Gdzie kabel nie może, tam internet mobilny pośle

0
524
internet mobilny
Dynamiczny rozwój szerokopasmowego Internetu LTE możliwy jest dzięki nadajnikom telefonii komórkowej. Pozwala to na swobodną pracę w sieci – na urządzeniach mobilnych – w dowolnym miejscu mieszkania, kawiarni, a nawet w parku na ławce | fot.: materiał partnera

Umiesz sobie wyobrazić, że nie możesz włączyć nawigacji w telefonie, wyszukać na szybko najlepszych restauracji w okolicy lub przeczytać najświeższych newsów, jadąc autobusem do pracy? Chociaż to trudne do pojęcia, to pewnie tak. Pytanie brzmi: tylko po co? Jest przecież internet mobilny, który nie przypadkiem robi obecnie furorę, a liczba zużytych gigabajtów danych sięga nieba. To z wielu powodów wygodne rozwiązanie do śmigania po sieci, na przykład bez groźby zaplątania się w jakiekolwiek kable.

Popularny internet mobilny

Połowa (a w zasadzie ponad połowa) populacji Ziemian nie może się mylić. Internet mobilny to rozwiązanie, z którego (statystycznie) korzysta co druga osoba na naszej planecie. Tak przynajmniej mówią badania GSMA¹, czyli stowarzyszenia, które zrzesza firmy telekomunikacyjne z całego świata. 

Dane pochodzą z roku 2021 i jeśli chodzi o twarde liczby, to mówimy o 4 miliardach ludzi na całym świecie, które korzystają z internetu mobilnego. Te statystyki zmieniają się niezwykle dynamicznie, bo w roku 2019 użytkowników było 225 milionów mniej. Według tego samego raportu dynamiczny wzrost użytkowania internetu mobilnego dotyczy ostatnich sześciu lat. Jeszcze w 2014 roku mobilna sieć szerokopasmowa była niedostępna dla jednej czwartej światowej populacji, a w 2021 wskaźnik ten wyniósł jedynie sześć procent². Powody tak dynamicznego rozwoju można wyliczać, natomiast jego efektem są takie oferty, jak ta: https://mobilevikings.pl/pl/internet-mobilny. Łatwo dostępne pakiety danych bez żadnej umowy.

Skąd się bierze internet mobilny?

Dynamiczny rozwój szerokopasmowego Internetu LTE możliwy jest dzięki nadajnikom telefonii komórkowej. Pozwala to na swobodną pracę w sieci – na urządzeniach mobilnych – w dowolnym miejscu mieszkania, kawiarni, a nawet w parku na ławce. Do jego instalacji na urządzeniu nie są potrzebne kable ani anteny. Niezbędna będzie natomiast aktywna karta SIM, która pozwala na obsługę technologii LTE. Wówczas wystarczy umieścić ją w routerze i już mamy gotową domową sieć wi-fi. Kartę można umieścić również bezpośrednio w laptopie lub innym urządzeniu, które pozwala na łączenie się z siecią. Na koniec, już w ramach anegdoty, warto dodać, że internet mobilny jest najmniej problematyczną „rzeczą” do przeniesienia podczas przeprowadzki. Mieści się w każdej torebce.

¹ https://www.gsma.com/r/somic/, dostęp: 06.06.2022.

² Tamże.

Materiał partnera