Narty biegowe – od czego zacząć?

0
719
człowiek na biegówkach
Biegi narciarskie są sportem, który pomaga zachować dobrą kondycję przez wiele lat, nadaje się niemal dla każdej grupy wiekowej | fot.: stock.adobe.com

Zbliża się sezon sportów zimowych, a więc u fanów aktywności fizycznej pójdą w ruch: narty, deski snowboardowe. Jednak wiele osób będzie próbować nowych aktywności jak np. narciarstwo biegowe. Jest to nieco mniej popularna aktywność zimowa, jednak nadal znana wielu osobom. Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z biegówkami, zobacz jak się przygotować i jaki sprzęt wybrać dla początkujących.

Narty biegowe – co warto wiedzieć?

W pierwszej kolejności warto wiedzieć, że na biegówkach poruszać się można na dwa sposoby – stylem klasycznym i stylem łyżwowym. Ten pierwszy przypomina chodzenie, natomiast drugi styl jest bardzo podobny do jazdy na łyżwach. Do każdego ze sposobów poruszania się przeznaczone są inne rodzaje nart, butów oraz kijków – dla początkujących jednak poleca się styl klasyczny, a tym samym sprzęt do niego przeznaczony.

Decydując się na biegi na nartach, ważna jest odpowiednia technika i sposób, w jaki użytkownik będzie korzystał z biegówek – często jego pomoc jest potrzebna przy zapinaniu nart, technice trzymania kijków, podnoszenie się po upadku. Dlatego warto skorzystać z kilku lekcji z instruktorem, który wyjaśni wszystko, pokaże jak w praktyce, ma to wyglądać oraz w razie potrzeby skoryguje błędy.

Jaki sprzęt wybrać?

Wydawać się może, że wybór nart jest najmniejszym problemem, bo wystarczy iść do sklepu, czy wypożyczalni, wziąć cokolwiek i gotowe. Niestety jest to nieco bardziej skomplikowane i zapewne w obu miejscach znajdą się osoby, które chętnie pomogą. 

Jeśli jesteś początkującym to zdecydowanie lepiej wybrać narty do jazdy klasycznej – są one wąskie i mają wyraźny czubek. Warto wziąć pod uwagę narty z tzw. łuską, czyli nieco pofalowaną/karbowaną powierzchnią spodnią, która zapewnia lepszą przyczepność do podłoża. Często dostępne modele turystyczne są właśnie modelami nart do jazdy klasycznej.

Dla osób chcących poruszać się w terenie, poza wyznaczonymi trasami istnieją również biegówki tzw. śladówki lub backcountry – są one znacznie szersze i stabilniejsze niż klasyczne. Warto dodać, że zwykle narty do jazdy klasycznej są nieco twardsze niż do jazdy stylem łyżwowym. 

Uwaga! Często osoba, która będzie pomagała Ci w doborze nart bardzo prawdopodobne, że zada Ci pytanie o twój wzrost i wagę. Dlaczego? Nart są podzielone ze względu na twardość i długość. Dlatego równie często przeprowadzany jest test kartki – kartka zostaje położona pod nartami, użytkownik staje na nartach, równomiernie rozkładając ciężar ciała i przy wysuwaniu kartki powinien pojawić się lekki opór. W razie potrzeby wymieniane są wtedy narty na twardsze lub bardziej miękkie w zależności od potrzeb. Jednak dodatkowo warto doliczyć kilka dodatkowych kg na ubiór, wyposażenie itd.

Podsumowanie

Biegi narciarskie są sportem, który pomaga zachować dobrą kondycję przez wiele lat, nadaje się niemal dla każdej grupy wiekowej. Dlatego warto zainwestować w sprzęt, który będzie służył długie lata i skorzystać z pomocy doświadczonych osób, dzięki czemu unikniesz nawet groźnych kontuzji. 

PTU