Zakup auta z Niemiec – formalności i opłaty

0
662
zakup auta z Niemiec
Czy zakup auta z Niemiec wiąże się z dodatkowymi opłatami? | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zakup nowego samochodu często wiąże się z dużym stresem i niepewnością co do słuszności podjętej decyzji. Dzieje się tak zarówno w przypadku pojazdów nowych, jak i tych, które kupujmy jako używane. Według dostępnych statystyk liczba aut sprowadzanych spoza granic Polski wcale nie maleje. Najczęściej decydujemy się na czterokołowce zakupione w Niemczech. Jakie formalności są konieczne przy tego typu transakcji i czy rzeczywiście jest to opłacalne?

Czy zakup auta z Niemiec się opłaca?

Jest wiele czynników, które sprawiają, że polscy kierowcy rozglądają się za autami sprowadzanymi spoza granic kraju. Okazuje się, że bardzo chętnie wybieramy pojazdy od naszych niemieckich sąsiadów – według statystyk nawet połowa czterokołowców pochodzi właśnie z Zachodu. Jest ich coraz więcej na naszych ulicach, a jest ku temu jeden powód – kupując używany samochód (ale spoza granic kraju), mamy wrażenie, że wybieramy lepszy stan techniczny za przystępną cenę, co jest kuszące dla wielu kierowców.

Niekiedy rzeczywiście tak jest – należy zwrócić uwagę na to, że w Polsce średnia wieku widywanych w ruchu pojazdów nie zachwyca. Tymczasem utarło się przekonanie, że właściciele z Niemiec oferują lepszą jakość – samochody wymieniane są częściej, najpewniej nie spotkamy się tutaj z przekręcanym licznikiem, a dodatkowo mówimy o lepszym stanie dróg, które przez te kilka lat nie niszczyły podwozia. Warto jednak dodać, że chociaż z jednej strony oszczędzamy, to ponosimy inne koszta – jak choćby opłatę za sprowadzenie czterokołowca do Polski.

Zakup auta z Niemiec – jakie formalności są niezbędne?

Aby zagwarantować sobie możliwość rejestracji pojazdu w Polsce, trzeba pamiętać o kilku ważnych dokumentach, które zdobyć możemy podczas transakcji. Przede wszystkim będzie to umowa, którą musimy posiadać w dwóch jednakowych egzemplarzach. Ważne, aby znajdowały się na niej wszystkie podpisy. Dodatkowo warto też pamiętać o karcie pojazdu oraz kluczowym dla transakcji dowodzie o wyrejestrowaniu na miejscu, a do tego o dowodzie rejestracyjnym.

Czy zakup auta z Niemiec wiąże się z dodatkowymi opłatami?

Wizyta w dziale komunikacji to także absolutna podstawa – uzyskamy tam tymczasowe tablice, dowód rejestracyjny oraz krótkoterminowe ubezpieczenie. Za wszystko będziemy jednak musieli zapłacić, co generuje dodatkowe koszta. Czy to jednak wszystko?

Okazuje się, że nie, ponieważ warto również pamiętać o odwiedzeniu stacji kontroli pojazdów (już w Polsce) w celu weryfikacji aktualnego stanu pojazdu. Pozostaje jeszcze jedna, bardzo istotna kwestia, czyli akcyzowy podatek od kupna samochodu, który także musimy uiścić. Wyróżniamy dwie wysokości tego rodzaju opłaty: 3,1% zapłacimy w przypadku aut o pojemności silnika poniżej 2000 ccm, natomiast 18,6%, gdy pojemność przekracza 2000 ccm.

Dlatego jeśli jesteśmy pewni decyzji o sprowadzeniu samochodu zza granicy – podsumujmy wcześniej wszelkie koszta, które będziemy musieli ponieść, jeżeli zdecydujemy się na samodzielną wyprawę. Jedną z dostępnych opcji jest oczywiście sprowadzenie pojazdu poprzez pośrednika. Nie sprawi to jednak, że zaoszczędzimy – może nawet okazać się, że zapłacimy więcej.

Jeśli interesuje Cię możliwość sprawdzenia wysokości obowiązkowej składki ubezpieczeniowej – skorzystaj z porównywarki Ocenapolis. W ten sposób już zawczasu możesz zweryfikować, czy wybór konkretnego modelu będzie dla Ciebie odpowiedni. Na wysokość składki OC ma wpływ wiele czynników, w tym także to, jaką markę wybieramy. Zakup niektórych samochodów wiąże się niestety z koniecznością ponoszenia wysokich opłat, ponieważ są to modele lub marki, które dla ubezpieczyciela okazują się mało opłacalne. Dlatego w naturalny sposób podniesiony został koszt wpłaty koniecznej do uregulowania w ramach składki.

Zakup auta z Niemiec wiąże się więc z wieloma dodatkowymi kosztami, do których należy jeszcze doliczyć standardową opłatę składki ubezpieczeniowej. Jeżeli jesteśmy kierowcami z doświadczeniem – prawdopodobnie otrzymamy od towarzystwa ulgi związane z bezszkodową jazdą czy stażem za kierownicą.


Materiał partnera zewnętrznego