Pro-gamer od podstaw

0
967
esport dziewczyna przed komputerem
Jeśli szukasz swojej pierwszej klawiatury od razu skieruj swój wzrok na klawiatury mechaniczne | fot.: stock.adobe.com

Interesujesz się grami komputerowymi i chciałbyś spróbować swoich sił w e-sporcie ale nie wiesz od czego zacząć? Sprawa nie jest taka prosta, jakby mogło się wydawać na pierwszy rzut oka ale z nami pierwszy krok zrobisz o wiele łatwiej.

E-sport, właściwie co to?

W skrócie jest to wirtualna rywalizacja, podzielona na wiele dyscyplin, skupiona przede wszystkim na rozgrywce wieloosobowej, chociaż zdarzają się również dyscypliny dla pojedynczego gracza. Do najpopularniejszych obecnie tytułów możemy zaliczyć strzelanki online, wśród których prym wiedzie nieśmiertelny wręcz CS, w którym dwie czteroosobowe ekipy toczą boje na wybranych mapach wcielając się w terrorystów  oraz żołnierzy oddziałów specjalnych. Wśród gier strategicznych (RTS-ów) prym wiodą takie tytuły jak LOL lub DOTA, które są grami z gatunku Multiplayer Online Battle Arena. Nie lubisz zbytniego rozlewu krwi, a i nie czujesz zbytnio klimatu strategicznych posunięć? Żaden problem uprawiając e-sport, możesz grać w gry… sportowe, a jakże. W tej kategorii króluje FIFA i PES.

Co muszę posiadać, by zostać pro-gamerem?

To zależy. I to od wielu czynników. Na początek musisz się zastanowić w jaki tytuł chcesz zacząć zawodowo grać. Czego innego będziesz potrzebować grając w CS-a, a co innego w gry sportowe. We wszystkich przypadkach będziesz potrzebować jednego: komputera. Im mocniejszy „piec”, tym szybsza jest reakcja gracza. Komputer, który będzie dysponował zbyt mają ilością pamięci RAM, słabym procesorem lub starym dyskiem, z którego cały czas będzie próbował coś doczytać nie wróży raczej sukcesów a przyprawi Cię raczej o frustrację, a później nerwicę. Nie znasz się na podzespołach komputera? Nic nie szkodzi! Większość sklepów komputerowych posiada gotowe zestawy komputerowe dla gamerów. I nie, nie mówię tutaj o maszynach za 10 000 zł, chociaż i takie się zdarzają. Żeby swobodnie myśleć o rozgrywce musisz jednak liczyć się z wydatkiem rzędu ok. 3500-4000 zł za sam komputer i doliczyć ok. 1000 zł na w miarę przyzwoity monitor. To pozwoli Ci cieszyć się grą przez kilka lat, nie zaprzątając sobie głowy przymusem wymiany podzespołów zbyt szybko.

Coś jeszcze?

Owszem! Nie pograsz bez dobrej myszy oraz klawiatury.

Ta pierwsza musi charakteryzować się ogromną precyzją sensora, który przekłada się na ruchy użytkownika. Ważne są również przełączniki, które znajdują się pod obudową myszy. Im lepsze ich wykonanie, tym dłuższe życie naszego „gryzonia”, który będzie nam wesoło machać ogonem przez dzieścia milionów kliknięć. Tak, tak, dobrze widzisz! W przypadku myszki i klawiatury polecam Tobie tylko i wyłącznie sprzęt na kablu. Nie będziesz mieć problemu z wyczerpującymi się akumulatorkami lub brakiem zasięgu.

Jeśli szukasz swojej pierwszej klawiatury od razu skieruj swój wzrok na klawiatury mechaniczne. Żadnych membran! Po pierwsze są one trwalsze a po drugie czas reakcji na wciśnięcie klawisza jest szybsza.

Mam już wszystko?

Masz minimum do tego, by zacząć myśleć poważnie o e-sporcie. Z czasem jednak zechcesz siedzieć w wygodnym, profilowanym fotelu, otulony pięknym dźwiękiem wydobywającym z dobrej jakości słuchawek. O ile na początku siedzieć możesz na zwykłym krześle, to słuchawki z mikrofonem mogą się Tobie przydać od zaraz. Zależy od tytułu w jaki zechcesz grać.

Nawet najlepszy jednak sprzęt nie uczyni Cię mistrzem w Twoim ulubionym tytule. Do tego zestawu dorzuć jeszcze zacięcie i chęci. Będą one Tobie potrzebne podczas treningów!


BGŁ