Jak przedłużyć trwałość makijażu?

1
1339
Triki w makijażu
Trwałość makijażu można poprawić za pomocą kilku trików. Pomaga użycie toniku i bazy pod podkład | fot.: Fotolia

Odpowiednie kosmetyki mogą sprawić, że makijaż przez wiele godzin będzie wyglądał nieskazitelnie. Podstawą jest przetarcie twarzy tonikiem, a następnie użycie bazy i podkładu odpowiednio dobranego do rodzaju skóry. Osoby aktywne i uprawiające sporty mogą zdecydować się na kosmetyki wodoodporne, zwłaszcza tusze do rzęs.

Kobiety chcą stale wyglądać perfekcyjnie, większość z nich nie ma jednak czasu, by regularnie poprawiać makijaż. Istnieje jednak kilka prostych sposobów na przedłużenie jego trwałości i sprawienie, że przez wiele godzin będzie prezentował się nienagannie. Kluczem do sukcesu jest zastosowanie odpowiednich kosmetyków już na etapie przygotowania skóry do makijażu. Podstawą powinno być przemycie twarzy tonikiem, który przywraca odpowiedni poziom pH skóry, a także sprawia, że kosmetyki kolorowe nie ważą się na skórze, nie zmieniają koloru i długo się utrzymują.

– Kolejnym etapem jest zastosowanie bazy pod makijaż. Bardziej polecałabym na co dzień stosować bazy kremowe niż silikonowe, ponieważ te silikonowe mogą zatykać pory i wtedy powstają jakieś niedoskonałości skóry – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Karina Zienkiewicz-Janiak, product manager Delia Cosmetics.

Na trwałość makijażu ogromny wpływ ma podkład.

Kosmetyk ten powinien być idealnie dopasowany do rodzaju cery: przy skórze suchej najlepiej sprawdzi się podkład nawilżający, a przy skórze mieszanej i tłustej  beztłuszczowy. Dobrze, gdy podkład ma lekką konsystencję i rozświetlające działanie, nadaje bowiem twarzy modny tej wiosny świeży i dziewczęcy wygląd. Ostatnim etapem makijażu powinno być użycie pudru.

– Pudry mogą być sypkie, mogą być w kompakcie, to już zależy od naszej cery. Im jesteśmy starsze, im nasza cera jest bardziej dojrzała, tym częściej powinnyśmy wybierać pudry sypkie, im jesteśmy młodsze, tym częściej możemy wybierać pudry w kompakcie – mówi Karina Zienkiewicz-Janiak.

Wielogodzinną trwałość makijażu zapewnia także fixer.

Jest to kosmetyk w formie mgiełki, którą rozpyla się na twarz po zakończeniu makijażu. Nie tylko utrwala on nałożone kosmetyki, lecz także dodaje skórze blasku i nadaje jej gładkość. Eksperci radzą jednak, by fixera używać tylko na specjalne okazje. Kobiety prowadzące bardzo aktywny tryb życia mogą się natomiast zdecydować na stosowanie kosmetyków wodoodpornych, zwłaszcza tuszu do rzęs.

– Jeżeli mamy problem z powieką, która opada, jeżeli uprawiamy sport, jesteśmy bardzo aktywne, to powinnyśmy postawić na maskarę wodoodporną. Ona sprawi, że makijaż będzie się bardzo długo utrzymywał, a maskara nie będzie się odbijała na górnej powiece i rozmazywała na dolnej – mówi Karina Zienkiewicz-Janiak.

Decydując się na wodoodporny tusz do rzęs, warto wybierać taki, który dobrze zmywa się zwykłymi preparatami do demakijażu, nie wymagającymi zbyt intensywnego pocierania oczu. Może to bowiem prowadzić do nadmiernego osłabienia i wypadania rzęs.


@Newseria