Najlepsze zabiegi kosmetyczne na zimowy czas

0
1288
pielęgnacja zimą
Zimą skóra traci więcej wody niż w czasie pozostałych pór roku. Dlatego niezwykle ważne jest, aby w tym okresie sięgnąć po preparaty kosmetyczne, które pozwolą na nawilżenie cery | fot.: Fotolia

Niskie temperatury, mroźne powietrze, śnieg, ogrzewane pomieszczenia, promieniowanie ultrafioletowe – głównie te czynniki wpływają niekorzystnie na stan naszej skóry w okresie zimowym. W tym czasie cera jest więc bardzo podatna na podrażnienia, szybciej traci elastyczność i wodę. Dlatego szczególnie zimą warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry.

Czas zimowy, ze względu na małą ekspozycję skóry na promieniowanie słoneczne, jest idealnym okresem do wykonania różnych zabiegów kosmetycznych – w szczególności złuszczających oraz laserowych. Istnieje wtedy bowiem bardzo małe ryzyko wystąpienia nieestetycznych przebarwień w obszarach poddawanych kuracji. Ponadto, zarówno w miesiącach zimowych, jak i na początku wiosny, doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju zabiegi nawilżające i odżywiające. Pozwalają one na zregenerowanie cery oraz zapewniają jej większą ochronę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Zabiegi z użyciem lasera IPL

Styczeń i luty to te miesiące w roku, w których klienci gabinetów kosmetycznych bardzo często decydują się na rozpoczęcie kuracji laserowej. Do zabiegów tego typu wykorzystuje się m.in. nowoczesną technologię IPL. Wspomniane urządzenie zapewnia nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne zredukowanie różnych problemów skórnych, np. przebarwień, zmian naczyniowych czy widocznych objawów starzenia się cery. Ponadto, urządzenie IPL doskonale sprawdza się przy depilacji różnych partii ciała. Warto omówić wymienione przed chwilą kuracje w bardziej szczegółowy sposób.

Depilacja laserowa – jest doskonałą alternatywą dla pozostałych metod usuwania niechcianego owłosienia, tj. wosk czy depilator mechaniczny, które dają jedynie krótkotrwałe rezultaty. Cała kuracja składa się najczęściej z serii około 6-10 zabiegów, przeprowadzanych w 4-tygodniowych odstępach. Skuteczność tego rodzaju depilacji wynika przede wszystkim z faktu, że światło lasera jest pochłaniane przez melaninę znajdującą się we włoskach. W rezultacie, dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia macierzy włosa.

Zamykanie naczynek – jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod leczenia cery naczyniowej. Jej rezultaty w dużej mierze zależą jednak od systematycznego odwiedzania gabinetu kosmetycznego. W ramach pełnej kuracji powinno się bowiem wykonać od 4 do 6 zabiegów, przeprowadzanych w odstępach co 2-3 tygodnie. Ponadto, oprócz wysokiej efektywność, zamykanie naczynek IPL charakteryzuje się także małą inwazyjnością.

Fotoodmładzanie – zabieg polegający na naświetlaniu skóry krótkimi impulsami światła lasera. Technologia IPL oddziałuje w ten sposób na hemoglobinę (odpowiadającą m.in. za powstawanie rumienia i rozszerzonych naczynek) oraz melaninę (mającą wpływ na powstawanie przebarwień). Dzięki temu uszkodzone komórki skóry ulegają destrukcji. Światło lasera wpływa także na syntezę włókien kolagenowych. W rezultacie, po zakończeniu kuracji skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna i rozświetlona, a drobne zmarszczki ulegają wygładzeniu. Warto podkreślić, że fotoodmładzanie IPL wykonuje się w serii około 4-6 zabiegów. Natomiast odstępy pomiędzy kolejnymi wizytami w gabinecie kosmetycznym powinny wynosić 3 tygodnie.

Usuwanie przebarwień – popularność tej kuracji kosmetycznej wynika m.in. z faktu, że pora zimowa to idealny czas na rozjaśnienie skóry po lecie. Przebarwienia pojawiają się bowiem często na skutek zbyt długiej ekspozycji cery na działanie promieniowania słonecznego – właśnie w trakcie cieplejszych dni. Natomiast światło emitowane przez urządzenie IPL pozwala na oddziaływanie na melaninę, która występuje w skórze w nadmiarze lub jest nierównomiernie rozłożona. Dzięki temu bezpośrednio po wykonaniu zabiegu nieestetyczne zmiany skórne stają się ciemniejsze, a następnie stopniowo złuszczają się i redukują bądź zanikają. W przypadku usuwania przebarwień IPL, najlepsze rezultaty daje od 5 do 6 wizyt w salonie kosmetycznym, w odstępach co 2 lub 3 tygodnie.

Chemiczne i mechaniczne złuszczanie naskórka

Pora zimowa to doskonały czas na złuszczenie i oczyszczenie skóry po okresie wzmożonego promieniowania słonecznego. Wśród najpopularniejszych peelingów chemicznych, które wykonuje się w tym okresie, warto wymienić zabiegi z użyciem kwasów – migdałowego, glikolowego, pirogronowego czy salicylowego. Kuracje tego typu pozwalają m.in. na zredukowanie przebarwień, spłycenie blizn potrądzikowych, ujednolicenie kolorytu cery, znormalizowanie wydzielania sebum oraz zmniejszenie porów i szorstkości skóry.

Dobrym przykładem skutecznej kuracji kosmetycznej, z której warto skorzystać zwłaszcza okresie zimowym, jest eksfoliacja przy użyciu kwasu migdałowego oraz laktobionowego. Wspomniany zabieg, oprócz działania złuszczającego, pozwala również na wzmocnienie naczynek krwionośnych – wyjaśnia Mirela Wolska, kosmetolog salonu Qclinique w Warszawie.

Co ciekawe, peelingi chemiczne to nie jedyne kuracje złuszczające, które cieszą się popularnością w czasie zimy. Klientki i klienci gabinetów kosmetycznych równie często decydują się bowiem na wykonanie mikrodermabrazji diamentowej. Czym charakteryzuje się wspomniany rodzaj peelingu mechanicznego? W trakcie wykonywania zabiegu ściera się i złuszcza martwe komórki naskórka – przy użyciu głowicy z mikrokryształkami diamentu. Cała procedura pobudza również syntezę kolagenu i elastyny, co przyczynia się do spłycenia drobnych zmarszczek. Podstawowym efektem mikrodermabrazji diamentowej jest jednak redukcja przebarwień oraz wyrównanie kolorytu cery. Dodatkowo, po zakończeniu kuracji skóra staje się oczyszczona i wygładzona.

Podczas mikrodermabrazji czy eksfoliacji kwasami dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia naskórka i mikrouszkodzeń skóry. Dlatego w czasie trwania terapii należy chronić cerę przed działaniem promieniowania słonecznego. Zalecenie to dotyczy także okresu zimowego – podkreśla Mirela Wolska.

Nawilżanie skóry w czasie zimy

Zimą skóra traci więcej wody niż w czasie pozostałych pór roku. Dlatego niezwykle ważne jest, aby w tym okresie sięgnąć po preparaty kosmetyczne, które pozwolą na nawilżenie cery. Oprócz właściwej pielęgnacji domowej, w tym przypadku doskonale sprawdzą się również profesjonalne zabiegi gabinetowe, np. sonoforeza. Kuracja tego typu polega na wtłoczeniu ampułki ze składnikami aktywnymi. Dodatkowo, można ją uzupełnić o maskę algową. Dzięki dużej zawartości minerałów, zabieg ten nie tylko pielęgnuje skórę i pobudza jej naturalne zdolności regeneracyjne, ale także zwiększa nawilżenie, odżywia, łagodzi podrażnienia i chroni przed działaniem czynników zewnętrznych.


RED