Jak dbać o zdrowie i kondycję swoich nóg?

0
424
kondycja stóp
Utrzymanie zdrowia nóg wiąże się też ze wczesnym reagowaniem na wszelkiego rodzaju dolegliwości | fot.: materiał partnera

Zdrowe nogi sprzyjają utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej, ponieważ pozwalają na sprawne poruszanie się. Każda dolegliwość w tym obszarze ciała może wiązać się z dużym dyskomfortem, dlatego warto dbać o kondycję nóg, aby jak najdłużej móc cieszyć się dobrą formą. Jak to zrobić?

Aktywność fizyczna

Ruch to chyba najlepsza forma profilaktyki żylaków oraz innych schorzeń, związanych z nogami. Regularna aktywność fizyczna pomaga zwiększyć siłę mięśni, a jednocześnie wpływa na lepszą mobilność ruchu i poprawne krążenie w żyłach. Wszystkim osobom zaleca się systematyczną aktywność, ponieważ jest to dobra metoda na uniknięcie wielu chorób, pojawiających się wraz z wiekiem. Oczywiście każdy sport powinien być wykonywany odpowiednią techniką i z zachowaniem pełnych zasad bezpieczeństwa[1].

Odpowiednia dieta

Czy to, co jemy, ma znaczenie dla zdrowia naszych nóg? Oczywiście! Zła dieta może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia całego organizmu. Nieodpowiednie żywienie sprzyja rozwojowi wielu chorób, między innymi cukrzycy, miażdżycy czy choroby żylnej. Warto postawić na zbilansowaną dietę, opartą na składnikach odżywczych, które wpłyną korzystnie na układ krążenia i wiele narządów w naszym ciele. Zwracając uwagę na to, co jemy, możemy uniknąć niektórych chorób (szczególnie tych cywilizacyjnych), a tym samym utrzymać dobrą wagę, która jest przecież istotna także dla utrzymania dobrej kondycji nóg.

Utrzymanie optymalnej masy ciała

Nadmierna masa ciała stanowi duże zagrożenie dla funkcjonowania wielu narządów w ciele człowieka. Jest też niebezpieczna dla zdrowia nóg. U osób z nadwagą i otyłością często dochodzi do nadmiernego obciążenia stawów, wielokrotnie pojawia się także opuchlizna i obrzęki, związane z chorobą żylną lub miażdżycą. Utrzymanie optymalnej wagi to jeden z głównych elementów profilaktyki różnych chorób[2].

Wygodne obuwie

Źle dopasowane buty nie tylko powodują dyskomfort, ale też mogą być przyczyną obrzęków i bólu nóg, zwłaszcza gdy są zbyt ciasne. Zaleca się więc wybierać obuwie komfortowe, przepuszczające powietrze. W miarę możliwości lepiej unikać wielogodzinnego przebywania w butach, szczególnie gdy są niewygodne i uciskają stopę.

Jak sobie pomóc?

Utrzymanie zdrowia nóg wiąże się też ze wczesnym reagowaniem na wszelkiego rodzaju dolegliwości. Warto mieć pod ręką żel z heparyną Lioton 1000, który pomoże zmniejszyć obrzęki i związany z nimi dyskomfort, a także uczucie ciężkich nóg. Lek ten zawiera substancję, znaną ze swoich właściwości przeciwzakrzepowych. Heparyna działa hamująco na wszystkie etapy krzepnięcia krwi, przede wszystkim na etap przejścia protrombiny w trombinę i jej działanie na fibrynogen. Żel wykazuje także działanie chłodzące, które przynosi ulgę i przyczynia się do zmniejszenia obrzęków[3].

Szybkie reagowanie w przypadku dolegliwości, związanych z nogami, pomoże nam uniknąć poważnych problemów. Jeżeli zaobserwujemy, że nieprzyjemne objawy się nasilają lub występują coraz częściej, warto skontaktować się z lekarzem, który dokona odpowiedniej diagnostyki.

Rekomendacje:

Zubilewicz R., Jaroszyński, A., Przewlekła choroba żylna. Forum Medycyny Rodzinnej, 9(5), 2015.

Evans N., S., Ratchford, E., V., The swollen leg. Vascular Medicine, 21(6), 2016.

Curyło M., Cienkosz K., Mikos M., Czerw A., Raczkowski J., W., Physiotherapeutic procedure on the example of compression therapy in treatment of venous diseases. Journal of Education, Health and Sport, 8(12), 2018.


[1]R. Zubilewicz, A. Jaroszyński, Przewlekła choroba żylna. Forum Medycyny Rodzinnej, 9(5), 2015, s. 400-404.

[2]N. S. Evans, E. V. Ratchford, The swollen leg. Vascular Medicine, 21(6), 2015, s. 562-564.

[3]M. Curyło, K. Cienkosz, M. Mikos, A. Czerw, J. W. Raczkowski, Physiotherapeutic procedure on the example of compression therapy in treatment of venous diseases. Journal of Education, Health and Sport, 8(12), 2018, s. 111-116.


Materiał partnera