Najbezpieczniejsza przeglądarka internetowa – którą wybrać?

0
4691
Kobieta w domu pracuje na komputerze
Wyboru przeglądarki należy dokonać przede wszystkim bazując na indywidualnych potrzebach, ale jeśli zależy nam na dobrej ochronie to warto zwrócić uwagę na przeglądarki: Chrome, Firefox oraz Microsoft Edge. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W obecnych czasach, przeglądarka internetowa stanowi jedno z podstawowych narzędzi. Każdego dnia wykorzystujemy ją do wielu różnych celów – przeglądania witryn internetowych, komunikowania się, obsługi bankowości elektronicznej. Oprócz wygody korzystania i szybkości działania, ważne jest także bezpieczeństwo, jakie zapewnia nam przeglądarka internetowa. Która przeglądarka internetowa jest najbezpieczniejsza?

Statystyki użycia przeglądarek internetowych

Można pokierować się tym, że skoro dana przeglądarka jest używana przez dużą liczbę osób to świadczy to o tym, że jest sprawdzona i bezpieczna. Z najnowszego (czerwiec 2019) rankingu najpopularniejszych przeglądarek internetowych, udostępnionego przez gs.statcounter.com, wynika, że aż 4 na 5 Polaków korzysta z Chrome.

Na drugim miejscu znajduje się Firefox (6,71%), a na trzecim Samsung Internet (5,27%). Pozostała część użytkowników Internetu korzysta z Opery, Safari lub Edge. Wśród najpopularniejszych przeglądarek na świecie, również króluje Chrome (63,69%), a za nim znajduje się Safari (15,15%). Czy słusznie użytkownicy Internetu tak bardzo zaufali przeglądarce Chrome?

Chrome – najpopularniejsza przeglądarka, ale czy bezpieczna?

Nie ulega wątpliwości, że Chrome stara się zapewnić użytkownikom wysoki poziom ochrony i posiada wiele istotnych w tym względzie funkcji. Mowa tutaj o:

  • funkcji „Bezpieczne Przeglądanie”, która informuje o potencjalnych zagrożeniach przy próbie otwarcia strony uznanej za złośliwą bądź phishingową,
  • automatycznych aktualizacjach, które pozwalają na zapewnienie ochrony przed najnowszymi niebezpieczeństwami,
  • Sandboxingu, który dodaje dodatkową warstwę ochronną oraz uniemożliwia automatyczną instalację malware.

Niemniej jednak, Chrome jest przeglądarką internetową, której nie można uznać za zapewniającą dobrą prywatność. Korzystanie z niej tworzy dla Google szerokie możliwości śledzenia odwiedzanych przez nas stron i poczynionych kliknięć. Prywatność w sieci zawsze można zwiększyć stosując dobry VPN i inne narzędzia, jak dodatki do przeglądarek blokujące śledzenie.

Firefox – większe bezpieczeństwo z wersją Quantum

Firefox Quantum, wydany w 2017 roku to wersja przeglądarki wzbogacona o funkcje zapewniające lepszą ochronę oraz prywatność. Wśród nich najważniejsze to:

  • Sandboxing, który służy zapobieganiu atakaom,
  • zaktualizowane Centrum Kontroli, które oferuje więcej ustawień prywatności,
  • ochrona przed śledzeniem, która blokuje komponenty śledzące na witrynach.

Co więcej Firefox daje użytkownikom możliwość zwiększenia poziomu prywatności poprzez uruchomienie tzw. sieci Tor. Przeglądarka jest także ciągle uaktualniana. Najnowsze aktualizacje zapobiegają atakom typu spoofing i atakom z wykorzystaniem dodatkowego kodu.

A co z bezpieczeństwem innych przeglądarek internetowych?

Mniej popularne przeglądarki nieustannie starają się dorównywać konkurencji. Przeanalizujmy ich najważniejsze zabezpieczenia:

  • Opera – od 2016 roku wersja komputerowa zawiera wbudowanego ad-blockera, którego trzeba jednak uruchomić ręcznie,
  • Internet Explorer – kiedyś przodujący w rankingach największej liczby malware, aktualnie jego zabezpieczenia są poprawione, ale wciąż nie najlepsze i śledzące dane,
  • Microsoft Edge – technologia SmartScreen od Windowsa Defendera umożliwia wykrywanie stron phishingowych i złośliwych nawet lepiej niż Chrome czy Firefox. Co więcej, przeglądarka ta ma sandboxing podobny do sandboxingu Chrome. Microsoft Edge dobrze chroni prywatność, gdyż sprzedaż reklam nie przynosi dochodów producentowi,
  • Safari – używana w większości przez użytkowników produktów Apple. Oferuje szeroki zakres ustawień dotyczących prywatności i bezpieczeństwa.

Jaka jest więc najbezpieczniejsza przeglądarka internetowa? Żadna nie jest w pełni idealna. Różne przeglądarki nastawione są na ochronę różnych sfer, ale każda z wymienionych w artykule zapewnia pewien poziom bezpieczeństwa przed cyberprzestępcami. Wyboru przeglądarki należy dokonać przede wszystkim bazując na indywidualnych potrzebach, ale jeśli zależy nam na dobrej ochronie to warto zwrócić uwagę na przeglądarki: Chrome, Firefox oraz Microsoft Edge.


Materiał partnera zewnętrznego