Jak pielęgnować włosy o wysokim stopniu porowatości? To trzeba wiedzieć!

0
434
włosy wysokoporowate
W przypadku włosów wysokoporowatych trzeba szczególnie zadbać o nawilżenie włosów | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Piękne i zadbane włosy są naszą dumą. Dzięki nim czujemy się pewniejsze siebie, ale też bardziej atrakcyjne. Niestety nie każda kobieta ma takie szczęście. Uwarunkowania genetyczne, ale i zbyt częsta koloryzacja mogą osłabiać włosy i powodować ich uszkodzenie. Dziś podpowiemy Wam, jak pielęgnować włosy o wysokim stopniu porowatości.

Włosy wysokoporowate, czyli jakie?

Jeżeli zmagacie się z trudnymi w układaniu włosami, które dodatkowo są przesuszone i mają rozdwojone końcówki, to zapewne są one wysokoporowate. Aby to potwierdzić, warto wykonać test szklanki na porowatość włosów. Jest to banalnie prosty, ale i szybki test. Na początek do szklanki wlewamy wodę i wrzucamy do niej włos. Po kilku minutach możemy już dojść do konkretnych wniosków. Jeżeli włos bardzo szybko opadanie na dno, to zapewne wasze włosy są wysokoporowate, czyli mają bardzo odchyloną łuskę. Są wtedy podatne na uszkodzenia mechaniczne, ale też destrukcyjne działanie promieniowania słonecznego. Analogicznie włosy o niskiej porowatości zostają na powierzchni. Wiedząc już jaką porowatość mają Wasze włosy, możecie przejść do wprowadzenia konkretnych zasad w pielęgnacji.

Nawilżenie ma znaczenie

W przypadku włosów wysokoporowatych trzeba szczególnie zadbać o nawilżenie włosów. Musi być ono naprawdę intensywne. Przede wszystkim należy przynajmniej raz w tygodniu wykonywać olejowanie. Najlepiej na ciepło. A więc nakładamy olej kokosowy na całą długość włosów, najlepiej pasmo po pasmie. Tutaj musicie wiedzieć, że olej zawsze należy nakładać na oczyszczone włosy. Nie mogą być przetłuszczone. Trzeba jeszcze pamiętać, by olejowanie wykonywać regularnie. Można też zdecydować się na olejowanie na ciepło. W takim przypadku należy nachylić się nad miską z wrzątkiem, tak by para wodna wzmocniła działanie olejku. Codziennie należy także stosować odżywki do włosów o silnym działaniu nawilżającym, ale i regulującym poziom sebum. Dobrze wybierać kosmetyki z wysoką zawartością kwasu hialuronowego, który dodatkowo tworzy na włosach film ochronny. W składzie powinien znaleźć się niacynamid, który reguluje poziom wydzielania sebum. Nie zapomnijcie także o stosowaniu maseczek z dodatkiem aloesu i wysoką zawartością olejów roślinnych, choćby arganowego czy z gorzkich migdałów. Zwróćcie jeszcze uwagę na kosmetyki jakich używacie. Przede wszystkim muszą być jak najbardziej naturalne, a więc bez ciężkich detergentów czy też SLS bądź SLES. Również alkohol w kosmetykach jest bardzo szkodliwy, bo zwiększa jeszcze poziom wysuszenia i niestety wypłukuje z włosów i skóry głowy wszystkie nawilżające składniki. Musimy też wspomnieć o szamponach. W tym przypadku dobrze sprawdzą się produkty z ekstraktem z rumianku, ale też z ekstraktem z owsa czy wysoką zawartością jedwabiu.

O czym jeszcze trzeba pamiętać mając włosy wysokoporowate?

Zmagając się z wysoką porowatością włosów, należy wyeliminować czynniki, które mogą nasilić rozchylanie się łuski i kolejne uszkodzenia. Na pewno trzeba zrezygnować z suszenia włosów ciepłym powietrzem. Najlepiej wybrać zimny nawiew. Suszarka powinna mieć funkcję jonizacji. Jeżeli chcecie wyprostować włosy, to w żadnym wypadku nie możecie używać prostownicy. Lepiej zastosować płyn lamelarny, który sprawi, że włosy zyskają gładkość, ale i połysk. Ponadto zrezygnujcie ze zbyt częstej koloryzacji. Zamiast co dwa miesiące, wykonujcie ją co cztery miesiące.

Materiał partnera zewnętrznego