Przypadki i choroby, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu przeszczepu włosów

0
2189
elegancki mężczyzna z zadbanymi włosami i zarostem
Operacja znacznie poprawia wygląd twarzy – zwłaszcza w przypadku nadmiernie podwyższonej linii czoła (także u kobiet) czy pojawiających się pierwszych zakoli lub braków zarostu | fot.: stock.adobe.com

Problem z owłosieniem to coraz bardziej widoczna i rozprzestrzeniająca się przypadłość. Uciążliwe zaburzenie znacząco wpływa na wizerunek człowieka, jak również jego samoocenę czy pewność siebie. W jaki sposób poradzić sobie z łysieniem? Współczesna medycyna estetyczna może wspomóc naturalne procesy organizmu, na przykład zastosowaniem mezoterapii igłowej czy terapii z osoczem bogatopłytkowym w problematycznych miejscach. W przypadku trwałych problemów przeszczep włosów jest zabiegiem chirurgicznym, który stanowi obecnie jedyną, sprawdzoną skuteczną metodę leczenia, która zapewnia naturalne oraz trwałe efekty. Na czym więc polega zabieg związany z przeszczepem włosów? Co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na taką interwencję?

Przeszczep włosów – skuteczny sposób na łysienie

Przeszczep włosów to jedna z najbardziej popularnych metod radzenia sobie z łysieniem. Operacja znacznie poprawia wygląd twarzy – zwłaszcza w przypadku nadmiernie podwyższonej linii czoła (także u kobiet) czy pojawiających się pierwszych zakoli lub braków zarostu.

W zabiegu metodą przeszczepu za pomocą najnowocześniejszych metod pobiera się mieszki włosowe pobierane z tylnej i bocznej części głowy, czyli okolic, które naturalnie nie podlegają procesom łysienia. Z tych bowiem okolic włosy nie wypadają. Włosy wraz z cebulkami i brodawkami pobierane są w taki sposób, aby ich brak w żaden sposób nie był widoczny, a ubytki pokrywa się zabiegiem mikropigmetacji metodą zagęszczania. Działania związane z pobraniem i przeniesieniem włosów w inne miejsce dają widoczne i trwałe efekty, które po czasie są niemożliwe do odróżnienia od naturalnego owłosienia. Przeszczep włosów to ratunek dla osób, które:

  • posiadają słabe, przerzedzone włosy,
  • borykają się z problemem łysienia w okolicach głowy, brwi, brakami zarostu
  • zmagają się z łysieniem androgenowym (zarówno kobiety, jak i mężczyźni)
  • łysieją po napromieniowaniu,
  • są po przebyciu ciężkich chorób czy wypadków,
  • posiadają tendencję do tworzenia się zakoli, itp.

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, działania się bezpieczne, a po zabiegu rzadko występują niepożądane skutki uboczne. Pomimo, że same działania są małoinwazyjne, a wykonane w placówce z fachowym personelem są bezpieczne i w żaden sposób nie zagrażają życiu i zdrowiu, istnieją przypadki, które wykluczają możliwość przeprowadzenia transplantacji. Pamiętajmy jednak, że o możliwości wykonana zabiegu decyduje lekarz, który odbywa szczegółową rozmowę i przeprowadza wywiad z każdym potencjalnym pacjentem.

Jakie dolegliwości uniemożliwiają przeprowadzenie przeszczepu włosów?

Pomimo bezpieczeństwa, jakie gwarantuje innowacyjny zabieg przeszczepu włosów, istnieje kilka przeciwwskazań do jego wykonania. Pewne przypadki stale lub okresowo uniemożliwiają jego wykonania, a przeprowadzenie działań związanych z przeszczepem mogłoby pogorszyć obecny stan zdrowia pacjenta lub wywołać niepożądane zagrożenie zdrowia, a w skrajnych przypadkach – nawet życia.

Na co należy zwrócić uwagę przed rozpoczęciem zabiegu? O czym należy poinformować lekarza prowadzącego przeszczep? Jakie przypadki i choroby wykluczają możliwość przeprowadzanie operacji?

Do najczęściej zauważalnych i najpopularniejszych przeciwwskazań należy zaliczyć:

  • zaawansowaną lub nieustabilizowaną cukrzycę – należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach przewlekłych, podpierać się wynikami prowadzonych badań a także wskazać przyjmowane leki,
  • chorobę serca – tu ważna jest konsultacja lekarska, bowiem niektóre leki na serce rozrzedzają krew i nie można ich łączyć z adrenaliną, która jest podawana podczas zabiegu
  • chorobę nowotworową,
  • skoki ciśnienia krwi, nieuregulowane i nieleczone nadciśnienie lub niedociśnienie (w tym przypadku możliwe jest zakwalifikowanie pacjenta na zabieg po farmakologicznym wyregulowaniu problemu),
  • zaburzenia krzepnięcia krwi – problem z gojeniem się małych ran, zbytnio rozrzedzona krew,
  • choroby zakaźne owłosionej skóry głowy, zapalenie skóry, otwarte rany, niezagojone urazy,
  • tendencja do powstawania bliznowców (keloid),
  • uczulenie na niektóre leki i środki znieczulające,
  • stan po zawale serca oraz ogólne wyniszczenie i osłabienie organizmu,
  • zaburzenia związane z łysieniem plackowatym, problematyczna może okazać się łysina na większości skóry głowy
  • w przypadku kobiet dyskwalifikujące mogą okazać się poważne zaburzenia hormonalne, przynajmniej do czasu ich wyrównania.

O czym jeszcze warto pamiętać?

W przypadku nagłego łysienia damskiego kwalifikacja do transplantacji włosów nie odbywa się automatycznie, a jest poprzedzona licznymi badaniami. Wszystko po to, aby ustalić przyczynę zjawiska. Wypadanie włosów może być bowiem objawem chorób tarczycy, zaburzeń o charakterze ginekologicznym, zaburzeń hormonalnych czy nawet anemii. Do czasu znalezienia przyczyny wypadania włosów lekarze nie podejmują decyzji o przeszczepie, a raczej kierują do odpowiednich specjalistów (np. endokrynologa). Warto także wiedzieć, że w przypadku damskiej utraty włosów przeszczep nie jest jedynym możliwym zabiegiem. Spektakularne efekty osiąga się za pomocą komórek macierzystych, osocza bogatopłytkowego albo koktajli witaminowych.

Z kolei w przypadku mężczyzn warto wiedzieć o tym, że choć uzupełnianie zarostu jest jak najbardziej możliwe w drodze przeszczepu, inaczej ma się sprawa w sytuacji całkowitego braku zarostu, którego całościowe odtworzenie nie jest możliwe. Obszar policzków jest bowiem trudnym podłożem do implantacji. Zabieg przeszczepu w okolicy brody wykonuje się tylko w przypadku zagęszczenia obecnego zarostu.

Podsumowując, pamiętajmy o tym, aby wszystkie niepokojące i podejrzane stany i choroby skonsultować z lekarzem specjalistą w sprawdzonej, profesjonalnej placówce. Warto szczerze i precyzyjnie określić ich zaawansowanie, jak również przedstawić sposoby ich leczenia. Jak widać – nie wszystkie przypadki są beznadziejne, a współczesna medycyna ma sporo do zaoferowania swoim pacjentom.

Artykuł powstał we współpracy z https://medmix.pl/, renomowaną placówką zajmującą się przeszczepem włosów.


OLI