Jest lepiej dostosowane do potrzeb firmy i jej pracowników, masz nad nim całkowitą kontrolę, ale też jest droższe, a jego produkcja i wdrożenie trwa dłużej. Oprogramowanie ERP, tworzone indywidualnie dla firm, ma swoje wady i zalety.
Poznasz je po przeczytaniu naszego tekstu, który powstał na bazie wiedzy ekspertów z firmy Kotrak S.A.
Branża nowych technologii nieustannie rośnie, a wraz z nią zmieniają się wszystkie firmy. Od sklepów (kto kilka lat temu myślał o samoobsługowych kasach?), przez usługi (umawianie się do fryzjera za pomocą aplikacji, to tylko jeden z przykładów), po produkcję (rewolucja jaką zapoczątkowały drukarki 3D) informatyzacja jest wszędzie i trudno znaleźć branżę, której nie dotyczy. Dlatego stale rośnie zapotrzebowanie na komputerowe systemy zarządzania dla firm, i prędzej czy później, większość z nich czeka informatyzacja.
Istnieją 3 metody jakimi wdraża się systemy ERP – Enterprise Resource Planning, czyli planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Porównamy je poniżej, aby zobaczyć ich wady i zalety.
Oprogramowanie dedykowane, czyli takie jak chcesz
Widzisz w katalogu wspaniałą sukienkę lub garnitur, ale nie wiesz czy będzie pasował? Jakie masz wyjścia w takim wypadku? Możesz kupić ubranie i liczyć, że będzie pasowało lub, że nawet niewielkie niedopasowania nie będą przeszkadzać w noszeniu czegoś, czego potrzebowałeś i co ci się podoba. Możesz też kupić garnitur lub sukienkę i po przymierzeniu oddać ją do przerobienia, tak, aby najlepiej pasował do twojej budowy. Po trzecie: możesz pójść do krawca i zamówić taki garnitur jak w sklepie, tylko dopasowany do ciebie i uszyty z materiałów jakie wybrałeś, gdzie przez cały czas szycia będziesz mógł kontrolować postępy i przychodzić na przymiarki. W trzecim przypadku masz pewność, że na koniec dostaniesz dokładnie to, co chcesz.
Jak to wygląda w przypadku oprogramowania? Trzymajmy się przykładu z poprzedniego akapitu. Kupienie gotowego oprogramowania to odpowiednik wybrania gotowego garnituru ze sklepu. Wiesz co kupujesz i wiesz, że będziesz to miał najszybciej jak się da, ale jednocześnie zdajesz sobie sprawę, że to produkt masowy, który musi pasować na wiele osób. W tym wypadku, będziesz korzystał z funkcji oprogramowania, do którego ty musisz się dostosować, nie zmienisz w nim nic, tak samo, jak sam w domu nie będziesz doszywać sobie kieszeni do marynarki.
Dostosowanie do indywidualnych potrzeb
Gotowe oprogramowanie dostosowane po zakupie do wymagań firmy, to odpowiednik poprawek, jakie naniesie krawiec w firmowym salonie. Nadal masz garnitur z masowej produkcji, ale tym razem już po uszyciu jest on dopasowywany do ciebie. W takim systemie ERP sam możesz wybrać, jakie moduły zostawisz, a podczas implementacji specjaliści dostosują je do modelu firmy. Jednak ciągle nie masz wpływu na budowę samej aplikacji oraz sposób jej działania (tak jak nawet najlepszy krawiec nie zmieni materiału w kupionym garniturze).
Wybranie dedykowanego oprogramowania dla firmy to zamówienie garnituru u krawca. Nie tylko wybierasz krój (czyli funkcjonalności), ale również materiał (porównajmy go do platformy na jakiej powstanie system) i model (cały wygląd UX). Dodatkowo, przez cały czas, na bieżąco, oglądasz postępy (wprowadzasz poprawki) oraz możesz zmienić założenia (dodać moduł, odjąć moduł). Dzięki temu, choć na oprogramowanie (skończmy już z metaforą garnituru) poczekasz dłużej, to dostaniesz je w pełni dostosowane do potrzeb firmy. To rozwiązanie jest najlepsze we wszystkich firmach, które obsługują skomplikowane procesy produkcyjne i sprzedażowe. Bo choć na program i jego wdrożenie czekają dłużej, to koszty zwracają się podczas korzystania z ERP już od pierwszego dnia.
Materiał partnera zewnętrznego