Ochrona skóry twarzy przed niskimi temperaturami: jak prawidłowo zadbać o cerę zimą?

0
1290
Kobieta w beżowym stroju i czapce z pomponem na zimowym tle
Zimą jednak skóra o wiele gorzej reaguje na wysuszenie. Gdy na zewnątrz jest mróz, powietrze staje się niezwykle suche i wilgoć zawarta w skórze jest przez nie „wyciągana” | fot.: Materiał partnera

Lato i zima to dwie skrajne pory roku w naszej szerokości geograficznej, które mają bezpośredni wpływ na to, jak czuje się nasza skóra i jak wygląda. Najbardziej warunki atmosferyczne wpływają na zawartość wody w skórze. Jak bronić się przed utratą wilgoci skóry na co dzień? Jakie kosmetyki do pielęgnacji skóry zimą wybrać?

Jak ma się temperatura na zewnątrz do poziomu nawilżenia skóry?

Skóra jest tkanką niezwykle reaktywną. Bardzo dobrze broni organizm przed wnikaniem substancji obcych do wnętrza, ale w niektórych przypadkach niestety jej rola ochronna może zostać osłabiona. Na przykład wtedy, gdy skóra będzie wysuszona, źle odżywiona, popękana. Wtedy automatycznie nie może chronić przed wnikaniem do wnętrza różnych patogenów! Latem, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka, organizm radzi sobie z termoregulacją między innymi przez skórę, odparowując nadmiar wody na zewnątrz i tym samym schładzając ją. Najtrudniejsza latem dla skóry jest bezpośrednia ekspozycja na słońce, która powoduje zwiększone parowanie wody ze skóry i może sprawić, że stanie się ona wysuszona. Zimą jednak skóra o wiele gorzej reaguje na wysuszenie. Gdy na zewnątrz jest mróz, powietrze staje się niezwykle suche i wilgoć zawarta w skórze jest przez nie „wyciągana”. Dodatkowo wnętrza naszych domów są bardzo nagrzane, więc wychodząc naraża się skórę na niekorzystne skoki temperatury, co może wpływać na pierzchnięcie jej. Jeśli do tego dołączyć niższe odczuwanie pragnienia i niewystarczającą ilość płynów, mamy gotową receptę na wysuszoną skórę zimą!

Chroń twarz przed zimą!

Najbardziej narażona na zimno jest oczywiście twarz – jedyna część ciała, która zimą jest zawsze bezpośrednio narażona na czynniki zewnętrzne, a jednocześnie pokryta najcieńszą warstwą skóry. Dlatego zimą należy stosować kremy regenerujące na noc, które odnowią warstwę naskórka i wzmocnią go, oraz kremy ochronne na dzień. Pielęgnacja skóry zimą powinna polegać przede wszystkim na tym, aby nie wychodzić na mróz bez zastosowania kremu na dzień o lekko natłuszczających właściwościach. Ochrona skóry jest działaniem, które zapobiega konieczności częstej, intensywnej regeneracji. Każda kobieta doskonale wie, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć – i tyczy się to również pięknej, zawsze młodej skóry! Zimą twarz powinna zostać zabezpieczona nie tylko warstwą grubszego makijażu, ale również warstwą kremu na dzień. Warto, aby był on wzbogacony o specjalne olejki, które chronią naskórek przed działaniem czynników UV oraz przed ubywaniem z niego wilgoci. Kremy na dzień powinny mieć lekką konsystencję i szybko się wchłaniać – wtedy będą idealnie nadawały się pod makijaż, a przy tym chroniły skórę!

Jak wybrać krem ochronny na zimę?

Rano po przebudzeniu warto przemyć twarz bezalkoholowym tonikiem, który nada skórze właściwego pH, a następnie nałożyć porcję kremu dziennego. Zimą powinien on być nie tylko nawilżający, ale również lekko natłuszczający. Wybierając go, zwróć uwagę na swój typ cery – w zależności od jej indywidualnych wymagań krem będzie zawierał nieco inne składniki odżywcze i tym samym korzystniej wpływał na stan twojej cery. Taka ochrona każdego dnia sprawi, że twoja skóra zimą będzie dobrze zabezpieczona przed wiatrem, mrozem i ubytkiem wilgoci. Dorzuć do tego jeszcze zdrową dietę i picie większych ilości płynów, a nie doświadczysz uczucia spierzchniętej, podrażnionej twarzy zimą!


Materiał partnera