Jaką technologię ma wybrać programista chcący pracować sprawnie z JavaScript?

0
1237
Programista przy pracy
Jeśli chodzi o poziom trudności to najłatwiej zacząć z jQuery i Vue.js, następnie jest React a na samym końcu Angular | fot.: stock.adobe.com

Każdy programista stron internetowych, czyli web developer w pewnym momencie swojej kariery stoi przed wyborem odpowiedniej biblioteki lub frameworku, który pozwoli mu sprawniej pracować w JavaScript. To, co będzie dla nas najlepsze, zależy od tego, czy szukamy pracy na etacie, czy jako wolny strzelec. Do mniejszych projektów będzie lepiej użyć jednej technologii, a do dużych – innej. Sam czas, jaki mamy na naukę i jej poziom trudności może zadecydować o tym, co wybierzemy. Więcej na ten temat w tekście poniżej.

jQuery

Dzisiaj istnieje wielka batalia o to, czy warto uczyć się jQuery, czy też nie. Najlepszym podejściem będzie jednak sprawdzenie, czy ta technologia będzie dla nas przydatna. Jeśli chcemy pracować jako wolny strzelec, a już szczególnie przy CMS WordPress, poznanie jQuery będzie dla nas wskazane. Sama biblioteka jest bardzo prosta i szybko można nauczyć się efektywnej pracy z nią. Jeśli chodzi o pracę na etacie, to wiele firm dalej używa tej technologii.

Angular

Ze wszystkich podanych tutaj możliwości Angular ma najwyższy próg wejścia. Jednak jest to bardzo solidna opcja, jeśli chcemy pracować na etacie w dobrej korporacji przy dużych projektach. Jeśli przebrniemy przez wymagający proces nauki, to później jest już tylko lepiej. Jeśli nabierzemy doświadczenia, to będziemy zarabiać naprawdę satysfakcjonujące pieniądze. Jeśli interesuje nas praca jako freelancer, to są lepsze możliwości.

React

Obecnie najpopularniejsza technologia, jeśli chodzi o front-end i JavaScript. Próg wejścia nie jest tak wysoki, jak przy Angularze, nie jest też szczególnie niski, ale na średnim poziomie. Jest to technologia uniwersalna. Możemy z niej sprawnie pracować na małych, średnich i dużych projektach. Pracę znajdziemy zarówno jako freelancer, jak i etatowiec. Jest to obecnie największa gwiazda. Warto się uczyć Reacta, gdyż z doświadczony programista w tej technologii zarobi sporo. Wiele osób przyznaje, iż pisanie w React jest znacznie przyjemniejsze niż w Angular. Nie bez znaczenia jest to, jak dobrze nam się pracuje z daną technologią.

Vue.js

Technologia, która staje się powoli hitem to Vue.js. Można zaobserwować coraz większą jego popularność. Nie dziwi ten fakt, gdyż Vue.js jest uznawany za najprzyjemniejszą technologię JavaScript. Można powiedzieć, iż jest to połączenie tego, co najlepsze zarówno w React, jak i w Angular. Co więcej, Vue jest znacznie łatwiejszy w nauce od nich, co przyciąga do niego wielu początkujących front-endowców. Z pewnością warto zainteresować się Vue, szczególnie jeśli planujemy karierę jako wolny strzelec.

Co wybrać?

Wybór odpowiedniej technologi nie jest taki problematyczny. Najlepiej przetestować ich kilka, by sprawdzić, co jest dla nas najlepsze. Często może być tak, że polecana przez innych technologia może nam nie leżeć, a jakaś mniej znana sprawi, że będziemy programowali z uśmiechem na ustach. Jeśli chodzi o poziom trudności to najłatwiej zacząć z jQuery i Vue.js, następnie jest React a na samym końcu Angular. Jeśli chodzi o zarobki, to wszędzie możemy zarabiać godnie, o ile tylko będziemy dobrzy w tym, co robimy.


GBO