Łysienie – przyczyny i sposoby na porost włosów

0
545
włosy na szczotce
Z problemem łysienia borykają się osoby w różnym wieku. Na nadmierną utratę włosów narzekają nie tylko mężczyźni, ale i kobiety | fot.: materiał partnera

Łysienie to problem dotykający zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Może pojawiać się w różnym wieku i mieć rozmaite przyczyny. U części osób dochodzi do przerzedzenia się albo utraty włosów na całej głowie. Inni zaczynają tracić kosmyki z przodu lub na czubku głowy, a problem stopniowo postępuje. Co powoduje łysienie i jak mu przeciwdziałać?

Przyczyny łysienia

Łysienie bywa spowodowane przez schorzenia skalpu takie jak łupież tłusty albo łojotokowe zapalenie skóry głowy. Może mieć charakter nagły bądź utajony, szybki albo powolny przebieg, a także być trwałe lub odwracalne. Utracie włosów sprzyja stres, wyniszczająca dieta, głodówka, szok organizmu po poważnym zabiegu chirurgicznym, poród, anemia oraz odstawienie antykoncepcji dostarczającej dużych dawek estrogenów. Łysienie może być spowodowane niewłaściwą pielęgnacją (np. doborem agresywnie działających szamponów), czynnikami mechanicznymi (np. ciasnym upinaniem włosów), chorobami ogólnoustrojowymi lub schorzeniami, dla których charakterystyczna jest wysoka temperatura ciała, a także czynnikami genetycznymi, np. wrodzoną nadwrażliwością mieszków włosowych.

Zdarza się, że włosy wypadają przy zmianie pór roku, w czasie menopauzy albo po kontakcie z promieniowaniem jonizującym, chemikaliami lub niektórymi toksynami zwierzęcymi czy roślinnymi. Przyczyną łysienia mogą być nieleczone choroby skóry, zaburzenia hormonalne (jest tak w przypadku łysienia androgenowego), problemy z krążeniem, zatrucie metalami ciężkimi albo stosowanie niektórych leków reumatologicznych, przeciwgrzybicznych, przeciwzakrzepowych, kardiologicznych, psychiatrycznych, przeciwtarczycowych, antykoncepcyjnych lub chemioterapeutyków.

Preparaty przeciw łysieniu i na porost włosów

Leczenie łysienia może polegać na regularnym stosowaniu środków hormonalnych przeciwdziałających wypadaniu włosów. Tego typu preparaty dodatkowo wzmacniają pasma, a nawet powodują ich odrastanie. Leki doustne przeciw łysieniu mogą hamować przemianę testosteronu w dihydrotestosteron i przeciwdziałać jego niekorzystnemu wpływowi na cebulki włosów. Do tego typu środków należą cyproteron, flutamid, pironolakton oraz finasteryd (wyłącznie dla mężczyzn).

Łysienie może być leczone również od zewnątrz. W takim przypadku lek na wypadanie włosów w postaci płynu, odżywki, szamponu czy ampułek aplikuje się na miejsca dotknięte chorobą. Do najpopularniejszych środków stosowanych miejscowo należy minoksydyl. Preparat regularnie wcierany w skórę głowy przeciwdziała wypadaniu włosów i stymuluje wzrost nowych kosmyków.

Zabiegi przeciw wypadaniu włosów

Aby zapobiec nadmiernej utracie włosów, można poddać się zabiegowi mezoterapii igłowej. Polega on na wykonaniu serii zastrzyków z niewielkimi dawkami preparatów wzmacniających i stymulujących cebulki włosowe oraz odżywiających skórę głowy. Zamiast wspomnianych regenerujących koktajli w skalp może zostać wstrzyknięte osocze bogatopłytkowe. Zawarte w nim czynniki wzrostu uczestniczą w regeneracji komórek i wspierają tworzenie nowych naczyń krwionośnych. W leczeniu łysienia mogą zostać wykorzystane również zabiegi laserowe albo przeszczepy włosów, np. przeszczep zespołów mieszkowych.

Z problemem łysienia borykają się osoby w różnym wieku. Na nadmierną utratę włosów narzekają nie tylko mężczyźni, ale i kobiety. Przerzedzająca się fryzura może odbierać pewność siebie i obniżać samoocenę. Warto zatem spróbować wyeliminować czynniki powodujące łysienie, a także zdecydować się na stosowanie preparatów na porost włosów. W przypadku, gdy nieinwazyjne metody nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, można poddać się zabiegom pomagającym w pewnym stopniu odwrócić skutki łysienia. Przed rozpoczęciem kuracji warto skonsultować się z farmaceutą albo trychologiem, którzy pomogą dobrać najlepsze preparaty lub inne sposoby na pobudzenie wzrostu włosów.

Materiał partnera