Po czym poznać, że ze zdrowiem psychicznym dzieje się coś niedobrego?

0
915
zamyślony zmartwiony człowiek
Pogorszenie się stanu psychicznego zawsze wymaga fachowej pomocy | fot.: stock.adobe.com

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak fizyczne. Wiele osób wciąż jednak wstydzi się swoich problemów, przez co często bagatelizuje niepokojące objawy. Nie zapominaj, że choroby psychiczne są niebezpieczne i wymagają specjalistycznego leczenia. Często nie można sobie z nimi poradzić samodzielnie. Sprawdź, po czym poznać, że ze zdrowiem psychicznym dzieje się coś niedobrego.

Objawy, których nie można bagatelizować

O tym, że ze zdrowiem psychicznym dzieje się coś niedobrego, informują pewne objawy. U każdej osoby na początku mogą pojawiać się inne dolegliwości o różnym stopniu nasilenia. Wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań, a także od tego, co jest przyczyną pogorszenia samopoczucia.

Możesz zaobserwować, że rzeczy, które do tej pory sprawiały Ci radość, przestają Cię cieszyć. Niechętnie wracasz do hobby, nie podejmujesz nowych aktywności i nie czerpiesz przyjemności ze spotkań towarzyskich. Trudności sprawia Ci nawet zmotywowanie się do podstawowych czynności: wstania z łóżka, zmiany ubrań, umycia zębów.

Pogorszenie stanu psychicznego często przebiega z pogorszeniem funkcji poznawczych. Nie możesz skupić się na jednej rzeczy. Zauważasz też problem z przypomnieniem sobie lub zapamiętywaniem niektórych rzeczy. Nie masz ochoty na naukę, czytanie książek i rozwój. Często pojawiają się lęki lub ataki paniki.

Ponadto nachodzą Cię wyrzuty sumienia i masz nieprawidłowy obraz siebie. Towarzyszą Ci niska samoocena, nadmierny krytycyzm, a także pesymistyczne myśli. Do tego dochodzi smutek, przygnębienie i gwałtowny płacz. Holistyczne podejście do zdrowia wskazuje, że o złym zdrowiu psychicznym świadczą też objawy somatyczne.

Objawy somatyczne też świadczą o złym stanie psychicznym

Jeżeli pogarsza się stan psychiczny, pojawiają się objawy somatyczne, takie jak:

  • bezsenność (kłopoty z zasypianiem i przedwczesne wybudzanie się),
  • brak apetytu,
  • częste bóle głowy,
  • bóle brzucha,
  • spadek masy ciała,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • brak energii.

Zdarza się, że przez długi czas występują tylko somatyczne objawy złego stanu psychicznego. Z tego powodu wiele osób nie zostaje zdiagnozowanych odpowiednio wcześnie.

Co robić, gdy dojdzie do pogorszenia stanu psychicznego?

Pogorszenie się stanu psychicznego zawsze wymaga fachowej pomocy. Jeżeli zaobserwujesz u siebie powyższe objawy, zgłoś się do lekarza (pierwszego kontaktu lub psychiatry) lub psychologa. Pamiętaj, że nie jest to żaden wstyd. Warto też porozmawiać z bliską osobą i powiadomić ją o tym, co się dzieje. Wsparcie bliskiej osoby w walce z chorobą psychiczną jest nieocenione.

Jeżeli zauważasz pogorszenie stanu psychicznego u innej osoby, również nie powinieneś tego bagatelizować. Okaż swoje wsparcie i zaproponuj rozwiązanie problemu (np. wizytę u lekarza, w której możesz towarzyszyć, aby dodać otuchy). Pamiętaj, aby wykazać się zrozumieniem, empatią, cierpliwością. Nie oceniaj drugiej osoby i nie dawaj rad, które mogą pogorszyć jej samopoczucie.

Materiał partnera