Bidon rowerowy – jakie powinien mieć cechy?

0
505
młoda kobieta na rowerze z bidonem
Zakup bidonu to sprawa dosyć indywidualna. Najważniejszy by spełniał on oczekiwania i potrzeby użytkownika | fot.: stock.adobe.com

Jazda na rowerze przynosi wiele przyjemności, jak i korzyści. Dzięki temu rodzajowi aktywności możliwe jest dbanie o własną kondycję, figurę, zdrowie, jak również finanse. Hobbystyczna jazda na rowerze, jak i wykorzystanie jednośladu, jako codziennego środka transportu musi jednak być odpowiednio stosowane oraz objęte pewnymi zasadami. Aby móc spokojnie poruszać się na rowerze, należy prawidłowo dobrać sprzęt sportowy. Ważnymi elementami, oprócz samego roweru, stroju czy kasku, są również akcesoria dodatkowe takie jak np. bidon rowerowy. Czym on powinien się cechować? Na jakie elementy produktu zwrócić szczególną uwagę? Jak wybrać najlepszy produkt?

Czym jest bidon – jak z niego korzystać

Bidon to pewnego rodzaju szczelna butelka, która umożliwia przyjmowanie płynów podczas jazdy. Dzięki tego rodzaju produktowi, każdy użytkownik roweru może zaspokoić pragnienie zarówno podczas jazdy, jak i w trakcie odpoczynku. Artykuł ten powinien znajdować się w zasięgu ręki sportowca tak, by chwycenie go było bezpieczne i nie ograniczało ruchów potrzebnych do kierowania pojazdem. Ten pojemnik na płyny najczęściej przytwierdzany jest do specjalnego uchwytu znajdującego się na ramie sprzętu. Jakie powinien mieć cechy? Z czego jest wykonywany? Które elementy ułatwiają posługiwanie się tego rodzaju przedmiotem?

Cechy szczególne dobrego bidonu

Bidon rowerowy to produkt, który powinien przede wszystkim spełniać oczekiwania samego sportowca. Jednak pewne szczególne cechy mogą ułatwić posługiwanie się nim, jak również przynieść wiele korzyści. Choć oferowane modele różnią się między sobą, to warto zwrócić uwagę na kilka ważnych cech. Są nimi:

  • wyprofilowanie i kształt bidonu – dzięki odpowiednim wgłębieniom możliwe jest łatwe i wygodne trzymanie go w dłoni, chropowata struktura mniej więcej w połowie butelki zapobiega wyślizgiwaniu się oraz przesuwaniu w spoconej dłoni. 
  • wielkość i wysokość bidonu –  wyższy element jest łatwiejszy do opanowania, jednak warto do niego dobrać odpowiedni chwytak. 
  • korek zabezpieczający – butelka powinna być szczelna, nie przepuszczać płynów zarówno podczas transportu, jak i samego picia, 
  • podwójna ścianka – to cecha dzięki, której możliwa jest większa termoizolacja znajdujących się w środku płynów. Ten element ma również wpływ na temperaturę zewnętrzną bidonu. Użytkownik nie będzie odczuwał zimna lub gorąca trzymając sprzęt w ręku. 
  • materiał wykonania – powinien być odporny na temperaturę napoju, uszkodzenia mechaniczne, zgniecenia czy upadki. Ponadto powinien dobrze trzymać się w dłoni, jak również w zamocowanym w rowerze uchwycie. 
mężczyzna z bidonem
Choć oferowane modele różnią się między sobą, to warto zwrócić uwagę na kilka ważnych cech | fot.: stock.adobe.com

Wybór bidonu rowerowego

Zakup bidonu to sprawa dosyć indywidualna. Najważniejszy by spełniał on oczekiwania i potrzeby użytkownika. Warto więc dopasować pojemnik zarówno do rodzaju uprawianej aktywności, czasu jazdy, poziomu zaawansowania czy określonego typu jazdy – rekreacja czy sport wyczynowy. Biorąc pod uwagę tego rodzaju czynniki należy dopasować: pojemność bidonu, konstrukcję samej ramy, wysokość butelki, jej obwód, materiał wykonania, rodzaj zapięcia i ustnika, typ izolacji, wybrać cenionego producenta czy zapoznać się z opiniami innych użytkowników. 

MJA