Testowanie kosmetyków drogeryjnych. Jak nawiązać współpracę z drogerią?

0
7421
Pamiętajmy, że – wbrew niektórym opiniom – testerka kosmetyków to odpowiedzialna praca | fot.: horex.pl

W dzisiejszych czasach tradycyjna reklama mocno straciła na znaczeniu. Odbiorcy uodpornili się na sugestywne hasła przemawiające do nich z ekranu  – dziś klienci poszukują produktów jak najlepiej dopasowanych do swoich potrzeb. Nowy kanał dotarcia do potencjalnych osób zainteresowanych zakupem prowadzi przez influencerki, które potrafią rozłożyć właściwości produktów na czynniki pierwsze, uświadamiając odbiorców, że dany kosmetyk jest skierowany właśnie do nich.

Czego obecnie szukają klientki marek kosmetycznych?

Dziś największą wartość opiniotwórczą mają testy konkretnych produktów. Przed zakupem danego, często nietaniego, kosmetyku przegląda się internet, aby znaleźć prawdziwe opinie użytkowniczek, które przetestowały już dany kosmetyk i mogą powiedzieć coś na temat efektów jego działania. Coraz częściej liczy się rzeczywiste doświadczenie, jakim kobiety dzielą się za pośrednictwem blogów i vlogów. Wzajemnie namawiają się do kupowania jednych produktów, a czasem gorąco odradzają wydawanie pieniędzy na te, które zwyczajnie nie działają lub nie spełniły ich dotychczasowych oczekiwań.

Kto ma największą szansę na rozpoczęcie współpracy z drogerią?

Firmy kosmetyczne, zarówno te internetowe, jak i stacjonarne, cenią sobie dwa typy osób. Pierwszy z nich to blogerki urodowe, które działają aktywnie w sieci, prowadzą swój blog, udzielają się na Facebooku czy Instagramie. Influencerki mają tak naprawdę największą szansę na współpracę z drogerią. Tego typu osoby skupiają wokół siebie silną społeczność, która śledzi nowe wpisy, żywo komentuje i buduje odpowiednią aurę, na przykład do prezentacji zupełnie nowego produktu kosmetycznego. W ostatnich miesiącach na popularności bardzo zyskał format wideo, uprawiany zazwyczaj albo jako kanał na You Tube, albo też jako krótkie live’y transmitowane bezpośrednio na Facebooku. Wideo, w przeciwieństwie do zwykłych postów w social mediach, ma dużo lepsze zasięgi. Jest też formą przystępną i łatwą w odbiorze.

Największą szansę na rozpoczęcie współpracy z drogerią mają więc już te osoby, które mają za sobą pierwsze doświadczenia w prowadzeniu bloga czy profili w social mediach – mogą pochwalić się lekkim piórem, osobowością, zjednywaniem sobie czytelniczek. Drogeriom zależy nie tylko na świetnym kontakcie z internautkami, czyli ich potencjalnymi klientami, ale także na rzetelnych recenzjach i testach okraszonych wysokiej jakości zdjęciami. Dobry content wpływa bezpośrednio na to, w jaki sposób odbiorcy widzą daną markę kosmetyczną i jakie wartości niesie ona ze sobą.

Poziom ekspercki – szanse kosmetologów na współpracę z drogeriami

Drugim typem osób, wśród których drogerie zainteresowane współpracą komercyjną rozpoczynają poszukiwania, może być certyfikowana kosmetolog, wykonująca na co dzień zabiegi pielęgnacyjne i urodowe na rzecz swoich klientek. Występuje on zazwyczaj w roli eksperta, który dzieli się tajnikami poszczególnych zabiegów. Relacja na linii ekspert – drogeria często obejmuje też recenzję konkretnego urządzenia lub produktu (na przykład szczoteczki do domowego oczyszczania skóry twarzy czy nowego kremu z kwasem hialuronowym). Dla firm drogeryjnych tego typu współpraca wiąże się z określonymi korzyściami – otrzymaniem wartościowego contentu o charakterze eksperckim, który przyciągnie uwagę potencjalnych klientek drogerii oraz zbuduje pozycję firmy jako lidera w swojej branży.

Jak nawiązać współpracę z drogerią?

Jeśli interesuje Cię współpraca gotówkowa lub barterowa z drogerią, przeglądaj  grupy poświęcone promocji w social mediach na Facebooku. Wiele firm chętnie publikuje tam ogłoszenia, gdy poszukuje kogoś do współpracy. Inną metodą może być przeglądanie stron internetowych drogerii – na przykład Horex.pl (https://horex.pl/strefa_testerek_1.html) ma swoją własną Strefę Promotorek, na której ogłasza aktualne zapotrzebowanie na współpracę. Wystarczy wtedy przygotować i przesłać swoje zgłoszenie, zawierające dotychczasowe publikacje w tym temacie – na przykład recenzje produktów do makijażu. Zadbany, aktualizowany na bieżąco blog czy vlog urodowy wraz z aktywnym fanpagem czy kontem na Instagramie, daje ogromną przewagę konkurencyjną nad innymi chętnymi, które nie prowadzą w sieci tego typu aktywności, w związku z czym nie mogą pochwalić się pierwszymi sukcesami i doświadczeniem w tym temacie.

Pamiętajmy, że – wbrew niektórym opiniom – testerka kosmetyków to odpowiedzialna praca. Wszelkie nieprzemyślane działania prowadzone w internecie, nie tylko na gruncie zawodowym, ale również prywatnym, mogą narazić na szwank reputację firmy, która nam zaufała. Stając się testerką kosmetyków, użyczamy swojej twarzy i osobowości w celu promocji marki. Róbmy to w sposób zgodny z misją i wartościami firmy, aby dobrze wywiązać się ze swojego zadania i przyczynić się do powodzenia działań marketingowych. Wówczas obie strony (a w zasadzie także trzecia – klientki) będą zadowolone i otrzymają oczekiwane korzyści.


Artykuł sponsorowany