Czym jest UX (User Experience) i dlaczego jest tak ważne przy projektowaniu stron?

0
1057
Czym jest UX
Jeśli chcesz zdobyć ich uwagę, zadbaj, żeby poczuli się świetnie odwiedzając twoją witrynę. Troska o User Experience (UX) przy projektowaniu stron pomoże ci wyróżnić się wśród konkurencji | fot.: Materiał partnera zewnętrzego

Użytkownicy internetu przebierając w tysiącach stron, serwisów, sklepów internetowych. Jeśli chcesz zdobyć ich uwagę, zadbaj, żeby poczuli się świetnie odwiedzając twoją witrynę. Troska o User Experience (UX) przy projektowaniu stron pomoże ci wyróżnić się wśród konkurencji.

Czym jest UX (User Experience) i dlaczego jest ważne przy projektowaniu stron

User Experience, to mówiąc najprościej, wszystkie wrażenia, jakie masz odwiedzając daną stronę lub serwis internetowy. Dobrze zaprojektowana witryna – funkcjonalna, ładna, intuicyjna, szybka – zapewni pozytywne UX.

Zróbmy prosty eksperyment. Wyobraź sobie, że szukasz w sieci ważnych informacji, np. ile kosztuje lot na wymarzone wakacje, o której odlatuje samolot, czy są przesiadki, a na lotnisku czeka samochód do wynajęcia. Może są zniżki lub masz szansę samodzielnie skomponować posiłek do zjedzenia na pokładzie samolotu? Wchodzisz na stronę linii lotniczej i liczysz na szybkie i bezproblemowe zdobycie potrzebnych informacji.

Tymczasem witryna linii lotniczej ładuje się niemal minutę, a wersja na smartfona nie jest responsywna i źle wygląda na smartfonie. W dodatku zamiast przemyślanej struktury, która pozwala na intuicyjne wyszukiwanie, musisz kombinować gdzie kliknąć. Zanim zbierzesz potrzebne informacje, masz już serdecznie dosyć. Jakie będzie twoje User Experience?

Pozytywne doświadczenie użytkownika często oznacza być albo nie być dla twojej strony. Jeśli użytkownik będzie miał złe lub zaledwie przeciętne User Experience, to natychmiast poszuka innego serwisu, sklepu internetowego czy strony – lepiej zaprojektowanej niż twoja.

Użytkownik nie powinien zastanawiać się, co ma zrobić, żeby zdobyć informacje czy skorzystać z usługi. Każdy kolejny krok – kliknięcie – powinno być intuicyjne. Zakupy, obsługa skrzynki pocztowej, dodawanie ogłoszenia lub inne czynności powinny być płynne, a wysiłek internauty minimalny.

To jak użytkownik czuje się na twojej witrynie, przekłada się na ocenę twojej oferty. Możesz mieć najlepsze produkty lub usługi w najlepszej cenie lub najwyższej jakości, lecz marnie zaprojektowana strona odstraszy potencjalnych klientów. Dlatego UX ma bezpośredni wpływ np. na wyniki twojego sklepu internetowego.

Jeśli uwzględnisz wygodę i wymagania osób dla których dedykowany jest serwis, sklep www lub witryna, to masz większe szanse na zdobycie i przytrzymanie ich uwagi. W ten sposób zrobisz pierwszy krok, żeby pozyskać wiernych klientów.

To nie wszystko. Źle zaprojektowana strona, która nie dostarcza pozytywnych wrażeń użytkownikowi, może słabo wypadać w wynikach wyszukiwarek internetowych. Google dobrze ocenia witryny responsywne czyli projektowane tak, aby swoim wyglądem dostosowywały się automatycznie do rozmiarów urządzenia na którym są przeglądane, np. smartfona. Responsywność jest jednym z głównych elementów wpływających na pozytywne UX.

Oto najważniejsze czynniki, które należy uwzględnić myśląc o UX:

  • szybkość ładowania strony,
  • estetyczny, nowoczesny wygląd,
  • intuicyjność (strona jest łatwa w obsłudze nawet dla mniej doświadczonych internautów),
  • responsywność,
  • jasna informacja o aktualnym stanie wykonywanej operacji (np. podczas zakupów w sklepie www),
  • prawidłowo dobrane elementy graficzne

Projektowanie stron, które zapewnią dobre User Experience wymaga współpracy grafików, webdesignerów oraz projektantów UX, czyli osób, które znają i wykorzystują metody z arsenału projektowania zorientowanego na użytkownika. Na pewno niezwykle ważne jest nastawienie tych osób: powinny wczuć się w przyszłego użytkownika – wejść w jego buty i wyobrazić sobie, jak poczuje się korzystając z gotowej już witryny. Przy tworzeniu strony internetowej wykorzystaj pomoc wykwalifikowanych specjalistów z Software House’u Develtio by Green Parrot. Zobacz ofertę tworzenia stron internetowych: https://greenparrot.pl/software-house/uslugi/strony-www/


Materiał partnera zewnętrznego