Jakie dostępne rozwiązania na rynku pomogą Ci polepszyć stan bezprzewodowego połączenia internetowego?

0
975
wysportowana dziewczyna z ciężarkami siedząca przed laptopem na dywanie w domu
Pierwszą rzeczą na którą powinniśmy zwrócić uwagę w procesie polepszenia jakości naszego internetu bezprzewodowego, jest prawidłowe sprawdzenie i konfiguracja routera | fot.: stock.adobe.com

Coraz więcej urządzeń nie tylko RTV, ale również AGD korzysta z bezprzewodowego internetu w naszym domu. Coraz więcej marek proponuje ciekawe innowacyjne funkcjonalności lodówek, piekarników, ale też telewizorów czy odtwarzaczy muzyki, których warunkiem jest podpięcie się do bezprzewodowej sieci Wifi. Z czasem sprawia to, że wcześniej działająca bez zarzutu sieć zaczyna spowalniać. Każdy z nas od czasu do czasu jest uczestnikiem takiej sytuacji nawet wtedy, kiedy z naszego wi-fi korzysta jedynie smartfon i laptop. Jakie w takim razie mamy możliwości, by polepszyć stan bezprzewodowego połączenia internetowego?

Odpowiednie ustawienie i konfiguracja routera sieci bezprzewodowej

Pierwszą rzeczą na którą powinniśmy zwrócić uwagę w procesie polepszenia jakości naszego internetu bezprzewodowego, jest prawidłowe sprawdzenie i konfiguracja routera. W pierwszej kolejności powinniśmy zająć się znalezieniem optymalnej lokalizacji tego urządzenia. Sygnał routera rozchodzi się wokół urządzenia, dlatego najlepszym pomysłem jest ulokowanie go jak najbliżej centrum naszego mieszkania bądź domu. Duże znaczenie mają takie czynniki jak ściany, okna oraz drzwi. Im grubszy materiał wykonania tych elementów, tym trudniej fale mogą się rozchodzić. Pamiętajmy też o takim szczególe jak ustawienie anten. Powinny być one ustawione pionowo do góry. Jeżeli zmiana lokalizacji urządzenia nie pomogła nam w uzyskaniu lepszego efektu, spróbujmy zmienić częstotliwość routera. Routery są ustawione na częstotliwość 2.4 GHz, jednak wiele osób nie jest świadomych faktu, iż równie efektywna praca może odbywać się na częstotliwości 5GHz. Warto zmienić ta częstotliwość, jednak jest to dobry sposób w mieszkaniu o niewielkiej powierzchni – zasięg sieci, choć mocny może zmniejszyć się do 35 metrów.

Repeater

Innym rozwiązaniem, jest wykorzystanie urządzenia o nazwie repeater. Jest to urządzenie, które odbiera sygnał z routera, a następnie wzmacniając go, emituje na znacznie większy zasięg. To urządzenie sprawdza się bardzo dobrze w dużych domach, gdzie niektóre pomieszczenia mają realny problem z odbiorem czystego sygnału. Repeater powinien być umiejscowiony odpowiednio daleko źródła, czyli routera, co pozwoli na optymalne rozszerzenie zasięgu sieci Wi-fi. W zależności od naszych potrzeb możemy zakupić kilka takich urządzeń i rozlokować je w taki sposób, by na całej powierzchni naszego domu jakość bezprzewodowego internetu była wysokiej jakości.

Mesh Wi-Fi rozwiązaniem naszych problemów z internetem bezprzewodowym

To stosunkowo nowe i mało popularne rozwiązanie działa na bardzo podobnej zasadzie jak repeater. Mesh Wi-Fi to zbiór kilku małych stacji, które są połączone w jeden inteligentny system mogący wykryć sieć, a następnie przekazać go dalej. Dzięki odpowiedniemu rozlokowaniu takiej siatki zasięg internetu jest znacznie większy niż w przypadku pojedynczego routera. Tego typu rozwiązanie zostało zaprojektowane z myślą o dużych budynkach, w których pojedynczy router nie ma możliwości pokrycia całej powierzchni swoim zasięgiem.

ŁNA