Prowadzenie bloga na miarę wymogów współczesności

0
629
tworzenie treści na bloga
Aby ułatwić działania przy zamieszczaniu wpisów, blogerzy operują wieloma narzędziami, które doskonale zdają egzamin w tego typu pracy | fot.: stock.adobe.com

Prowadzenie bloga wydaje się być rzeczą błahą i powszechnie niedocenianą. Nikt nie wie, że bycie autorem bloga o dużej czytelności jest często okupione dużym wkładem własnym oraz pracą z narzędziami ułatwiającymi organizacje działań blogerskich. Jakie znamy narzędzia wspomagające pracę blogera? Jaką tematykę dobrać, aby cieszyć się popularnością w sieci?

Jak dobrać tematykę bloga, aby przyciągnąć czytelnika?

Tematyka bloga prowadzona przez autora powinna być tożsama z jego upodobaniami. W końcu trudno jest pisać o czymś, o czym nie mamy zielonego pojęcia bądź czego nie lubimy. Regularność przy tworzeniu wpisów, zaangażowanie oraz pasja przyczynią się do osobistej satysfakcji, a także pierwszych zarobków. Jeśli Twoje zainteresowania pokrywają się z zainteresowaniami dużej grupy osób, to wówczas śmiało możesz zacząć tworzyć pierwsze wpisy na swoim osobistym blogu. Użytkownicy poszukują różnego rodzaju treści. Popularnymi artykułami chętnie czytanymi przez rzesze odbiorców są wpisy o tematyce parentingowej, kulinarnej, modowej oraz urodowej. Dużym uznaniem czytelników cieszą się również blogi prowadzone przez pasjonatów psychologii i przedstawiające tematykę zdrowotną oraz motywacyjną. Jeśli nie znajdziesz wśród podanych propozycji interesującej lektury, zawsze możesz spróbować wbić się w gusta odbiorców, proponując rzadki temat, lecz przedstawiony na tyle nietuzinkowo, że będzie miał szansę przyciągnąć sporą liczbę fanów. 

Wspomagające narzędzia dla blogerów

Aby ułatwić działania przy zamieszczaniu wpisów, blogerzy operują wieloma narzędziami, które doskonale zdają egzamin w tego typu pracy. Do najpopularniejszych serwisów wspomagających pracę blogerów należą:

  • Google Search Console,
  • Google PageSpeed Insights,
  • iA Writer,
  • Synonimy.pl,
  • Pexels.com,
  • Feedly,
  • Google Analytics,
  • Brand24,
  • ThemeForest.net.

Pierwsze narzędzie Google Search Console pozwala blogerowi na zaindeksowanie jego strony oraz umożliwia przekaz danych dotyczących mapy witryny. Kolejne z nich Google PageSpeed Insights analizuje stronę blogera w aspekcie tempa jej wczytywania i proponuje zmiany, jakie autor bloga powinien wdrożyć. Jest to istotne z tego względu, iż każdy w sieci zwraca uwagę na szybkość ładowania się strony. Z kolei iA Writer jest znanym edytorem tekstu banalnie prostym w działaniu, a zapisane w nim treści podlegają synchronizacji między urządzeniami. Synonimy.pl to bardzo przydatna stronka, dzięki której można łatwo i przyjemnie sprawdzić synonimy podanego słowa, bardzo przydaje się w procesie tworzenia tekstów. Następnym narzędziem jest darmowy Pexels.com, który przychodzi z pomocą, gdy bloger potrzebuje jakiegoś zdjęcia do tekstu. Program Feedly to przydatny i prosty w użyciu czytnik umożliwiający bezproblemowe przeglądanie informacji z wybranych witryn internetowych. Priorytetowym narzędziem blogerskim jest Google Analytics, którego funkcją jest śledzenie ruchu na blogu. To narzędzie wskazuje blogerowi, jakie artykuły cieszyły się największym wzięciem, co przydaje się w dalszym rozwijaniu bloga. Kolejnym profesjonalnym narzędziem jest Brand24 służący monitoringowi mediów społecznościowych i internetu. W pracy blogera przydaje się także ThemeForest.net z olbrzymią ilością darmowych motywów. Jak widzimy prowadzenie bloga, może podwoić swoją efektywność, jeśli tylko sięgniemy po odpowiednią aplikację bądź narzędzie. 

Czy warto korzystać z narzędzi dla blogerów?

Na pytanie, czy warto korzystać z aplikacji przeznaczonych dla blogerów, można bez wahania odpowiedzieć twierdząco. Dlaczego bloger ma być zdany tylko sam na siebie, jeśli wokół jest tyle dostępnych wspaniałych aplikacji ułatwiających jego pracę? Mało który bloger obecnie decyduje się na samodzielną pracę bez elektronicznych wspomagaczy. Dlatego warto zdecydować się na współpracę choćby z jedną bądź dwiema aplikacjami, a efekty będą lepsze oraz szybciej się pojawią.

SMI