Na podrażnienia narażona jest szczególnie wrażliwa skóra głowy, która może reagować na silne środki zawarte w kosmetykach czy nadmierną stylizację włosów. Nie należy ignorować podrażnień, nawet jeśli są niewielkie – bez odpowiedniej pielęgnacji szybko mogą urosnąć do rangi poważnego problemu, osłabiając nie tylko skórę głowy, ale i całą fryzurę. Jak zadbać o podrażnioną skórę, żeby odzyskała równowagę?
Jakie są objawy podrażnień na skórze głowy?
Nie wszyscy od razu zauważają zmiany i podrażnienia na skórze głowy, zwłaszcza w szybkim tempie życia. Warto przyjrzeć się objawom, które można uznać za niepokojące, a jest to przede wszystkim:
- widoczne zaczerwienie skóry głowy;
- uczucie ciągłego swędzenia lub/i pieczenia skóry;
- ból na skórze głowy, któremu może towarzyszyć miejscowy obrzęk;
- suchy, łuszczący się naskórek i łupież.
Objawem mogącym świadczyć o silnym podrażnieniu skóry głowy jest także nagłe wypadanie włosów obserwowane w poważnych przypadkach. Żeby do tego nie dopuścić, radzi się łagodzić nawet niewielkie podrażnienia, zanim staną się poważniejszym problemem zdrowotnym.
Jak ukoić podrażnioną skórę głowy?
W łagodzeniu podrażnień skóry głowy pomocne są odpowiednio dobrane, delikatne i odżywcze kosmetyki. Pierwszym, na który należy zwrócić uwagę, jest stosowany regularnie szampon. Do skóry wrażliwej z aktywnymi podrażnieniami poleca się lekki i kojący szampon z niacynamidem, który skutecznie oczyszcza skórę, a jednocześnie działa wyjątkowo delikatnie. Przy skłonności do podrażnień radzi się unikać mocnych szamponów z silnymi środkami myjącymi czy substancjami, które mogą wywoływać reakcje alergiczne jak barwniki czy konserwanty.
Poza szamponem w pielęgnacji podrażnionej skóry głowy niezastąpione są również kosmetyki takie jak wcierki czy kremy o łagodzącym i nawilżającym działaniu. Korzystaj z nich regularnie, dostarczając skórze głowy składników odżywczych, a już po paru użyciach zauważysz, że przyspieszają one jej regenerację.
Czego unikać przy skórze skłonnej do podrażnień?
Jeśli masz podrażnioną skórę głowy, poza wskazówkami odnośnie tego, jak przywrócić jej równowagę, warto zastanowić się również nad tym, w jaki sposób unikać podrażnień w przyszłości. Wrażliwa skóra głowy jest na nie szczególnie narażona, dlatego jej właściciele powinni profilaktycznie wybierać delikatniejsze kosmetyki do jej pielęgnacji i unikać czynników, które mogą jej szkodzić.
Co wywołuje podrażnienia na wrażliwej skórze głowy? Jest to między innymi:
- częste farbowanie, rozjaśnianie lub trwała stylizacja włosów;
- korzystanie z niewłaściwie dobranych produktów do włosów i skóry głowy;
- reakcja alergiczna na składniki zawarte w szamponie bądź odżywce;
- przegrzewanie skóry głowy;
- zbyt częste lub zbyt rzadkie mycie włosów;
- niedokładne spłukiwanie produktów myjących.
Warto wiedzieć, że za podrażnienia i zmiany na skórze głowy mogą odpowiadać również alergiczne choroby skóry, zmiany hormonalne, duża ilość stresu, przemęczenie albo niezdrowa dieta. Nie wszystkich wymienionych czynników da się uniknąć, ale dobrze mieć świadomość, że to właśnie one mogą wpływać na kondycję skóry głowy, by nie szukać źródeł problemów w niewłaściwych miejscach.
Materiał partnera zewnętrznego