Co to jest SHIBA INU (SHIB)?

0
964
Shiba Inu
Token Shiba Inu został utworzony anonimowo w sierpniu 2020 roku przez osobę kryjącą się pod pseudonimem „Ryoshi” | fot.: stock.adobe.com

Według strony internetowej SHIBA INU, SHIB ma być „POGROMCĄ DOGECOIN”. Token Shiba Inu został utworzony anonimowo w sierpniu 2020 roku przez osobę kryjącą się pod pseudonimem „Ryoshi”. Ryoshi pisze o sobie, że nie jest nikim ważnym, a wysiłki zmierzające do jego zdemaskowania, nawet jeśli się powiodą, byłyby rozczarowujące.

Ta moneta memy szybko zyskała na popularności i wartości, ponieważ społeczność inwestorów przyciągnął uroczy wizerunek monety w połączeniu z tweetami osobistości takich jak Elon Musk i Vitalik Buterin. Vitalik długo był uważany za twórcę Shiba Inu, ale zaprzeczył tym plotkom w podcaście Lex Fridman 5 czerwca 2021 r.

Shiba Inu i token SHIB są częścią dziesiątek kryptowalut o wykorzystujących motyw psa, jak np. Baby Dogecoin (BabyDoge), JINDO INU (JIND), Alaska Inu (LAS) i Alaskan Malamute Token (LASM). One wszystkie starają się zdobyć popularność, naśladując Dogecoin (DOGE), który zasłynął przez niezwykły skok wartości: z 0,0002 do prawie 0,75 USD.

Informacje ogólne


Coinbase, która jest największą amerykańską giełdą kryptowalutą, wprowadziła 17 września 2021 r., Shiba Inu na swoją platformę. Wiadomość o tym spowodowała, że cena Shiba Inu wzrosła o ponad 40% w przeciągu następnych dwóch dni.

Od tego czasu Shiba Inu cieszy się znacznym zainteresowaniem również ze strony innych giełd. Bitso, największa meksykańska giełda kryptowalut, ogłosiła we wrześniu, że SHIB będzie na niej notowany. Podobnie Giottus, indyjska giełda kryptowalut. Bitstamp, największa giełda kryptowalut w Europie, poinformowała, że na początku 2022 r. dopuści Shiba Inu na swoją giełdę. Korbit, giełda południowokoreańska, stała się pierwszą w kraju, która wprowadziła u siebie token SHIB w 2021 r.

Czym wyróżnia się SHIBA INU?

Ich strona internetowa zaprasza artystów zainspirowanych z całego świata do wspierania „artystycznego ruchu Shiba”. Wprowadzając społeczność SHIBA INU na rynek NFT. Przygotowała również kampanię (przy wykorzystaniu Amazon Smile) która miała na celu zbieranie datków na ratowanie prawdziwych, żywych psów rasy Shiba Inu.

Początkowo token był tylko jednym z wielu memów, Shiba Inu zyskał znaczną popularność po tym, jak Vitalik Buterin spalił otrzymana w prezencie część SHIB. Ryoshi przekazał Buterinowi 50% podaży SHIB, ogłaszając przy tym, że „dopóki Vitalik nie będzie nas nękał”, projekt Shiba Inu będzie się miał dobrze.

Buterin postanowił jednak spalić 90% otrzymanych tokenów. Później byłyby one warte miliardy dolarów, dzięki rosnącej wartości SHIB. Pozostałe 10% wysłał na cele charytatywne. Vitalik stwierdził, że nie chce takiego rodzaju władzy i dlatego rozdał tokeny. Spowodowało to tymczasowy spadek wartości SHIB, z której token otrząsnął później po nawiązaniu przez społeczność porozumienia z organizacją charytatywną będącą beneficjentem podatku.

Jeśli szukasz niezawodnej, przyjaznej dla początkujących platformy kryptowalutowej, która łączy się z godnymi zaufania brokerami – odwiedź Bitcoin up.

Celem Ryoshiego było sprawdzenie, czy zdecentralizowana organizacja może skutecznie działać bez centralnego kierownictwa. W poście na swoim blogu Royshi zauważył, że darowizna Buterina wzmocniła społeczność i umożliwiła jej dalszy rozwój i decentralizację ruchu. Jego wizja rdzenia ekosystemu zakłada spełnienie przez niego wymogów użyteczności, podczas gdy stablecoin należący do Shiba Inu miałby stać się metodą na zglobalizowaną wymianę wartości.

Co więcej, wraz ze wzrostem popularności tokena, sprzedawcy detaliczni coraz częściej zaczęli stosować SHIB jako środek płatniczy. Amerykański sprzedawca elektroniki Newegg dodał możliwość płatności SHIB na początku grudnia 2021 r., współpracując z platformą BitPay. Według firmy płatniczej CoinGate, SHIB przyjęło przez ponad 500 handlowców.

Według Ryoshiego ostatecznym celem projektu jest utworzenie stabilnej globalnej waluty, która będzie dostępna dla zwykłych ludzi. 

Ile SHIBA INU (SHIB) jest w obiegu?

Uważa się, że 50% całkowitej podaży tokenów zostało zablokowane na Uniswap i, jak twierdzą twórcy, „wyrzucili klucze!”. Pozostałe 50% zostało wysłane do Vitalika Buterina.

Istnieje kilka innych tokenów opisanych na stronie internetowej SHIBA INU: 

  1. LEASH ze stałą podażą jedynie 107 646 tokenów, oferuje kuszące nagrody dla dostawców płynności,  
  2. BONE ma 250 000 000 tokenów i jest tokenem zarządzania, pozwala on posiadaczom głosować w zdecentralizowanej organizacji autonomicznej Doggy Shiba Inu (DAO).


Na początku maja 2021 r. tokeny memy o związane z psami, jak np. Shiba Inu, odnotowały wolumeny transakcji sięgające setek milionów dolarów. Wtedy cena Shiba Inu osiągnęła najwyższy w historii poziom (ATH) 0,00005, po czym zaczęła spadać.

Pomimo plotek, Elon Musk nie posiada żadnego tokena SHIB. Potwierdził to w tweecie, co doprowadziła do chwilowego spadku cen.

Jakie zabezpieczenia ma sieć SHIBA INU?


SHIB jest tokenem ERC-20 opartym na blockchainie Ethereum, korzystającym z zabezpieczeń typu proof-of-work (PoW), który obecnie przechodzi na proof-of-stake (PoS).

Ryoshi napisał w swoim ostatnim poście na blogu, że Shiba Inu opracowuje własne rozwiązanie warstwy drugiej. Ma ono być bardziej zdecentralizowane niż Polygon lub BSC, które Ryoshi uważa za zbyt centralnie zarządzane. Shiba L2 miałaby nosić nazwę „Shibarium” i powinna używać BONE jako podstawowego tokena zarządzania, jak wspomnieliśmy powyżej.

Według Ryoshiego Shibarium ma zostać zbudowane przez „bardzo kompetentny zespół blockchainowy” z dużym doświadczeniem w budowaniu takich rozwiązań. Deweloper Eric M napisał na serwerze Shiba Inu Discord, że Shibarium pojawi się „wkrótce”, chociaż nie określił daty.