Znasz JavaScript? Oto 3 dziedziny, w których możesz dobrze zarobić!

0
479
java script
JavaScript w IoT jest absolutną podstawą | fot.: materiał partnera

JavaScript jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych i najczęściej używanych języków programowania. To jednak nie oznacza, że w każdej z dziedzin można na jego znajomości zarobić równie dużo. Gdzie szukać pracy, żeby znajomość JavaScript najbardziej się opłacała?

IoT – wciąż ze sporym potencjałem

Dziś o IoT nie mówi się zbyt wiele ani zbyt głośno, ale głównie dlatego, że Internet Rzeczy stał się już codziennością. Inteligentne sprzęty są używane bardzo powszechnie, ale ich oprogramowanie często rozwija się wolniej, niż by mogło – właśnie przez to, że brakuje specjalistów, którzy mogliby się tym zajmować w pełnym zakresie. JavaScript w IoT jest absolutną podstawą. To właśnie ten język często odpowiada za realizację większości funkcji nowoczesnych sprzętów, przy czym nie należy tego ograniczać tylko do zastosowań domowych, bo IoT w specyficznej formie jest też wykorzystywany na skalę przemysłową w automatyzacji linii technologicznych czy procesach kontrolnych. Warto przeglądać ogłoszenia na https://sii.pl/oferty-pracy/all/all/javascript/, gdzie właśnie do pracy w tej dziedzinie często szuka się programistów JavaScript.

W tworzeniu testów programistycznych

Niewielu programistów lubi pisać testy, ale są tacy, którzy właśnie w tym się odnajdują, a JavaScript pozwala to zrobić łatwo, szybko i przyjemnie. Pisanie programów testowych do testów automatycznych w każdej skali to spore wyzwanie, które wymaga otwartego umysłu, sporej kreatywności, ale i systematyczności. Żeby pracować wydajnie i się w tym sprawdzić, warto znać Selenium lub Cypress.js, bo to właśnie te narzędzia w największym stopniu mogą pomóc w pisaniu testów. Co ważne – w tym przypadku JavaScript pozwoli na pisanie nie tylko prostych, ale również złożonych testów end-to-end.

Programiści apek mobilnych

Pisanie programów mobilnych i multiplatformowych jest trudne i właściwie nie ma żadnego języka, który byłby idealny do tego celu. Prawdopodobnie zresztą nie da się go w przewidywanej przyszłości stworzyć ze względu na liczbę różnych dostępnych platform. JavaScript jednak jest jedną z najlepszych opcji, bo mimo pewnych niedomagań, pozwala pisać aplikacje, które będą działały świetnie na wielu typach i modelach sprzętu. Pisze się w tym języku gry mobilne, skrypty kontrolne czy programy użytkowe. Frameworki JavaScript pozwalają też przede wszystkim budować doskonałe oprogramowanie hybrydowe, w pewnym sensie więc jest to język programowania, który pozwala na tworzenie środowiska dla wielu funkcji, które nie są dla niego natywne. To oczywiście trudne zadanie, ale za to ci programiści, którzy się w nim odnajdą, mogą liczyć na niezłą wypłatę.

Materiał partnera zewnętrznego