Od 1.0 do 10 czyli historia systemu Windows

0
1499
przycisk Windows na klawiaturze
Na systemie Windows 10 pracuje 350 milionów komputerów. Czy firma osiągnie zaplanowany miliard? | fot.: stock.adobe.com

Komputery osobiste wkroczyły do gospodarstw domowych ponad 30 lat temu. Stało się to możliwe dzięki prostemu oprogramowaniu: Windows. 20 listopada 1985 roku mała firma programistyczna Microsoft wydała pierwszy graficzny interfejs użytkownika dla swojego systemu operacyjnego MS-DOS z Windows 1.0. Początkowo projektowany tylko jako rozszerzenie systemu operacyjnego, Windows 1.0 stał się podstawą bezprecedensowej historii sukcesu. Aplikacje na komputerach MS-DOS można było od tej pory obsługiwać za pomocą myszy, dzięki czemu szare skrzynki stały atrakcyjne dla rynku konsumenckiego. 

Początki systemu Windows

30 lat temu rozpoczął się wyścig z czasem o pierwszy graficzny interfejs użytkownika do komputerów PC. Komputery są używane głównie w firmach. Bill Gates szybko rozumie, że aby trafiły one pod strzechy, muszą być łatwiejsze w obsłudze. Pierwsi użytkownicy systemu MS-DOS muszą mieć pewne techniczne umiejętności i podstawową znajomość języka programowania. Pierwsza wersja Windows nadal mało przypomina znaną dzisiaj. Oprogramowanie jest nieintuicyjne, wolne i obsługuje tylko kilka aplikacji. Żeby użyć choćby kalkulatora, trzeba znaleźć wymagany plik (calc.exe) w głębi systemu operacyjnego i uruchomić go z wiersza polecenia.

Bitwa o graficzny interfejs użytkownika

Co prawda pomysł na graficzny interfejs użytkownika był rewolucyjny, ale nie pochodził od Microsoftu. Dwa lata wcześniej, w 1983 roku- powstaje bowiem Lisa, komputer Apple’a. Jednak urządzenie jest na tyle drogie, że interesuje się nim tylko wąska grupa entuzjastów. Tym niemniej idea powstała, czas na wyścig. Czując presję Jobsa, Gates zaanonsował Windows 1.0 na targach komputerowych Comdex w Las Vegas w listopadzie 1983 roku, na długo przed tym, zanim oprogramowanie było naprawdę gotowe. Microsoft potrzebuje prawie dwóch lat, by uruchomić pierwszą wersję Windowsa, w tym czasie na rynek wchodzi pierwszy Macintosh. Między Microsoftem a Apple rusza lawina sporów i procesów o licencję, które ostatecznie kończą się w 1994 roku przegraną firmy Jobsa. Relacje między gigantami wróciły do normy dopiero w 1997 roku, gdy Jobs, wróciwszy do Apple’a, prosi Microsoft o pomoc w postawieniu firmy na nogi. Jobs jednak nigdy nie zapomniał pożyczania jego pomysłów, co znalazło wyraz w ironicznych reklamach.

Przełom i klątwa millenium

Na początku systemu Windows 1.0 na całym świecie jest tylko 6 milionów komputerów osobistych. Dopiero 5 lat później firma odniosła pierwszy sukces z Windows 3.0, a prawdziwy przełom nastąpił 5 lat później wraz z Windows 95. W tym systemie urządzenia peryferyjne, takiej jak drukarki, są znacznie łatwiejsze do podłączenia i uruchomienia. Rzadko jednak udaje się to bez uciążliwej instalacji sterownika. W Windows 95 po raz pierwszy pojawia się znana już użytkownikom Mac’ów ikona kosza na śmieci. Windows 95 po raz pierwszy daje możliwość połączenia z internetem: Internet Explorer. Windows 98 jest jeszcze nowocześniejszy. Te nowości to standardowe zintegrowanie Explorera z systemem operacyjnym Windows, wprowadzenie paska szybkiego startu i obsługa USB. Milenijna wersja Windows 2000 miała być bardziej przyjazna użytkownikom i dobrze zoptymalizowana pod kaem obsługi multimediów, tymczasem budzi irytację niestabilnością i małą wydajnością. Cenioną nowością Windows XP jest nawigacja z menu Start i to, że istnieje w wersji na tablety. Następca: Windows Vista, nie budzi pozytywnych uczuć, mimo przeprojektowanego interfejsu i ikon oraz nowości technicznych. Za faktycznego następcę XP uznaje się Windows 7, chwalony za stabilność, wydajność i łatwość obsługi. Jednakże 14 stycznia 2020 roku  Microsoft, który stoi za Windowsem, zrezygnował ze wsparcia dla systemu Windows 7.W Windows 8 przede wszystkim zmienia się jedno: ikony można obsługiwać dotykowo. Aktualizacje i programy można teraz pobrać z Windows Store. Windows 10 jest platformą na cały szereg urządzeń: oprócz komputera na tablety, telefony a nawet konsole.

Na systemie Windows 10 pracuje 350 milionów komputerów. Czy firma osiągnie zaplanowany miliard?

Czytaj także:

Co dalej z Windowsem 7? Czy w przyszłości będzie można korzystać z tego systemu?

PGE