Liposukcja – jak przebiega zabieg?

0
2238
Przed liposukcją
Liposukcja to wciąż zyskujący na popularności sposób pozbywania się opornych fałdek tłuszczu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Liposukcja to wciąż zyskujący na popularności sposób pozbywania się opornych fałdek tłuszczu. Pomaga nie tylko w dążeniu do wymarzonej sylwetki, ale także w leczeniu nadwagi. Jest to metoda bezpieczna i przynosząca spektakularne efekty. Jak wygląda zabieg i co zrobić, aby po operacji utrzymać osiągnięty za jej pomocą wygląd?

Na czym polega liposukcja?

Liposukcja to zabieg polegający na przywracaniu prawidłowej sylwetki za pomocą odsysania nadmiernej tkanki tłuszczowej i ewentualnym przemieszczeni jej w inne miejsca. Za jednym razem można pozbyć się nawet do 3 litrów tkanki tłuszczowej. Operacja polega na wykonaniu niewielki, kilkumilimetrowych nacięć w miejscu, z którego ma być odessana tkanka tłuszczowa, a następnie wprowadzeniu w nie specjalnych kaniul, czyli małych, metalowych rureczek, za pomocą których odsysa się tłuszcz. Wcześniej należy rozbić tkankę tłuszczową, czego dokonać można na kilka sposobów, np. metodą ultradźwiękową czy laserową. O tym, jaki sposób jest najlepszy, decyduje chirurg, który będzie przeprowadzał operację.

Liposukcja – dla kogo i gdzie?

Choć odsysanie tłuszczu jest zabiegiem bezpiecznym, nie wszyscy mogą mu się poddać. W celu określenia możliwości należy udać na specjalistyczną konsultację. Najlepszymi kandydatami do liposukcji są młode, zdrowe osoby posiadające prawidłową sylwetkę lub niewielką nadwagę oraz elastyczną skórę, która łatwo dostosuje się do nowej figury. W przypadku mniej elastycznej skóry konieczne może być usunięcie jej nadmiaru za pomocą rozwiązań medycyny estetycznej. Ważne jest, aby pacjent znajdował się zarówno w dobrej kondycji fizycznej, jak i psychicznej. Nadmierne oczekiwania mogą bowiem sprawić, że lekarz odmówi wykonania operacji.

Co po zabiegu?

Ważne jest, aby po zabiegu przestrzegać diety i regularnie ćwiczyć. Dzięki temu nowe komórki tłuszczowe nie pojawią się w miejsce tych trwale usuniętych. Nieodpowiednie dbanie o siebie może spowodować powstanie nieestetycznych zniekształceń ciała. Trzeba być również świadomym, że po operacji występują obrzęki, a miejsca nacięć swędzą. Ponadto przez cały miesiąc po operacji należy nosić specjalny kombinezon uciskowy, który przylega do ciała, jak druga skóra. Nieco niweluje on ból, ale przede wszystkim poprawnie modeluje sylwetkę. Dopiero po jego ściągnięciu lekarz będzie w stanie określić, czy zabieg się powiódł, czy będą potrzebne ewentualne korekty.

„Procedura przeprowadzana jest w całkowitym lub miejscowym znieczuleniu. Po aplikacji znieczulenia chirurg wykonuje w miejscu nad tkanką tłuszczową dwa lub trzy nacięcia szerokości ok. 4 mm, którymi odsysany będzie tłuszcz z danego miejsca. Następnie do tkanki wprowadzana jest specjalna kaniula emitująca fale ultradźwiękowe rozbijające tłuszcz. Jest ona połączona z urządzeniem wytwarzającym podciśnienie, które odsysa płynną już tkankę tłuszczową do ssaka. Po zakończeniu odsysania na nacięcia zakładane są szwy lub jedynie sterylny opatrunek. Cały zabieg liposukcji ultradźwiękowej trwa około 60 minut i zależy wielkości odessanego miejsca. Po zabiegu wykonanym w znieczuleniu pacjent pozostaje w klinice przez 1 dobę, w przypadku znieczulenia miejscowego hospitalizacja nie jest konieczna.” – podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl.


Materiał partnera zewnętrznego