Modelowanie sylwetki – co warto wiedzieć

0
535
modelowanie sylwetki
Modelowanie sylwetki to sposób na schudnięcie w konkretnych partiach ciała dla osób, którym nie pomaga dieta oraz aktywny tryb życia | fot.: stock.adobe.com

Czasem w wiecznym staraniu się o idealną sylwetkę nie wystarcza już to, co jest powszechnie znane, czyli zdrowa dieta i ćwiczenia. Wtedy w głowie pojawia się pomysł wykonania zabiegu, który może wydatnie pomóc w tym trudnym celu. O ile sam pomysł jest dobry, o tyle trzeba pochylić się na dłużej nad wieloma rodzajami zabiegów oraz nad tym co tworzy wskazania i przeciwskazania tego rozwiązania. Wiele osób także zastanawia się nad tym, ile trzeba czekać od samego zabiegu, aż do efektu, który jest wymarzony. Poniżej kilka najważniejszych informacji, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem konkretnej decyzji. 

Dla kogo modelowanie sylwetki?

Skorzystać z zabiegu mogą tylko osoby pełnoletnie. Modelowanie sylwetki to sposób na schudnięcie w konkretnych partiach ciała dla osób, którym nie pomaga dieta oraz aktywny tryb życia. Zabiegi modelujące sylwetkę są skuteczne, gdy trzeba pozbyć się niewielkiej ilości tłuszczu. Miejsca na ciele, które są najczęściej wybierane to brzuch, uda, czasem nawet podbródek. Zabieg taki powinien być traktowany tak jak popularne suplementy diety — nie może on zastąpić zdrowego odżywiania i codziennej dawki sportu. Tym bardziej, że po zabiegu nie warto odpuszczać takiego trybu życia, który może pozwolić na utrzymanie tego, co zostało uzyskane w gabinecie medycyny estetycznej. Należy także pamiętać, by wybrać taką placówkę, która w jak największym stopniu przyczyni się do poprawnego wykonania zabiegu. Pomóc może znalezienie w internecie rzetelnych opinii o danym miejscu oraz zapytanie o wszelkie szczegóły przy rejestrowaniu się na zabieg. Przed samym zabiegiem lekarz lub kosmetolog powinien przeprowadzić fachowy, dokładny wywiad. Bardzo ważne jest, by być w nim jak najdokładniejszym, bo ukrycie np. jakichś uczuleń może mieć negatywne skutki. 

Jaki zabieg wybrać?

To jaki rodzaj zabiegu byłby najlepszy w danej sytuacji, zależy od wielu czynników. Warto więc rozpatrzeć, jakie są najpopularniejsze metody na pozbycie się tłuszczu z newralgicznych miejsc ciała. Często w tym celu wybierana jest endermologia. Powodem tego może być fakt, że jest to zabieg małoinwazyjny. Polega on na masażu konkretnych partii ciała jak np. brzuch, pośladki czy uda. Często jest ona skuteczna w walce z cellulitem. Na czym to dokładnie polega? Pacjent zakłada specjalny kostium, natomiast osoba wykonująca zabieg wykonuje masaż za pomocą specjalnej głowicy, która zasysa powłokę kostiumu wraz ze skórą. Zadaniem specjalisty jest dobranie odpowiedniej mocy zależnie od odczuć pacjenta. Efekty mogą być widoczne już po pierwszej sesji (zazwyczaj trwa ona około 30 minut). Często jednak zalecane jest wykonanie 10-12 takich zabiegów. Poza tym, że ta metoda może pomóc usunąć tłuszcz, wspiera także unormowanie ilości wody w organizmie, której nadmiar również jest usuwany. W przypadku osób nadwrażliwych na bodźce może okazać się, że miejscowo pojawią się siniaki spowodowane zbyt dużym natężeniem masażu.

Warto też zastanowić się nad karboksyterapią. Jak sama nazwa może wskazywać, jest to metoda, która wykorzystuje dwutlenek węgla. Jest on aplikowany poprzez wkłucia. Może on pomóc usunąć zbędny tłuszcz, ale też daje efekt w usuwaniu obrzęków pod oczami. Wstrzyknięty pod skórę dwutlenek węgla wpływa na rozszerzenie naczyń, co zaś powoduje dodatkowe natlenienie. Ma to skuteczny wpływ na walkę z cieniami na powiekach czy nawet z rozstępami. Bezpieczeństwo tej metody potwierdzone jest przez to, że organizm naturalnie posiada już dwutlenek węgla, który jest mu niezbędny. Podobnie jak w przypadku endermologii na sam zabieg należy poświęcić około 30 minut. Większość specjalistów zaznacza, że około 6 wynosi optymalna ilość zabiegów z dwutlenku węgla, przy czym wykonuje się zazwyczaj około 5-10 zabiegów. Wszelkie choroby skóry będą przeciwskazaniem do zabiegu, co powinno zostać wyraźnie zaznaczone podczas wywiadu. 

miejscowe otłuszczenie ciała
Pamiętajmy o tym, że zabiegi usuwają miejscowe, niewielkie nadmiary tkanki tłuszczowej | fot.: stock.adobe.com

Skuteczne technologie

Ciekawym wyborem może być zabieg kriolipolizy. Taki zabieg popularny jest dopiero od mniej więcej od 10 lat. Wykorzystuje on działanie niskiej temperatury (około -10 stopni). Jest to zabieg dla osób bardziej cierpliwych, gdyż na ostateczny efekt czeka się około 2 miesiące. Jak wygląda taki zabieg? Do miejsca, z którego chce się usunąć złogi tłuszczu, przykładana jest głowica, która traktuje dany odcinek ciała niską temperaturą. Uprzednio zastosowane zostają też specjalne plastry, które zapobiegają odmrożeniu. Na samo badanie trzeba poświęcić ponad godzinę. Taki czas jest niezbędny, by określona temperatura mogła skutecznie zadziałać. To o czym powinien wspomnieć specjalista wykonujący badanie to konieczność wykonania prostego masażu już po powrocie do domu w miejscu wykonania zabiegu. Pozwala to na przywrócenie temperatury do normalnej, gdy zbędne jest już jej ochładzanie w miejscu potraktowanym głowicą. Co ważne, po kriolipolizie należy wspomagać metabolizm wątroby i postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Kawitacja ultradźwiękowa to także jeden z bardziej skutecznych zabiegów. Kawitacja ultradźwiękowa (liposukcja niechirurgiczna) to bezinwazyjna terapia obszarów ciała z lokalnym otłuszczeniem oraz cellulitem. Powstające w procesie zjawisko kawitacji powoduje uszkodzenie komórki tłuszczowej i jej rozbicie. Takie uszkodzone komórki uwalniają tłuszcz, a ten z kolei jest transportowany przez układ naczyniowy i limfatyczny do wątroby, w której ulega przemianie materii. Dzięki kawitacji możemy pozbyć się miejscowego otłuszczenia w takich miejscach, jak: uda, pośladki, ramiona, talia, biodra, okolice kolan i innych części ciała. Kawitacji nie wykonuje się w okolicach twarzy, szyi i dekoltu.

Podsumowując, trzeba wspomnieć, że każdy zabieg może okazać się inwazyjny. Jako, że medycyna estetyczna cały czas się rozwija, wiele z zabiegów staje się coraz bezpieczniejszych i szeroko dostępnych. Warto więc zajrzeć do internetu celem znalezienia opinii o każdym dostępnym gabinecie, tak by specjalista był najwyższej klasy. Pamiętajmy także o kluczowej roli diety, odpowiedniego nawodnienia i niezbędnej aktywności fizycznej. Wszystkie te czynności są wręcz niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Pamiętajmy także o tym, że opisywane zabiegi pomagają redukować miejscowe nadmiary tkanki tłuszczowej oraz modelują sylwetkę. W przypadku otyłości warto zacząć od wizyty u specjalisty zajmującego się odżywianiem oraz zdecydować się na aktywność fizyczną w celu redukcji tkanki tłuszczowej.

DKA