje się darmowa oferta obu firm?

Studio Filmowe TOR, czyli Kieślowski, Zanussi i kino moralnego niepokoju

Jeżeli chodzi o bezpłatne filmy dostępne na kanale Studia Filmowego TOR, znaleźć tam można przede wszystkim klasykę kina z lat 80 wpisującą się w poetykę tzw. kina moralnego niepokoju pokazującego największe wady PRL-u. W jakości 1080p dostępna jest duża część pełnometrażowych filmów Kieślowskiego, w tym tytuły takie jak Blizna, Krótki film o zabijaniu czy Przypadek. TOR udostępnił także za darmo kilka najważniejszych filmów Krzysztofa Zanussiego, w tym słynne Barwy ochronne oraz nieco mniej znany, ale wciąż warty obejrzenia Constans. Na kanale studia znaleźć można także starsze filmy, zarówno kultową komedię Marka Piwowarskiego Rejs, wojenne widowisko Westerplatte broni się nadal, jak i kameralny dramat historyczny Szpital przemienienia będący wzruszającą adaptację powieści Stanisława Lema. Musimy przyznać, że Studio Filmowe TOR stanęło na wysokości zadania i faktycznie zadbało o bezpłatny dostęp do arcydzieł polskiej kinematografii – serdecznie zachęcamy do obejrzenia wymienionych przez nas filmów, a także do samodzielnego przejrzenia playlisty z wszystkimi dostępnymi tytułami!

Darmowe polskie filmy na VOD.pl, czyli miszmasz klasyki i nowości

Portal VOD.pl jest przede wszystkim komercyjną wypożyczalnią filmów, w której za każdy film należy zapłacić. Brak abonamentu sprawia, że korzystanie z platformy wiąże się ze sporymi kosztami, ale na szczęście VOD.pl udostępnia widzom duża bazę tytułów, które można zobaczyć bezpłatnie w zamian za zobaczenie kilku reklam. Na stronie znajdują się głównie filmy zagraniczne, ale portal oferuje także polskie kultowe klasyki takie jak Podróż za jeden uśmiech, Na srebrnym globie, Austeria czy Pociąg. Co prawda większość dostępnych tam tytułów to produkcje mniej znane lub całkowicie zapomniane, ale rozległa baza darmowych filmów sprawia, że bardzo łatwo jest natrafić na prawdziwe perełki. Bazę VOD.pl powinni przejrzeć przede wszystkim miłośnicy starego, polskiego kina z lat 50 i 60 – to właśnie wtedy nakręcono większość dostępnych na platformie produkcji.

Łatwy i legalny dostęp do bezpłatnych polskich filmów w internecie bardzo nas cieszy – zarówno Studio Filmowe TOR, jak i VOD.pl w znaczący sposób przyczyniają się do promowania polskiej kultury i poszerzania wiedzy o kinie. Obie firmy przygotowały ciekawą alternatywę dla telewizji i Netflixa, szczególnie dla osób zainteresowanych starszym, polskim kinem.

TBO