Kosmetyki naturalne – czy są lepsze dla naszej skóry?

0
555
kosmetyki naturalne
Naturalne produkty to bardzo często tanie kosmetyki, stanowiące doskonałą alternatywę dla droższych odpowiedników zawierających elementy pochodzenia syntetycznego | fot.: materiał partnera

Naturalne kosmetyki zawojowały rynek i wiele osób nie wyobraża sobie już bez nich codziennej pielęgnacji. Popularność produktów tego typu jest niewątpliwie związana z chęcią powrotu do natury i sięgania po składniki, które wykazują mniejszy stopień inwazyjności. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż aby dany preparat mógł zostać uznany za naturalny, konieczne jest spełnienie przez niego kilku zasad. W jakich aspektach taka pielęgnacja może być lepsza dla naszej skóry?

Naturalne kosmetyki do twarzy, czyli jakie?

Pojęcie „naturalne” zazwyczaj kojarzy się nam z obecnością składników pochodzenia naturalnego, ziół, olejów itp. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż bardziej istotne jest to czy kosmetyki nie posiadają poszczególnych składników, uznawanych za szkodliwe. Mowa m.in. o pochodnych ropy naftowej, silikonach, aluminium, PEG-ach, parabenach oraz innych substancjach chemicznych, które mogą działać drażniąco. Niewskazane są ponadto barwniki, składniki zapachowe oraz sztuczne konserwanty.

Naturalne kosmetyki do pielęgnacji twarzy mogą dodatkowo dzielić się na organiczne oraz surowe. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z produktami, których elementy składowe pochodzą z ekologicznych farm, spełniających rygorystyczne normy oraz poddawanych regularnym kontrolom. Oznacza to jednocześnie, że rośliny nie były uprawiane z dodatkiem pestycydów oraz wykorzystaniem inżynierii genetycznej, a znajdujące się w nich konserwanty są pochodzenia roślinnego. Surowe kosmetyki do twarzy to takie, które nie zostały poddane obróbce termicznej. Powstały zatem z naturalnych składników, np. maseł, dzięki czemu wyróżniają się pierwotnymi właściwościami.

naturalny krem
Pielęgnacja naturalnymi kosmetyki stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zadbać o zdrowie i piękny wygląd swojej skóry bez mocnej ingerencji | fot.: materiał partnera

Dlaczego warto zainwestować w naturalne kosmetyki pielęgnacyjne?

Wiele osób zastanawia się nad tym czy naturalna pielęgnacja jest faktycznie lepsza. Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona przede wszystkim od stanu naszej skóry oraz jej potrzeb. Jakie korzyści przemawiają za tego typu produktami?

  • Brak wymienionych wyżej wymienionych składników działających drażniąco sprawia, iż kosmetyki naturalne są bardziej bezpieczne dla skóry. To z kolei przekłada się na znacznie mniejsze ryzyko podrażnień oraz alergii. Z tego względu na ich zakup bardzo często decydują się osoby obdarzone mocno wrażliwą cerą. Jeśli zatem zależy nam na ochronie naturalnej bariery skóry i delikatnych preparatach jest to zdecydowanie dobra opcja.
  • Osoby, które interesują się składem kosmetyków, mogą być przytłoczone ilością składników w niektórych produktach, zwłaszcza tych, gdzie przeważają syntetyczne elementy. Naturalna pielęgnacja w dużej mierze bazuje na prostocie. Wiele produktów składa się z kilku składników, a ich nazwy są łatwe do odczytania. Co za tym idzie, nawet jeśli do tej pory nie używaliśmy danego preparatu, jesteśmy w stanie w krótkim czasie ocenić czy będzie dla nas odpowiedni.
  • Kosmetyki do pielęgnacji naturalnej są bezpieczne również dla środowiska. Przejawia się to nie tylko w samym składzie i sposobie pozyskiwania składników, ale również w rodzaju opakowań. Zdecydowana większość jest produkowana z surowców, które nadają się do recyklingu. Co istotne, preparaty nie są testowane na zwierzętach i coraz większa ilość jest wegańska.

Naturalne produkty to bardzo często tanie kosmetyki, stanowiące doskonałą alternatywę dla droższych odpowiedników zawierających elementy pochodzenia syntetycznego. Kolejną zaletą jest ich uniwersalny charakter, dzięki czemu mogą z powodzeniem być stosowane przez wszystkich członków rodziny, a bardzo często także przez dzieci. Uniwersalność przejawia się w jeszcze jednym aspekcie. Niektóre preparaty np. oleje mogą być stosowane na wiele sposobów, zarówno na twarz, włosy, jak i całe ciało.

Pielęgnacja naturalnymi kosmetyki stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zadbać o zdrowie i piękny wygląd swojej skóry bez mocnej ingerencji. Choć na efekty działania trzeba poczekać nieco dłużej, w długim horyzoncie czasu mamy pewność, że dostarczamy naszej cerze wszystko, co najlepsze, a ta z pewnością odwdzięczy się nam naturalnym blaskiem.

Materiał partnera