Farby bez amoniaku – tak czy nie?

0
505
farby bez amoniaku
Farby bez amoniaku zdecydowanie lepiej sprawdzą się w przypadku osób, które nie farbują często włosów i koloryzację traktują bardziej jako sposób na odświeżenie koloru | fot.: materiał partnera

Farbowanie włosów to najszybszy, najskuteczniejszy i najlepszy sposób na pokrycie siwych włosów. Jednak siwe pasma na głowie nie są jedynym powodem, dla którego decydujemy się na skorzystanie z działania tego produktu. Farba do włosów umożliwia nam szybką zmianę fryzury, a nawet całego wyglądu. Pozwala także na poeksperymentowanie z kolorem. Niezależnie od tego, w jakim celu stosujemy farbę do włosów, wiele kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że jest to produkt, który może znacznie obciążyć nasze włosy, a nawet doprowadzić do ich uszkodzenia, jeśli będziemy aplikować go w nieumiejętny sposób. Oprócz częstotliwości aplikacji bardzo duże znaczenie ma jej skład. To dlatego coraz więcej kobiet aktualnie sięga po farby bez amoniaku. Sprawdź, czy rzeczywiście są one dobrym wyborem.

Czym jest amoniak?

Dlaczego obecnie farby bez amoniaku cieszą się tak dużą popularnością? Czy amoniak rzeczywiście jest bardzo szkodliwy? Amoniak to substancja, która do pewnego momentu występowała w praktycznie wszystkich farbach służących do koloryzacji włosów. Niestety amoniak jest substancją, która w swoim działaniu jest bardzo agresywna. Posiada bardzo intensywny, drażniący zapach, który może mieć negatywny wpływ na nasz układ oddechowy, a dodatkowo może być przyczyną silnych alergii i podrażnień skóry. Dlaczego zatem tak chętnie wykorzystywano go jako składnik farb do włosów?

Amoniak pełni funkcję nośnika pigmentu farby, przez co jest w stanie transportować go do głębokich struktur włosa poprzez wcześniejsze rozchylenie łusek. To właśnie dzięki temu kolor staje się trwały i nie zmywa się z włosów po kilku myciach. Przede wszystkim sprawdza się świetnie przy pokrywaniu siwych włosów. Niestety szkody, jakie jest w stanie wyrządzić włosom oraz skórze głowy sprawiają, że coraz więcej kobiet zaczyna sięgać po farby bez amoniaku.

Co zamiast amoniaku?

Farby bez amoniaku na rynku cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jednak czy są równie skuteczne? Farby bez amoniaku przede wszystkim charakteryzują się delikatniejszym i mniej agresywnym działaniem. Substancją, która go zastępuje, jest w tym przypadku MEA, czyli monoetyloamina. To właśnie ona pełni funkcję nośnika pigmentu, nie wywołując podrażnień i co ważne dla wielu osób, jest praktycznie bezzapachowa. 

Czy farby bez amoniaku są skuteczne?

Farby bez amoniaku zdecydowanie lepiej sprawdzą się w przypadku osób, które nie farbują często włosów i koloryzację traktują bardziej jako sposób na odświeżenie koloru. To także zdecydowanie lepsze rozwiązanie, jeśli posiadasz bardzo delikatną skórę głowy, która często ulega alergiom i którą łatwo podrażnić. Niestety, jeżeli zależy Ci na rozjaśnieniu włosów lub pokryciu siwych odrostów, farba bez amoniaku może okazać się nieskuteczna i nie zapewni odpowiedniego krycia.

Bezpieczna koloryzacja – o czym warto pamiętać?

Niezależnie od tego, czy sięgamy po farbę do włosów z amoniakiem czy bez, powinniśmy pamiętać o środkach ostrożności, które zabezpieczą nasze włosy przed nadmiernymi uszkodzeniami oraz osłabieniem spowodowanym zbyt częstym farbowaniem. 

Aby odpowiednio zabezpieczyć włosy przed koloryzacją, nie należy ich myć bezpośrednio przed farbowaniem. Dzięki temu na naszych włosach pozostaje płaszcz hydrolipidowy, który stanowi naturalną warstwę ochronną naszych włosów. 

Bez względu na to, po jaki rodzaj farby sięgasz, zawsze pamiętaj o wykonaniu testu uczuleniowego. Powinnaś zrobić to także w przypadku, jeśli po raz kolejny wybierasz farbę tej samej marki. Próbę uczuleniową należy przeprowadzić 48 godzin przed planowaną koloryzacją. Jeśli przez ten czas na skórze nie wystąpią żadne zmiany, możesz bez przeszkód przystąpić do koloryzacji. 

Włosy po koloryzacji mogą być osłabione, dlatego też należy zadbać o ich odpowiednią regenerację. W tym celu dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednie produkty do pielęgnacji włosów farbowanych jak szampony, odżywki oraz maski, najlepiej z tej samej linii. Dzięki ich regularnemu stosowaniu możesz mieć pewność, że Twój nowy kolor włosów będzie znacznie bardziej trwały, a same włosy będą prezentować się znacznie lepiej. 

Materiał partnera