VPN dla ochrony prywatności i bezpieczeństwa – czy warto?

0
596
vpn
Wirtualna sieć prywatna skutecznie ukrywa Twoją aktywność przed wzrokiem szpiegów – nawet dostawców internetowych. Widzą oni, że korzystasz z sieci, ale nie mogą stwierdzić, co dokładnie robisz | fot.: stock.adobe.com

Liczba użytkowników korzystających z VPN-ów stale rośnie. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest postępująca świadomość społeczeństwa – w końcu mało kto lubi być szpiegowany czy stanowić pożywkę dla natrętnych reklamodawców. VPN to jednak dla wielu nadal zbędny wydatek. Czy Ty, jako zwyczajny użytkownik Internetu, powinieneś martwić się o swoją prywatność?

Zanim przejdziemy do wyliczania zagrożeń czy uciążliwości czyhających w Internecie, wyjaśnimy enigmatyczny skrót VPN. Co to VPN? Słowo pochodzi od frazy „wirtualna sieć prywatna” i oznacza (w uproszczeniu) bezpieczny tunel, który łączy użytkownika z siecią. Połączenie VPN działa na zasadzie przekierowania. Ty, jako klient, łączysz się z serwerem usługodawcy, a dopiero on kieruje Twoje żądanie dalej.

Takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet i zastosowań. Dowiesz się o nich więcej z dalszej części artykułu.

Dlaczego ludzie korzystają z sieci VPN?

Ochrona przed szpiegowaniem

Czy wiesz, że Twój dostawca usług internetowych ma wgląd w to, co robisz w sieci? Usługodawcy internetowi gromadzą informacje dotyczące danych i zwyczajów swoich klientów. Niektóre kraje otwarcie przyzwalają na ich sprzedaż, co znaczy, że Twoje dane mogą zostać udostępnione reklamodawcom i marketingowcom.

Łączenie się z siecią za pomocą VPN niweluje ten problem. Wirtualna sieć prywatna skutecznie ukrywa Twoją aktywność przed wzrokiem szpiegów – nawet dostawców internetowych. Widzą oni, że korzystasz z sieci, ale nie mogą stwierdzić, co dokładnie robisz.

Bezpieczeństwo poza domem

Zdarza Ci się od czasu do czasu łączyć z publicznymi sieciami Wi-Fi? Internet udostępniany przez hotele czy kawiarnie to błogosławieństwo w sytuacjach, kiedy nie można skorzystać z własnego transferu danych, ale trzeba wiedzieć, że niesie ze sobą pewne ryzyko. Publiczne sieci nie zawsze są prawidłowo zabezpieczone. To sprawia, że są idealnym środowiskiem dla hakerów pozyskujących cudze dane poprzez ataki Man-in-the-middle i podsłuchy.

Dobry tunel VPN zabezpiecza nawet w takich sytuacjach. Poza tym, że ukrywa Twoją aktywność, to również szyfruje dane – nawet jeśli jakimś sposobem dostałyby się w niepowołane ręce, byłyby bezużyteczne.

Zmiana lokalizacji

Każdy fan serwisów streamingowych wie, że te same media wyglądają zupełnie inaczej w różnych częściach świata. Seriale, filmy czy krótkie filmiki niekiedy są obarczone geoblokadami – dostęp do nich jest możliwy tylko z konkretnych krajów.

Usługa VPN działa na zasadzie przekierowania przez serwer, który może znajdować się nawet na drugim końcu świata. Jeśli łączysz się z Internetem przez taki serwer, Twój prawdziwy adres IP jest ukryty, a witryny, które odwiedzasz, „widzą” ten należący do serwera VPN. Dzięki temu możesz uzyskać dostęp nawet do treści zablokowanych w Twoim kraju. To także rozwiązanie dla podróżników – jeśli odwiedzasz obcy kraj, VPN umożliwia automatyczne wyświetlanie stron w Twoim ojczystym języku.

Zwalczanie cenzury w Internecie

Jeśli mieszkasz na stałe w Polsce, Kanadzie czy kraju Unii Europejskiej – raczej nie musisz martwić się o to, że Twoje komentarze w mediach społecznościowych zaprowadzą Cię prosto do aresztu. Niestety, takie sytuacje mają miejsce w niektórych miejscach na świecie. Osoby zamieszkujące kraje objęte cenzurą – Chiny, Rosję, Wenezuelę czy Arabię Saudyjską – nie mogą korzystać z prawa do wyrażania swoich poglądów, a do tego są odcięte od informacji ze świata ze względu na blokowanie „niewygodnych” stron internetowych przez władze.

Korzystanie z sieci VPN w krajach cenzurowanych to często jedyny sposób na uzyskanie kontaktu ze światem zewnętrznym. Jeśli jesteś podróżnikiem czy dziennikarzem – rozważ zainstalowanie usługi przed wyjazdem, ale przedtem przestudiuj prawo obowiązujące w danym państwie.

VPN – czy warto?

Mając powyższe informacje na uwadze, odpowiedź na pytanie „czy warto korzystać z VPN?” brzmi: tak. Nawet jeśli jesteś zwyczajnym użytkownikiem sieci (a nie sygnalistą czy aktywistą walczącym z totalitarnym rządem), zainstalowanie usługi VPN na komputerach i urządzeniach mobilnych przyniesie Ci wiele korzyści. Najważniejszą z nich jest bezpieczeństwo – tunel VPN zapewnia przede wszystkim dodatkową warstwę ochrony danych.

Materiał partnera