Myślisz o zakupie działki? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji!

0
555
budowa domu na działce
Jedną z najważniejszych kwestii wartych ustalenia przed podjęciem decyzji o zakupie działki, jest jej stan prawny | fot.: stock.adobe.com

Poszukiwania odpowiedniej działki, na której warto zamieszkać, to z reguły nie lada wyzwanie. Warto pamiętać, że kryteria dokonania rozsądnego wyboru to nie tylko lokalizacja i metraż. Przed podjęciem decyzji o zakupie należy wypytać sprzedawcę o wszystkie szczegóły, dokładnie przeanalizować wszystkie otrzymane dokumenty, czasem nawet korzystne mogą okazać się rozmowy z sąsiadami. Przed nabyciem gruntu – podobnie jak podczas zakupu mieszkania, czy domu – należy dokładnie sprawdzić całą dokumentację. Jakie są najważniejsze rzeczy, które muszą zostać wyjaśnione przed zakupem działki?

Działka, a jej stan prawny

Jedną z najważniejszych kwestii wartych ustalenia przed podjęciem decyzji o zakupie działki, jest jej stan prawny. Właściciel gruntu powinien poinformować swojego potencjalnego klienta o numerze księgi wieczystej. Następnie kupujący powinien sprawdzić otrzymany numer w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych. Informacje szczególnie istotne to m.in właściciel gruntu, to czy działka w jakikolwiek sposób została obciążona, ewentualna służebność na rzecz dojazdu do innej posesji. Zdarzają się różne sytuacja, a z reguły nikt nie życzy sobie sąsiadów przejeżdżających przez jego podwórko. Dlatego niezwykle istotna jest klarowność sytuacji prawnej wybranej działki. Należy także zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dzięki niemu można sprawdzić czy oferowana działka faktycznie posiada pozwolenia budowlane. 

Dostęp do mediów niezwykle ważnym kryterium

Działka określona jako uzbrojona posiada dostęp do drogi publicznej. Na jej terenie znajdować musi się podłączona skrzynka elektryczna oraz gazowa. Niezbędne na gruncie tego typu jest również połączenie z siecią wodociągową i kanalizacyjną. Istnieją także działki nieuzbrojone – są one z reguły zdecydowanie tańsze. Jednak uzbrojenie działki może potrwać nawet kilka lat. Kwestię uzbrojenia należy skontrolować podczas wizyty w urzędzie gminy, na stanowisku wydziału Geodezji i Kartografii. 

Jakie koszty dodatkowe należy wliczyć w budżet?

Zakup działki wiąże się z ukrytymi kosztami. Należy mieć ich świadomość i wliczyć je w posiadany budżet, aby uniknąć niemiłej finansowej niespodzianki. Należy pamiętać przede wszystkim o konieczności uiszczenia podatku od nieruchomości. Sporym kosztem są też opłaty dla notariusza. Warto zaangażować go już na etapie zaciągania pożyczki. W tym momencie warto stworzyć notarialną umowę wstępną. Podpisanie umowy końcowej obowiązkowo musi odbyć się w towarzystwie notariusza – gwarantuje to prawne i finansowe bezpieczeństwo obu stron transakcji. Koszty związane są również z wynagrodzeniem pośrednika nieruchomości. 

Zakup wymarzonej działki to niemałe wyzwanie. Po odnalezieniu gruntu wystawionego na sprzedaż w wymarzonej lokalizacji należy dokładnie sprawdzić wszelkie formalności, aby uniknąć przyszłych komplikacji. Po podjęciu decyzji o zakupie warto skorzystać z usług notariusza podczas podpisywania wszelkiego rodzaju umów, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas dokonywania transakcji.

OŁE