Naturalne olejki do twarzy – dlaczego i jak warto je włączyć do codziennej pielęgnacji

0
801
olej kosmetyczny pipeta
Decydując się na naturalne oleje, można stworzyć pełen program pielęgnacyjny | fot.: stock.adobe.com

W ostatnim czasie naturalne olejki znalazły szerokie zastosowanie w codziennej pielęgnacji. Wykorzystywane są samodzielnie oraz jako dodatek do kosmetyków. Będąc tłuszczami, tworzą na skórze nieprzepuszczalny film, który zabezpiecza ją przed nadmierną utratą wilgoci, a także spełniają istotne funkcje ochronne. Zabezpieczają przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, np. mrozem i wiatrem. To szczególnie istotna cecha, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy rośnie zapotrzebowanie skóry na tłuszcze (pozbawiona zabezpieczenia skóra szybciej się odwadnia).

Zalety stosowania naturalnych olejów

Olejki pochodzenia naturalnego znajdują szczególne zastosowanie wśród osób z uszkodzoną barierą hydrolipidową, cerą odwodnioną i suchą. Emolienty otulają skórę, zapewniając natychmiastowe uczucie złagodzenia i ukojenia. Odpowiednio dobrane i właściwie aplikowane mogą również efektywnie pielęgnować skórę tłustą, która podobnie jak cera sucha, wymaga nawilżenia. Zabezpieczenie naskórka, który szczególnie go wymaga, poprawia elastyczność, sprężystość i gładkość skóry. Jednocześnie minimalizuje ryzyko zaczerwienień i podrażnień. Niewłaściwie stosowanie olejów może jednak przyczynić się do widocznego pogorszenia stanu skóry, dlatego należy je stosować ostrożnie i świadomie. Poważną konsekwencją jest zanieczyszczanie cery, ale również wzrastające odwodnienie.

Kolejnym powodem, dla którego warto stosować oleje jest duża zawartość witamin i kwasów tłuszczowych, które zwiększają poziom nawodnienia w głębszych warstwach naskórka. Ponadto za pomocą olejów można uzyskać efekt zmiękczenia, gładkości i jedwabistości naskórka. Witaminy tłuszczowe skutecznie napinają skórę, mają także silne właściwości antyoksydacyjne i chronią przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Na skutek ich stosowania cera może zwiększyć swoją odporność na działanie promieni słonecznych, a jednocześnie poprawić koloryt. Jako zaletę olejów naturalnych należy wskazać przede wszystkim ich wegańskie pochodzenie i brak testów na zwierzętach (warto się upewnić czy produkt ma takie oznaczenie). Ponadto są to produkty pozbawione sztucznych dodatków, konserwantów oraz syntetycznych barwników. Oczywiście pod warunkiem, że mamy produkt najwyższej jakości, nie zaś miks różnych olejów o niedookreślonym pochodzeniu i słabej jakości. Nabiera to znaczenia szczególnie w przypadku wrażliwej cery, która jest skłonna do podrażnień i uczuleń.

Kompleksowa pielęgnacja

Decydując się na naturalne oleje, można stworzyć pełen program pielęgnacyjny. Produkty znajdują zastosowanie jako kosmetyki do demakijażu (oczyszczanie dwufazowe, czyli najpierw usuwamy makijaż za pomocą oleju, a potem zmywamy twarz delikatną pianką do mycia twarzy), ale także produkty nawilżające. Oleje można wykorzystać jako ostatni etap pielęgnacji, zapewniający skórze odżywienie. Należy go wtedy połączyć z kremem nawilżającym lub nałożyć na krem nawilżający tworząc dodatkową warstwę ochronną. Dobierając oleje, należy uwzględnić potrzeby oraz kondycję skóry, nie każdy olej będzie dla nas idealny – warto więc z nimi poeksperymentować. Warto także wiedzieć, że oleje idealnie mieszają się także z balsamami do ciała, mogą nawet balsam taki zastąpić – zwłaszcza gdy mamy skórę o szczególnych wymaganiach.

Pielęgnacja olejami naturalnymi może okazać się bardzo korzystna. Określone rodzaje olejów przeznaczone są do wybranych problemów (AZS, trądzik), jak i potrzeb skóry (oczyszczanie, nawilżanie). Podczas stosowania olejów należy być jednak uważnym i przestrzegać kluczowych zasad pielęgnacji, a dzięki temu z pewnością można skorzystać z ich dobroczynnego działania.

IIM