Czy wzmacniacz sygnału Wi-Fi poprawi szybkość Twojego internetu bezprzewodowego?

0
3519
home office dziewczyna pracująca na laptopie i telefonie siedząca na oknie
Współczesne domy czy mieszkania, to często swoiste "centra do zarządzania światem" | fot.: stock.adobe.com

W dobie cyfrowego świata stały dostęp do bezprzewodowego internetu, jest rzeczą całkowicie oczywistą. Współczesne domy czy mieszkania, to często swoiste „centra do zarządzania światem”. Same miejsca zamieszkania są również coraz częściej kontrolowane przez bezprzewodową sieć za pośrednictwem, której możemy zarządzać każdym elementem mieszkania. Począwszy od przełączania świateł, po wybór głośności czy rodzaju muzyki, której słuchać możemy w każdym zakątku naszych 4 ścian. Nie zawsze jednak sygnał dociera wszędzie. Zwłaszcza jeśli nasz dom posiada kilka poziomów, czy dość skomplikowany układ pomieszczeń. Jak więc utrzymać dostępność oraz wysoką jakość sieci w każdym pomieszczeniu? Z pomocą przychodzą nam wzmacniacze, inaczej mówiąc repeatery sygnału Wi-Fi. Dowiedzmy się o nich nieco więcej!

Czym są wzmacniacze sygnału ?

Są to niewielkie urządzenia, które wpinamy bezpośrednio do gniazdka, służące do przechwytywania naszego sygnału sieciowego i jego dalsze rozprzestrzenianie. Na rynku dostępne są różne urządzenia, obsługujące konkretne częstotliwości, część z nich posiada również dodatkowe złącze ethernet, dzięki któremu  bezpośrednio do wzmacniacza podłączyć możemy sprzęt z analogowym złączem sieciowym.

Wzmacniacz sygnału, a prędkość internetu

Tutaj rozgraniczyć musimy dwie istotne kwestie. Wzmocnienie jakości sygnału, a prędkość internetu. Obecnie na rynku  bardzo popularne są routery sieci bezprzewodowej. Mogą być one źródłem internetu mobilnego lub kablowego czy światłowodowego. Ich głównym  zadaniem jest udostępnienie sygnału bez konieczności łączenia się bezpośrednio z urządzeniem. Nawet najlepszej jakości routery z dobrymi antenami nie zawsze są jednak w stanie zapewnić jednakową jakość sygnału  w dużych domach. Często zdarza się też, że skomplikowany układ pomieszczeń czy grube ściany mogą dodatkowo utrudniać rozprzestrzenianie się sygnału. Repeater sieci Wi-fi nie zwiększa prędkości internetu bezpośrednio. Wpływa on jednak na to, aby oferowany sygnał był dostępny w miejscach,  gdzie na co dzień ten sygnał nie dociera, lub gdy dociera w mniejszym stopniu. Czy dzięki zastosowaniu takiego urządzenia internet będzie działał szybciej? Odpowiedź brzmi: TAK!  Dzieje się tak dlatego, że mocniejszy sygnał, gwarantuje nam wyższą prędkość internetu. Ważne jest jednak, by pamiętać, że wzmacniacz sygnału nie zapewni nam prędkości wyższej niż ta maksymalna, jaką obsługuje nasz router. Dlatego ważne jest, by urządzenie to, dobrać odpowiednio do częstotliwości, w jakiej pracuje nasz router.

Jeśli potrzebujesz dostępu do internetu na dużej powierzchni o skomplikowanym układzie pomieszczeń lub chcesz utrzymać  jednakową jakość sygnału w lokalu wielopoziomowym, korzystając z jednego routera-wzmacniacze sygnału zdecydowanie są dla Ciebie. Urządzenie  jest w stanie zapewnić nam stabilną jakość naszego połączenia, a co za tym idzie jego stałą prędkość, co w niektórych sytuacjach bywa kluczowe. Istotnym faktem jest to, że   dobrej jakości repeatery posiadają dodatkowe złącza ethernet, co daje możliwość podłączenia urządzeń zewnętrznych oraz  połączenie z routerem przez sieć LAN.
Korzystając z sieci Wi-Fi możemy posiadać w domu kilka repeaterów i łączyć je ze sobą. Ceny dobrej jakości  wzmacniaczy oscylują w granicach 100-300 zł. Warto więc zainteresować się tematem i zapewnić sobie spokój oraz bezstresowe korzystanie z szybkiego internetu wybierając dobrej jakości repeater  Wi-Fi


DNE