Z korzyścią nie tylko dla ciała, czyli jak zdrowo zrzucić zbędne kilogramy?

0
1448
Zasady zdrowego odżywiania się
Decydując się na zmianę diety, nie możemy zapominać o przyjmowaniu stosownych ilości białka, składników mineralnych, węglowodanów, witamin, a także tłuszczów oraz błonnika, poprawiającego przemianę materii. | fot.: Fotolia

Mogłoby się wydawać, że na temat odchudzania powiedziano i napisano już wszystko. Jednak pomijając już fakt, że odpowiedzi na pewne pytania przychodzą wraz z rozwojem medycyny, wiele osób wciąż podejmuje niewłaściwe działania w celu zrzucenia zbędnych kilogramów. Co więcej, nie chodzi tylko o wątpliwą skuteczność podjętych kroków, ale również, co gorsza, ich niekorzystny wpływ na ludzki organizm.

Jak nietrudno zauważyć, moda na „bycie fit” i smukłe, jędrne ciało zyskuje coraz większe zainteresowanie. Świadczą o tym licznie pojawiające się kluby fitness, lokale gastronomiczne ze zdrową żywnością oraz portale i strony internetowe, serwujące różne porady dietetyczne. Jednak w pogoni za piękną, szczupłą sylwetką – która kojarzy się także ze zdrowym stylem życia – wiele osób potrafi wręcz nieświadomie działać na szkodę swojego organizmu. Jak zatem pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej bez negatywnego wpływu na zdrowie?

Odpowiednie nawyki żywieniowe… czyli właściwie jakie?

Dla wielu osób „schudnąć” to znaczy poddać się restrykcyjnej, pełnej wyrzeczeń diecie. I choć zmniejszenie spożywanych porcji okazuje się często uzasadnione, to jednak surowy jadłospis, polegający na samych ograniczeniach, nie gwarantuje jeszcze zdrowego, skutecznego i trwałego zrzucenia zbędnych kilogramów. Wręcz przeciwnie – może prowadzić do niedoboru potrzebnych składników odżywczych, a także efektu jo-jo, czyli ponownego przybrania na masie.

Przede wszystkim więc trzeba wykazać się cierpliwością i pamiętać o podstawowych zasadach zdrowego tracenia na masie. Mowa tu przede wszystkim o zróżnicowanych posiłkach, odpowiednich porcjach oraz regularnych porach jedzenia. Zaburzenia w pierwszym aspekcie także prowadzą do niedoboru cennych składników i pogorszenia metabolizmu. Dlatego decydując się na zmianę diety, nie możemy zapominać o przyjmowaniu stosownych ilości białka, składników mineralnych, węglowodanów, witamin, a także tłuszczów oraz błonnika, poprawiającego przemianę materii. Warto też uwzględnić w swoim codziennym menu produkty przyspieszające procesy spalania, takie jak pieprz, chili, imbir czy chrzan. Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest spożywanie 4-5 niedużych posiłków dziennie. Dzięki temu przez całą dobę utrzymamy uczucie sytości, a jedząc lekko i nie w nadmiarze, ułatwimy organizmowi spalanie kalorii. Niezmiernie ważne jest też to, aby ostatni posiłek odbył się na 2-3 godziny przed snem, gdyż objadanie się na noc również sprzyja przybieraniu na wadze.

Zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu

Nie da się ukryć, że w kwestii zdrowego odchudzania – oprócz właściwych nawyków żywieniowych – istotną rolę odgrywa także aktywny tryb życia. Wielogodzinna praca biurowa oraz brak ruchu w czasie wolnym utrudniają pozbycie się zbędnych kilogramów. Tymczasem wystarczy, że wybierzemy 2-3 dni tygodnia, w ciągu których przeznaczymy około 45 minut na bieganie, nordic walking, pływanie lub ćwiczenia aerobowe, a zdecydowanie pomożemy naszemu organizmowi w spalaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Im bardziej urozmaicony trening wybierzemy, tym lepiej, bowiem pozwoli on na równomierne modelowanie poszczególnych partii ciała. Ważne jest jednak, aby postawić na dziedzinę sportu, którą naprawdę lubimy, ponieważ wtedy aktywność fizyczna okaże się najefektywniejsza.

W dzisiejszych czasach niełatwo funkcjonować wedle zasad zdrowego stylu życia. Ciągły pęd, zapracowanie czy nadmiar stresu, to tylko niektóre aspekty utrudniające dbanie o właściwe odżywanie czy obniżające motywację do uprawiania aktywności fizycznej. Nic dziwnego zatem, że powstają różne rozwiązania, ułatwiające zdrowe odchudzanie. Jeśli nie mamy wystarczająco czasu na przygotowywanie zbilansowanych posiłków, możemy skorzystać z usług cateringu dietetycznego, dostępnego na www.maczfit.pl. Jeśli potrzebujemy wsparcia podczas uprawiania danej dyscypliny sportu, pomyślmy nad udaniem się do odpowiedniego trenera personalnego. Warto podjąć tego typu działania, by uzyskać długotrwałe rezultaty – korzystne zarówno dla naszego ciała, jak i zdrowia.


OLI