Jak wybrać najlepszego dostawcę VPN do swoich potrzeb?

0
595
VPN wybór operatora
Co trzeba uwzględnić podczas wyboru dostawcy VPN? Otóż ważna jest liczba serwerów, a także lokalizacji- co więcej, można powiedzieć, że podczas wyboru dostawcy VPN czynnik ten będzie decydujący | fot.: stock.adobe.com

Nie da się ukryć, że VPN cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki niemu można cieszyć się najwyższym poziomem bezpieczeństwa podczas surfowania w sieci. Co więcej VPN gwarantuje również pełną anonimowość i możliwość korzystania z różnych adresów IP. Z pewnością osoby, które zainteresowały się VPN i próbują znaleźć odpowiedni jego rodzaj, dopasowany do potrzeb, zauważyły, że na rynku obecnie dostępne jest wiele rozwiązań. Wyróżnia się ponad 300 usług VPN, jednak jak wybrać i dopasować go do swoich potrzeb?

Określ czego oczekujesz od dostawcy VPN

Dla wielu użytkowników sieci, wybór VPN nie jest szczególnie prosty. Nie polega on bowiem na wybraniu pierwszej, lepszej usługi od jakiegokolwiek dostawcy. Wówczas, by wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie, trzeba w pierwszej kolejności określić, czego od dostawcy VPN oczekujemy. Jeśli więc chcemy posiadać VPN dla całego gospodarstwa domowego, warto wybrać ten, który będzie oparty na routerze lub który po prostu umożliwi wiele połączeń, które będą wykonywane w tym samym czasie. W tym wypadku świetnie sprawdza się VPN od Surfshark, który gwarantuje obsługę wielu połączeń jednocześnie. Niemniej jednak, jeśli planujemy głównie streaming filmów online, wówczas niezbędny okaże się VPN który jest gwarancją niezawodnych i niezwykle szybkich połączeń z nieograniczoną przepustowością. Warto również wziąć pod uwagę to, jak często podróżujemy i jak często polegamy na publicznych sieciach Wi-Fi. Jeśli regularnie wyjeżdżamy w podróże służbowe, wówczas przyda się nam VPN, który idealnie zabezpieczy nas przed wyciekiem danych do serwerów na całym świecie. Warto więc przygotować sobie swoistą listę funkcji, które są dla nas najważniejsze, a także tych, bez których możemy spokojnie się obejść. Wówczas sprecyzujemy swoje wymagania odnośnie dostawcy VPN, co pozwoli na dokonanie słusznego wyboru, który będzie swoistą odpowiedzią na nasze potrzeby.

Porównaj cechy różnych VPN-ów

Kiedy mamy już sprecyzowane własne potrzeby i oczekiwania względem dostawcy VPN, warto teraz porównać cechy każdego z nich. Zanim więc wciśniesz guzik: pobierz VPN, poświęć chwilę na analizę tematu. Dlaczego? Otóż każdy dostawca VPN w swoich usługach ma funkcję priorytetową. Wobec tego może być nią szybkość, ale także i szyfrowanie lub poziom anonimowości. Cechy VPN również powinny być zgodne z naszymi oczekiwaniami i wymaganiami. Można wyjaśnić to na prostym przykładzie. Otóż jeśli zależy nam na oglądaniu treści, które przez względy geograficzne zostały zablokowane, wówczas priorytetem powinien stać się dostawca VPN, który w swoich usługach stawia przede wszystkim na skuteczne odblokowywanie zawartości. Wiele VPN-ów ma ogromne problemy z ominięciem blokady dla Netflixa. Niemniej jednak np. Surfshark VPN poradzi sobie z tymi przeszkodami bez najmniejszego problemu. Z kolei jeśli jesteśmy osobami, które przede wszystkim chcą zachować anonimowość i zabezpieczyć swoją prywatność, wówczas idealnym rozwiązaniem będzie VPN, który nie przechowuje logów, a także charakteryzuje się świetnym i bezpiecznym szyfrowaniem. Przy wyborze dostawcy VPN nie zapomnijmy również sprawdzić rodzaju używanego przez niego protokołu bezpieczeństwa, a także tego czy VPN zawiera również funkcję awaryjnego wyłącznika.

VPN kompatybilny ze smartfonem
Kompatybilność urządzeń z usługą VPN powinna być bez wątpienia naszym priorytetem | fot.: stock.adobe.com

Sprawdź czy urządzenia są kompatybilne z usługą

Kompatybilność urządzeń z usługą VPN powinna być bez wątpienia naszym priorytetem. Warto zaznaczyć, że większość dostawców VPN zakresem swoich usług obejmuje głównie platformy działające a systemie Windows, Mac, Android, Linux i iOS. Jednak nie oznacza to, że każda sieć VPN będzie dostępna na wszystkich, wymienionych platformach. Tak więc jeśli posiadamy laptopa z systemem Windows, a jednocześnie jesteśmy dumnymi posiadaczami iPhone’a z systemem iOS to musimy się upewnić, czy dana sieć VPN będzie posiadała platformę oraz aplikację, która umożliwi jej obsługę obu tych urządzeń. Co więcej, kluczowe okazuje się również to, by sprawdzić ile urządzeń jednocześnie można do danego VPN podłączyć. Niektórzy dostawcy oferują całkowity brak limitu podłączanych urządzeń, podczas gdy inni ograniczają je jedynie do trzech.

Sprawdź, czy ważne dla Ciebie lokalizacje są dostępne w danej usłudze VPN

Co jeszcze trzeba uwzględnić podczas wyboru dostawcy VPN? Otóż ważna jest liczba serwerów, a także lokalizacji- co więcej, można powiedzieć, że podczas wyboru dostawcy VPN czynnik ten będzie decydujący. Jeśli więc mieszkamy w kraju lub miejscu, które jest słabo zaludnione i dość słabo rozwinięte, wówczas niezbędne jest znalezienie dostawcy VPN, który posiada sieć z serwerami właśnie w tej lokalizacji lub w jej pobliżu. Wówczas nie tylko będziemy mieli zagwarantowane niezawodne i szybkie połączenie, ale również będzie ono odpowiednio zabezpieczone i dopasowane do naszej, geograficznej lokalizacji.

Dostawca VPN z niezawodną obsługą klienta

Obsługa klienta jest chyba jednym z najczęściej pomijanych czynników przy wyborze dostawcy VPN. Jest to ogromny błędem ponieważ całodobowa i rzetelna obsługa klienta pozwoli na szybkie i sprawne rozwiązanie problemów, szczególnie w przypadku użytkowników, którzy nie są informatycznymi specjalistami. Warto w tym momencie podkreślić, że usługi VPN stale się zmieniają i rozwijają, warto więc mieć zapewniony kontakt do kogoś, kto w razie problemów pomoże się nam z nimi szybko i sprawnie uporać. Warto więc postawić na takiego dostawcę VPN, który oferuje czat na żywo, gdyż odpowiedzi przez maile czy systemy tokenowe mogą zająć wiele godzin, a nawet i dni. Co więcej, warto postawić na dostawcę VPN, który gwarantuje zwrot pieniędzy za usługę. Otóż należy liczyć się z tym, że nie zawsze pierwszy VPN, który wydawał nam się najlepszy, rzeczywiście spełni nasze oczekiwania i potrzeby. Wówczas nie ma sensu męczyć się z produktem, którego nie chcemy. Tak więc dostawca VPN powinien umożliwić odzyskanie pieniędzy za zakupiony produkt, który po prostu nie okazał się trafionym wyborem. Rozwiązanie umowy z dostawcą VPN może niekiedy być dość problematyczne, więc warto wcześniej upewnić się jak to wygląda w przypadku dostawcy wybranego przez nas. Z pewnością pozwoli to zaoszczędzić nie tylko czas i pieniądze, ale także nasze nerwy.

RED