Trądzik dorosłych – skąd się bierze i jak z nim walczyć?

0
3094
Trądzik u dorosłej kobiety
Bardzo istotna w zapobieganiu i wspomaganiu leczenia trądziku jest odpowiedna pielęgnacja cery. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czasy, gdy trądzik był domeną jedynie nastolatków to już przeszłość. W ostatnich latach obserwuje się wzrost przypadków trądziku u osób w wieku 20, 30, a nawet 40 czy 50 lat. Trądzik pojawia się nawet u osób, które nigdy nie miały problemów z cerą i ma charakter przewlekły. W dużym stopniu za taką tendencję pojawiania się trądziku u dorosłych odpowiedzialna jest współczesna cywilizacja i towarzyszący jej tryb życia.

Czym jest trądzik dorosłych?

Trądzik u osób dorosłych pojawia się po zakończeniu procesu dojrzewania i przebytej burzy hormonalnej. Nie ma on, jak trądzik młodzieńczy, chwilowego charakteru związanego z nierównowagą w pracy gruczołów. Inaczej też się objawia niż trądzik u młodych – występuje na dolnej części twarzy, wokół ust i szczęki, na dolnej części policzków, na szyi i dekolcie. Krosty są duże i głębokie, lub wyglądają jak czerwone guzki. Podczas gdy u nastolatków zmiany skórne obejmują mnóstwo małych krostek na całej twarzy, głównie czole, a także plecach, u dorosłych takie mniejsze krostki w dużej ilości są rzadko spotykane. Krosty bardzo długo utrzymują się na twarzy, nawet do dwóch miesięcy, a kiedy już znikną, zostawiają przebarwienia. Powracają co jakiś czas w tym samych miejscach. Trądzik dorosłych jest nieprzewidywalny i trudno stwierdzić, kiedy zmiany się pojawią, nasilą, czy ustąpią. Trądzik dotyka około 12% dorosłych kobiet i 3% mężczyzn. Jest schorzeniem przewlekłym, uporczywym i bardzo negatywnie wpływającym na samoocenę osób chorych, powodującym złe samopoczucie, frustrację, niepewność w kontaktach społecznych.

Jak powstaje trądzik?

Zaczyna się od nadmiernej produkcji łoju, inaczej zwanego serum. Kiedy łoju jest za dużo, staje się on gęstszy niż normalnie i ma trudności z wydostaniem się na zewnątrz. Część łojotoku zablokowuje się w ujściach przewodów łojowych, tworząc czopy – na powierzchni skóry widzimy to jako zaskórniki. W tych zablokowanych ujściach są świetne warunki do tworzenia się stanów zapalnych wywołanych bakteriami beztlenowymi, bo nie ma tam dostępu powietrza. Bakterie beztlenowe bytują na naszej skórze. Stan zapalny objawia się na cerze krostami. Proces ten wspomaga teżnieprawidłowe rogowacenie się naskórka w ujściach mieszków włosowych.

Przyczyny występowania trądziku u dorosłych

Co wywołuje trądzik dorosłych? W dużej mierze odpowiedziany jest stres, który nasila produkcję łoju oraz powoduje wydzielanie neuromediatorów prozapalnych. Kiedy do stresu dodamy nieodpowiednią dietę, problemy ze skórą gotowe. Dieta bogata w produkty i potrawy o wysokim indeksie glikemicznym, oraz w dania wysoko przetworzone, zwłaszcza fast foody, przetwory mleczne, ostre przyprawy powoduje wzrost poziomu insuliny we krwi, a co za tym idzie nasilenie łojotoku poprzez stymulację produkcji androgenów. Obserwuje się też tendencje do trądziku u kobiet, które wcześnie zaczęły stosować antykoncepcją hormonalną lub odstawiły ją. Ponadto nieodpowiednie kosmetyki, zbyt ciężkie, perfumowane lub np. mocno kryjące fluidy źle wpływają na cerę. Z innych przyczyn można wymienić palenie papierosów, otyłość, insulinoodporność, zaburzenia hormonalne tarczycy, przysadki lub jajników, stałe zmęczenie czy brak snu. W sporym stopniu u dorosłych kobiet odpowiedzialne mogą być czynniki genetyczne, powodujące zaburzenia w strefie androgenów, czyli męskich hormonów. Osoby cierpiące na tzw. hiperandrogenizm poza trądzikiem, mają objawy takie jak na nadmierne owłosienie oraz nieregularne miesiączki.

Leczenie trądziku dorosłych

Leczenie trądziku w postaci łagodnej można zacząć od leków dostępnych bez recepty, wypróbować Skinoren (http://www.skinoren.pl/pl/tradzik-doroslych/) lub inne kremy mające w składzie kwas salicylowy, kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu. W przypadku głębszych zmian wymagana jest konsultacja dermatologa. Najpewniej przepisze on leki na receptę, jak maści, kremy, żele, roztwory zawierające kwas retinowy lub mieszanki nadtlenku benzoilu i antybiotyku, a także doustne antybiotyki o działaniu przeciwzapalnym, środki doustne zawierające retinoidy, pochodne witaminy A. Popularne w leczenie trądziku są tazaroten, adapalen czy tretynoina. Dopasowanie leczenia do pacjenta zależy od nasilenia zmian, jego wieku, ogólnego stanu zdrowia. Przy stosowanie retinoidów nie można mieć wysokiego poziomu cholesterolu, być w ciąży i stosować inwazyjnych zabiegów kosmetologicznych.

Pielęgnacja

Bardzo istotna w zapobieganiu i wspomaganiu leczenia trądziku jest odpowiedna pielęgnacja cery. Regularnie należy ją oczyszczać preparatami z kwasem salicylowym lub glikoglikolowym. Co kilka dni trzeba stosować peeling. Nie należy zapominać o nawilżaniu skóry – nadmierne wysuszenie wzmaga produkcję łoju. Preparaty powinny zawierać retinol, witaminy Ci E czy wyciąg z alg albo aloesu. Do makijażu trzeba używać kosmetyków o lekkiej konsystencji, niezapychających porów, tzw. preparatów niekomedogennych oraz antybakteryjne.

Zdrowy tryb życia, odpowiednia i regularna pielęgnacja skóry, w razie potrzeby wspomaganie się preparatami leczniczymi w konsultacji z dermatologiem, powinny pomóc zwalczyć uciążliwy problem trądziku u osób dorosłych i zapobiec jego przewlekłej naturze.


Materiał partnera zewnętrznego