Bikepacking czy sakwy – jak przygotować się do wyjazdu rowerowego?

0
608
bikepacking
Bikepacking to inaczej pakowanie roweru na dłuższy wyjazd | fot.: stock.adobe.com

Najnowszy trend w turystyce rowerowej prezentuje gotowość do podróżowania rowerem w dowolny zakątek, nawet w terenie, z bagażem, umożliwiającym przenocowanie w warunkach terenowych. Dzięki niemu Twój rower staje się narzędziem transportowym nie tyko dla Ciebie, alei i Twojego bagażu. Bikepacking w odróżnieniu od sakw zapewnia stabilność, skrętność i równomierne obciążenie roweru, a dodatkowo nie wymaga zastosowania bagażnika rowerowego. Przygotuj się do wyjazdu rowerowego optymalnie.

Bikepacking-co to?

Bikepacking to inaczej pakowanie roweru na dłuższy wyjazd. Torby, możliwe do zamocowania pod siodełkiem (mocowane do sztycy), na ramie roweru oraz na kierownicy mogą pomieścić bagaż o pojemności od kilku do nawet 20 l. Wysokiej jakości torby rowerowe wykonane są z materiału wodoodpornego, trwałego, posiadają elementy odblaskowe. Ich solidne mocowania sprawiają, że łatwo i trwale zamocujesz je do roweru, zachowując jego właściwości, w tym skrętność. Dzięki zastosowaniu toreb łatwiej zachować równomierne obciążenie roweru, co szczególnie ważne jest podczas jazdy w terenie oraz hamowania. Bikepacking to trend w turystyce rowerowej, który zrodził się dość niedawno w USA, gdzie modne stało się pokonywanie rowerem sporych dystansów pomiędzy większymi miastami. 

Sakwy rowerowe-kiedy się sprawdzą?

Sakwy rowerowe to pojemne torby, mocowane do bagażnika rowerowego, swobodnie zwisające po obydwu stronach tylnego koła. Możesz zakupić zestaw sakw z torbą na bagażnik, gdzie trzy pojemne produkty zapewnią Ci komfort przemieszczania się na długich dystansach. Sakwy rowerowe dedykowane są przede wszystkim do rowerów trekkingowych, z pomocą których pokonasz długie dystanse w wygodnej pozycji, zarówno trasą szutrową, jak i asfaltową. Wysokiej klasy, pojemne sakwy rowerowe to już kultowy element wyposażenia na dłuższe wycieczki, dedykowanego rowerom z bagażnikiem. NA bagażniku rowerowym tworzysz jednak obciążenie głównie tylnej części roweru, co może być uciążliwe na stromych podjazdach oraz w trudnym terenie. Zwróć uwagę na planowaną specyfikę trasy zanim wybierzesz rodzaj toreb na rower. 

Torby bikepacking czy sakwy-co wybrać?

Bikepacking jest obecnie bardzo modny i szczególnie dedykowany do rowerów, na których chcesz pokonywać wymagające trasy. Dzięki sprytnie wykonanym torbom możesz wjechać w teren, zachowując pełnię właściwości roweru. Bikepacking odpowiedni jest do rowerów górskich, którymi wjedziesz na szlak, jak również do rowerów przełajowych, którymi szybko pojedziesz drogą asfaltową, ale i wjedziesz na trasę szutrową. Rowery, które nie posiadają bagażnika już nie musisz w niego doposażać. Sakwy sprawdzą się wtedy, gdy bagażnik posiadasz, a wycieczka będzie należała bardziej do turystycznych niż wyczynowych. Przed wyprawą skompletuj koniecznie zestaw narzędzi rowerowych (multitool, łyżki do kół), pompkę, dętki, power bank, baterie, odzież przeciwdeszczową oraz zależnie od pory roku, odpowiednią odzież na zmianę. Bądź przygotowana/y na każde warunki atmosferyczne. Spakuj też prowiant oraz przybory higieniczne. 

BWI