MMA – co warto wiedzieć

0
919
zawodnik mma
Mixed martial arts to zestawienie kilku stylów walki, dzięki czemu konfrontacja jest naprawdę widowiskowa i emocjonująca | fot.: stock.adobe.com

Mixed martial arts (MMA) to dyscyplina sportowa zdobywająca w Polsce coraz większą popularność. Dzieje się tak z kilku powodów. Pierwszym z nich są wysokie wyniki, jakie osiągają w tej dziedzinie nasi zawodnicy. Drugim wysoki poziom sportowy, a także wspaniałe widowisko, jakie organizują widzom federacje sportowe. MMA to specyficzna dziedzina, która łączy wiele elementów sztuk walki. Obejmuje wymianę ciosów w stójce, zapasy w parterze, jak i klincz. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Sport z zasadami

Mixed martial arts to zestawienie kilku stylów walki, dzięki czemu konfrontacja jest naprawdę widowiskowa i emocjonująca. Zasady walki różnią się nieznacznie w zależności od reguł konkretnych organizacji. Większość z nich jest jednak wspólna. Organizacje zabraniają wkładania palców w oczy, łapania za spodenki lub rękawice przeciwnika, przytrzymywania się elementów siatki czy uderzeń w tył głowy. Obowiązujące reguły mają za zadanie chronić bezpieczeństwo i zdrowie zawodników. Rywalizujący ze sobą sportowcy walczą w określonych kategoriach wagowych, dlatego przed pojedynkiem spotykają się na ceremonii ważenia, podczas których weryfikują, czy osiągnęli określone limity wagowe. Przekroczenie ustalonych norm wiąże się najczęściej z konsekwencjami finansowymi. 

Reguły walki

Standardowa walka MMA trwa zwykle przez trzy rundy, po pięć minut każda. Odstępstwem od tej reguły są pojedynki mistrzowskie, które obejmują pięć rund po pięć minut. Walka może odbywać się zarówno w stójce, parterze, jak i klinczu. Dozwolone są kopnięcia, uderzenia pięścią, obalenia czy łokcie, czyli techniki wykonywane częściej w stójce, choć również w parterze. Wyłącznie w parterze stosuje się między innymi: balachę (dźwignia na łokieć), gilotynę (duszenie, które zakłada się podczas próby obalenia), trójkąt nogami (duszenie, które zapina zawodnik w pozycji leżącej), kimurę (klucz na rękę), czy jedno z najpowszechniejszych – duszenie zza pleców. Zakres możliwości jest bardzo duży, co sprawia, że pojedynek może być niezwykle ekscytujący i atrakcyjny dla widzów. 

Najpopularniejsi zawodnicy i organizacje

W świecie MMA istnieje kilka najważniejszych organizacji. Wśród światowych gigantów należy przede wszystkim wymienić UFC (Stany Zjednoczone) oraz Bellator, M1 (Rosja). W Polsce prym wiodą przede wszystkim KSW, a następnie FEN, choć istnieje również wiele mniejszych organizacji. Każda z nich ma swoich wiodących zawodników. Dla Polaków będą to w przypadku UFC: mistrzyni świata Joanna Jędrzejczyk oraz mistrz świata Jan Błachowicz. Osiągnęli oni niewyobrażalny sukces na skalę światową i z całą pewnością przyczynili się do zwiększenia zainteresowania MMA w naszym kraju. Nie brakuje również zawodników, którzy cieszą się ogromną popularnością na rodzimym runku sztuk walki. Zawodnikami KSW o wielkich możliwościach są między innymi: Mamed Khalidov, Michał Materla, Tomasz Narkun oraz Mariusz Pudzianowski, którego angaż w polskiej organizacji MMA przyczynił się do potężnego wzrostu zainteresowania tą dyscypliną w Polsce.

IIM