Kosmetyki organiczne – etyczny wybór

0
991
Olejki i kwiaty
Etyczny wybór to decyzja o zakupie produktów, które posiadają prawdziwie ekologiczne, nie niszczące przyrody składniki. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W sklepach i drogeriach znajdziemy bogatą ofertę środków pielęgnacyjnych do ciała. Obecnie wpływ na wybór danego produktu nie ma już tylko stosunek ceny do jakości, ale… etyka, którą kieruje się producent. Na szczęście coraz więcej marek podkreśla swoją troskę o ochronę przyrody, ale nie zawsze przekłada się to na praktykę – to jest faktyczny skład kosmetyków. Poznaj sposób, dzięki któremu zadbasz jednocześnie o urodę i przyrodę.

Składniki, które nie szkodzą przyrodzie

Decydując się na kosmetyki organiczne połączysz przyjemne z pożytecznym. Nie tylko otrzymujesz wysokiej klasy produkt pod względem jakościowym, ale możesz być spokojny, że używając ich nie zaszkodzisz środowisku naturalnemu. Wyprodukowanie składników do tego rodzaju preparatów jest z reguły ekologiczne, to znaczy nie produkuje trujących odpadów wyrzucanych do ekosystemu. Najczęściej ów środki pielęgnacyjne nie są tworzone za pomocą metod przemysłowych, co powoduje że mają wyższą jakość niż szerzej dostępne produkty. Poza tym, kupując kosmetyki organiczne przeciwdziałasz przemysłowi eksploatacji ropy, na bazie której stworzona jest większość zwykłych kosmetyków drogeryjnych (zawierających parafinę i inne składniki ropopochodne).

Kosmetyki organiczne nie testowane na zwierzętach

Wiele marek produkujących naturalne preparaty informuje, że nie były one testowane na zwierzętach. Ten fakt jest ważny dla coraz większej grupy konsumentów, którzy są świadomi konsekwencji kupowania zwykłych środków pielęgnacyjnych pozbawionych takiego zapewnienia. Szukając etycznych kosmetyków organicznych zweryfikuj, czy na opakowaniu znajdziesz znak jednego z atestów: Cosmebio, ICEA, Soil Association, logo Vegan, BDIH, Ecocert. Jeśli tak, wówczas możesz mieć pewność, że na żadnym etapie produkcji danego preparatu nie był on testowany na zwierzętach. Co więcej, te produkty nie będą posiadały też substancji odzwierzęcych takich jak np. lanolina.

Pozostając konsekwentnym, wybieraj też organiczne detergenty do czyszczenia domu, które nie zatruwają wód i gleb.

Zdrowie zamiast marketingu

Etyczny wybór to decyzja o zakupie produktów, które posiadają prawdziwie ekologiczne, nie niszczące przyrody składniki. Decydując się na ten rodzaj preparatów możesz wspierać rynek najczęściej małych, uczciwych przedsiębiorstw (a nawet domowych pracowni), które kosztem popularności i oszczędności na działaniach promocyjnych, tworzą kosmetyki organiczne przyjazne dla środowiska naturalnego. Poza tym większość z tego rodzaju środków, choć nie zawsze posiadają certyfikat, jest zgodna z regulacjami o sprawiedliwym handlu (Fairtrade).

W dobie poważnego kryzysu ekologicznego, robiąc zakupy, powinniśmy podejmować świadome wybory – także jeśli chodzi o preparaty pielęgnacyjne. Robiąc to zadbamy nie tylko o swoją przyszłość, ale też o przyszłe pokolenia.


Materiał partnera zewnętrznego