O czym należy pamiętać, wybierając się pierwszy raz na siłownię?

0
1235
mężczyzna na siłowni
Dziś producenci odzieży i sprzętu sportowego oferują konsumentom ubrania oraz bieliznę do uprawiania sportu, która jest wykonana z materiałów syntetycznych, ściśle przylegających do ciała | fot.: materiał partnera

Wielu początkujących sportowców, którzy decydują się na pierwszy trening na siłowni, skupia się głównie na sportowej odzieży wierzchniej. Uważają, że nie ma znaczenia, w jakiej bieliźnie uprawiają sport, ponieważ jest to element garderoby całkowicie niewidoczny pod ubraniem. Jednak w rzeczywistości tak nie jest, ponieważ źle dobrana bielizna może powodować duży dyskomfort podczas zajęć sportowych, czego nie rekompensuje nawet najlepiej dobrana odzież sportowa. 

Czego będziemy potrzebowali, wybierając się po raz pierwszy na siłownię?

Dziś producenci odzieży i sprzętu sportowego oferują konsumentom ubrania oraz bieliznę do uprawiania sportu, która jest wykonana z materiałów syntetycznych, ściśle przylegających do ciała. Ponadto ten rodzaj odzieży ma doskonałą wentylację i wysoką higroskopijność, co jest szczególnie ważne w przypadku dużych obciążeń podczas treningu.

Z tego właśnie powodu zaleca się, aby bielizna sportowa była wybierana z tkanin syntetycznych, które cechują się oddychalnością, oraz skutecznie odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Na wyjątkową uwagą zasługują damskie staniki sportowe, ponieważ nie tylko wygoda, ale także dobra prezencja zależy od poprawności ich wyboru. Na przykład, jeśli masz duży biust, to wybieraj specjalistyczne biustonosze sportowe z miseczkami i szerokimi ramiączkami. Ponieważ po pewnym okresie użytkowania właściwości podtrzymujące staników słabną i zaleca się ich wymianę co 6-9 miesięcy.

Chęć zademonstrowania walorów własnej sylwetki i tym samym przyciągnięcia uwagi płci przeciwnej są całkiem zrozumiałe, ale jednocześnie warto zrozumieć, że wizyta na siłowni wcale do tego nie służy. Pamiętajmy więc, że wymagająca odzież sportowa, która eksponuje części ciała, odwraca uwagę od procesu treningowego, co jest szkodliwe dla wyników sportowych. Dlatego też przy doborze ubrań do treningu, zaleca się skromniejszy wzór, ponieważ atrakcyjność zadbanej sylwetki bez wątpienia zostanie doceniona, nawet bez noszenia ekstrawaganckiego stroju sportowego. Nie zapominajmy też, że nadmiernie odsłonięte obszary skóry mogą pozostawiać nieprzyjemne, mokre ślady na ławkach ze sprzętem do ćwiczeń. Między innymi dlatego także warto zadbać o odpowiednio dopasowany i dobrany do swoich potrzeb strój treningowy.

Uwzględniając rodzaj wykonywanych ćwiczeń, musimy także wybrać, właściwe do tego celu obuwie. Buty do treningu na siłowni należy dobierać z uwzględnieniem rodzaju treningu. Na przykład do ćwiczeń na bieżni potrzebne będą specjalistyczne buty do biegania, a do treningu siłowego, specjalne buty do podnoszenia ciężarów. Wynika to z faktu, że odpowiednio dobrane buty pozwalają na solidne zamocowanie stopy i zmniejszają  tym samym ryzyko kontuzji. Jednocześnie warto pamiętać, że specjalistyczne buty lekkoatletyczne nie nadają się do skakania i biegania, ponieważ ze względu na ich sztywność podczas podskoków, kręgosłup może być narażony na nadmierne obciążenie. Dlatego też, jeśli planujemy nie tylko trening siłowy, ale także cardio, to po prostu będziemy potrzebować dwóch rodzajów butów.

Z kolei, jeśli myślimy o bezpieczeństwie butów, bardzo ważne jest, aby nie były one zużyte. Dlatego też zawodowi sportowcy zalecają zmianę butów, po przebiegnięciu ok. 800 km.

Jeśli więc wybierasz się po raz pierwszy na siłownię i planujesz np. zakup bielizny sportowej, to najlepiej zrobić to tutaj: https://xdsport.pl/pol_m_Mezczyzna_Bielizna-160.html

Polecamy!

Materiał partnera