Starzenie się cery: jak spowolnić ten proces?

0
641
starzenie się skóry
Przeciwzmarszczkowe produkty pielęgnacyjne odżywiają cerę i stymulują jej naprawę komórkową, co zmniejsza i zapobiega powstawaniu kolejnych zmarszczek i przebarwień | fot.: materiał partnera

Starzenie się cery to naturalny proces, który zachodzi poprzez utlenianie komórek. Nie można go zatrzymać, ale można go spowolnić i sprawić, że skóra będzie dłużej pozostawała gładka i jędrna. Aby opóźnić starzenie się cery, warto zastosować się do kilku zaleceń i postarać się poprawić niektóre aspekty stylu życia.

Dlaczego cera starzeje się z biegiem lat?

Starzenie skóry to proces biologiczny i naturalny. Jego oznaki zaczynają być zauważalne około 30. roku życia wraz z pojawianiem się drobnych zmarszczek, które z czasem stają się coraz bardziej widoczne. Z wiekiem nieuchronnie zmniejsza się zdolność skóry do zatrzymywania wody oraz syntezy kolagenu i elastyny. Jest to jedna z dwóch głównych przyczyn pojawiania się zmarszczek. Druga dotyczy złego wpływu czynników zewnętrznych na starzenie skóry. Chodzi przede wszystkim o słońce, palenie tytoniu, brak regenerującego odpoczynku nocnego oraz nieodpowiednią dietę.

Jak można spowolnić proces starzenia się cery?

Mimo że starzenie się cery to proces nieuchronny, jesteś w stanie wpływać na to, aby Twoja cera długo pozostała w dobrej kondycji. Możesz zastosować się do poniższych wskazówek.

  • Zadbaj o zdrową i zbilansowaną dietę – dostarcz organizmowi odpowiednią ilość związków antyoksydacyjnych, witamin, minerałów i innych składników odżywczych, które uczestniczą w odbudowie skóry. Dieta musi być oparta o takie produkty jak: owoce, warzywa, rośliny strączkowe, chude mięso, orzechy oraz źródła nienasyconych kwasów omega-3.
  • Wysypiaj się – regenerujący sen powinien trwać co najmniej 8 godzin dziennie – bez przerw.
  • Nawadniaj organizm – wypijana woda pomaga wyeliminować toksyny, zachować zdrową skórę i nawilżać od wewnątrz.
  • Chroń skórę przed słońcem – promieniowanie UV jest jedną z głównych przyczyn fotostarzenia lub przedwczesnego starzenia się cery. Dlatego należy zabezpieczać ją środkami przeciwsłonecznymi, a także nosić kapelusze, czapki, okulary przeciwsłoneczne.
  • Porzuć palenie – skóra palaczy starzeje się szybciej, pojawiają się na niej przebarwienia i inne nieestetyczne zmiany.

Jaką rolę w opóźnianiu starzenia skóry odgrywa pielęgnacja?

Bez odpowiedniej pielęgnacji trudno jest spowolnić starzenie się cery. Dbając o jej oczyszczanie z makijażu i innych nieczystości, znacznie poprawisz swój wygląd.

Warto stosować kosmetyki, które nawilżają skórę i wspierają syntezę kolagenu. Serum przeciwzmarszczkowe do twarzy i szyi doskonale zmniejsza widoczność drobnych linii i zmarszczek. Pomaga zachować jędrność skóry i pozostawia ją świetlistą. Podobne właściwości mają kremy. Pamiętaj o specjalnym kosmetyku pod oczy, który zapobiegnie pojawianiu się kolejnych zmarszczek wokół delikatnej skóry na tym obszarze.

Przeciwzmarszczkowe produkty pielęgnacyjne odżywiają cerę i stymulują jej naprawę komórkową, co zmniejsza i zapobiega powstawaniu kolejnych zmarszczek i przebarwień.

Zapobieganie starzeniu się skóry jest o wiele skuteczniejsze niż jego korygowanie. Dlatego, zamiast czekać na pojawienie się zmarszczek lub obserwować ich pogłębianie, najlepiej zacząć działać jak najszybciej.

Materiał partnera