Shopware – kompleksowe oprogramowanie sklepu internetowego

0
583
shopware kompleksowe oprogramowanie sklepu internetowego
Odpowiednie oprogramowanie sklepu jest niezbędne, aby zarządzanie stroną nie sprawiało trudności i możliwe było zapewnienie internautom oraz właścicielowi witryny wszystkich niezbędnych opcji | fot.: materiał partnera

Chcesz rozpocząć sprzedaż online? To słuszna decyzja. Według Gemius już 77 proc. internautów w Polsce kupuje w sieci, a przychody branży e-commerce rosną w tempie powyżej przewidywań analityków. Jedną z pierwszych decyzji, którą musisz podjąć, jest wybór oprogramowania sklepu. Sprawdź, czym jest Shopware i dlaczego system ten jest znakomitym wyborem dla Twojej witryny.

​Shopware – jak to działa?

Odpowiednie oprogramowanie sklepu jest niezbędne, aby zarządzanie stroną nie sprawiało trudności i możliwe było zapewnienie internautom oraz właścicielowi witryny wszystkich niezbędnych opcji. Jednym z rozwiązań typu open source jest platforma Shopware. Ma ona już dosyć długą historię. Za jej powstanie odpowiada Stefan Hamann, a właściwie jego firma Hamann-Media GmbH, którą założył, mając 16 lat. W 2003 roku zrealizował on projekt, czego efektem była późniejsza sprzedaż oprogramowania sklepu, jako standardowego produktu.

Sklep Shopware jest obecnie wykorzystywany przez ponad 100 tys. witryn e-commerce. Jego ogromną zaletą jest wspomniany charakter open source. Twórcy systemu zachęcają użytkowników do uczestnictwa w jego rozwoju, choćby poprzez zgłaszanie sugestii odnośnie do zmian, które warto wdrożyć.

Najnowsza wersja Shopware jest oznaczona jako 6.4.11.1 – to już ósma edycja udostępniona tylko w 2022 roku. Nie oznacza to, że za każdym razem twórcy oprogramowania wprowadzają diametralne modyfikacje – często są one symboliczne, ale kluczowe jest to, że stale zwiększane jest bezpieczeństwo użytkowników, a także poprawiana jest funkcjonalność rozwiązania.

Na korzystanie z Shopware zdecydowało się wiele znanych marek, takich jak Haribo, Loreal czy Lufthansa.

​Shopware – wersje oprogramowania

Platforma Shopware oferowana jest w ramach trzech pakietów. Różnią się one kosztem, wsparciem producenta, a także funkcjami. Która będzie optymalna dla Twojego biznesu? Oto najważniejsze informacje na temat dostępnych propozycji:

  • Community – to opcja darmowa, w przypadku której nie możesz liczyć na wsparcie producenta, natomiast wielu użytkowników dzieli się wiedzą na temat oprogramowania online. Pakiet pobiera się i instaluje na posiadanym hostingu. To rozwiązanie jest dobrym pomysłem przede wszystkim na początek, głównie dla małych sklepów.
  • Professional – ta wersja wiążę się z ponoszeniem kosztów. Cena zaczyna się od 199 dolarów miesięcznie, ale masz tutaj do czynienia z rozbudowanym oprogramowaniem. Ten pakiet gwarantuje oficjalne wsparcie producenta, a ponadto wiele funkcji. Należą do nich rozszerzone możliwości konfiguracji produktów, narzędzia SEO, opcje związane z handlem wielokanałowym i społecznościowym, a także międzynarodowym. To bardzo dobry wybór przede wszystkich dla średnich i dużych sklepów.
  • Enterprise – to już rozwiązanie dla najbardziej wymagających. Wiąże się z wydatkiem co najmniej 2495 dolarów miesięcznie. Decydując się na ten wariant, uzyskasz wsparcie 24 h na dobę, a także pomoc indywidualnie przypisanego specjalisty. Ta wersja rozwiązania zapewnia zaawansowane opcje związane ze sprzedażą B2B, zatem jeśli działasz na tym rynku, to prawdopodobnie uzyskasz funkcje, które pomogą Ci w prowadzeniu działalności.
shopware wersje oprogramowania
Tak, jak w przypadku każdego oprogramowania możesz potrzebować wtyczek, dzięki którym uzyskasz funkcje niedostępne w Shopware | fot.: materiał partnera

​Platforma Shopware – integracje

Tak, jak w przypadku każdego oprogramowania możesz potrzebować wtyczek, dzięki którym uzyskasz funkcje niedostępne w Shopware. Możesz zdecydować się na darmowe pluginy, ale często dużo lepszym wyborem są płatne rozwiązania – dopracowane, funkcjonalne, z zapewnionym wsparciem technicznym od twórców. Oto przykładowe wtyczki, które mogą Ci się przydać:

  • SEO Professional – zwiększa możliwości optymalizacji sklepu pod SEO. Dzięki temu rozwiązaniu dodasz m.in. przekierowania 301/302. Natomiast w przypadku tytułów (title SEO) będziesz widzieć, czy nie jest on zbyt długi, ale nie pod względem liczby znaków, tylko pikseli.
  • Blog for SW6 – to rozwiązanie do prowadzenia bloga, zoptymalizowane pod SEO. Daje ono możliwość dodawania kategorii wpisów, różnych autorów, przypisywania tagów. Do wyboru są różne motywy. Wdrożone są również dane strukturalne.

Inne dodatki, które mogą być użyteczne, to m.in. Pickware ERP Starter, Shopware WMS powered czy External order management. Takie wsparcie należy dobierać pod kątem swojego sklepu, musi być ono adekwatne do oczekiwań Twoich i internautów. Zanim wybierzesz darmową wersję rozwiązania, sprawdź, jak działa demo płatnej propozycji – na tej podstawie upewnisz się, że warto w nie zainwestować.

Chcesz założyć sklep oparty na Shopware? Postaw zatem na specjalistów, którzy doskonale znają ten system. Eksperci ze SmartBees przygotują dla Ciebie witrynę, która spełni potrzeby Twoje i Twoich klientów – będzie skutecznym narzędziem sprzedaży.

Materiał partnera