Praca jako programista – jakie technologie najlepsze na start?

0
1364
praca programisty
Dziś każdy może się przebranżowić, by zostać programistą. W sieci są wszystkie potrzebne informacje, aby to uczynić| fot.: Fotolia

Trwa moda na pracę w IT. Szczególnie pociągający dla mnóstwa ludzi jest etat programisty. Nie dziwi ten fakt. Wystarczy wejść na pierwszy z brzegu portal z ogłoszeniami o pracę, gdzie można zobaczyć, ile zarabia się w tej dziedzinie. Są to sumy ogromne, czasami wręcz niesamowite. Podobnie jest z warunkami pracy: telefon i laptop służbowy, możliwość pracy z jakiegokolwiek miejsca się chce czy darmowe, zdrowe posiłki. Wszystko to skutecznie przyciąga świeżą krew do branży.

Dziś każdy może się przebranżowić, by zostać programistą. W sieci są wszystkie potrzebne informacje, aby to uczynić. Jednak na starcie mamy duży problem. Jaki język programowania wybrać? Z jednymi łatwiej o pracę, w drugich są ogromne zarobki, a jeszcze inne mają przyjazną krzywą nauki. Zatem jakie technologie warto wziąć pod uwagę, zaczynając naukę programowania?

PHP

Jeśli chcemy jak najszybciej zacząć zarabiać jako programistą, to doskonałym językiem na start będzie PHP. Wielu uważa, iż jest to przestarzała technologia, której nie warto się uczyć, ale rynek pracy i statystyki weryfikują te dane. Najpopularniejszy system zarządzania treścią (CMS) WordPress to około 34% całej sieci. Jest on zbudowany na bazie PHP. To jeszcze nic! Liczy się, iż około 80% stron internetowych po stronie serwera to właśnie PHP. Dlatego łatwo dostać pracę tutaj, ponieważ jest mnóstwo rzeczy do zrobienia!

Sam język w nauce jest stosunkowo prosty. Z racji tego, iż jest już wiele lat na rynku – ma on ogromną społeczność zbudowaną wokół siebie. Znaczy to, iż osoba ucząca się będzie miała dostęp do sporych zasobów informacji, ale także i pomocy ze strony innych programistów. Aczkolwiek nie ma nic doskonałego. Jeśli chcemy pracować w projektach najnowszych technologicznie, będzie to znacznie utrudnione z PHP. Zarobki są tutaj dobre, szybko i łatwo można dostać pracę, jednak to w innych technologiach znajdziemy lepsze pieniądze.

Python

Bardzo przyjazna technologia, która jest niesamowicie uniwersalna. Możliwości? Praca po stronie serwera (back-end), machine learning, programowanie sztucznej inteligencji, testy penetracyjne itd. Jeśli nie wiemy, czego jeszcze szukamy, Python będzie rewelacyjnym wprowadzeniem w programistyczny świat.

JavaScript

Niesamowitym jest, jak ten język programowania ewoluował w ciągu ostatnich lat. Dzisiaj jest to jedna z najbardziej potrzebnych technologii. Znajdziemy wiele ofert pracy, a przy tym zarobki dla ekspertów mogą być zawrotne. Co więcej, dziś JavaScript stosowany jest zarówno po stronie klienta (przeglądarki), jak i po stronie serwera. Więc jeśli poznamy dobrze tę technologię, to możemy pracować zarówno jako front-end developer, jak i back-end developer a może nawet jako full-stack!

Krzywa nauki jest tutaj litościwa dla przyszłego programisty. Zaletą uczenia się JS jest to, iż nie potrzeba wiele na start. Wystarczy nam przeglądarka internetowa z dostępem do narzędzi developerskich jak np. Google Chrome. Także efekty naszej pracy są znacznie szybciej widoczne niż ma to miejsce w innych językach.

Co zatem wybrać?

Wybór technologii zależy od naszych preferencji. Jeśli jeszcze nie wiemy, co chcemy robić, to idealnym wprowadzeniem w świat programowania będzie Python. Dla osób, które zainteresowane są pracą ze stronami, sklepami i aplikacjami webowymi JavaScript będzie dobrym wyjściem. Natomiast jeśli jak najszybciej chcemy znaleźć pracę, to uchwycenie się PHP będzie czymś, co pomoże nam to skuteczne osiągnąć!

GBO