Dlaczego warto sięgnąć po kosmetyki naturalne? Na ile są skuteczne?

0
602
kobieta kosmetyki
Produkty naturalne są przyjazne dla skóry, dlatego też szczególnie poleca się je do skóry problematycznej, alergicznej i atopowej | fot.: materiał partnera

Coraz więcej osób sięga po kosmetyki naturalne. Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia nie tylko, że nie chcemy wybierać produktów, które negatywnie oddziałują na środowisko, lecz także większą uwagę przywiązujemy do składów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia naszej skóry i całego organizmu.

Kosmetyki naturalne – czyli jakie?

Kosmetyki naturalne to produkty, które w swoim składzie zawierają przede wszystkim składniki pochodzenia naturalnego. Warto zwrócić uwagę na to „przede wszystkim”, nie zawsze bowiem w tych kosmetykach 100% składu to sama natura. Uzyskanie takiego czystego składu w wielu przypadkach jest bardzo trudne. Wielu producentów zastrzega na opakowaniach, że składniki pochodzenia naturalnego to np. 99% składu. Można jednak także znaleźć kosmetyki w 100% naturalne. Są to produkty ekologiczne, często określane również jako BIO (choć tutaj znaczenie ma przede wszystkim sposób uprawy składników produktów). Głównymi produktami wykorzystywanymi do produkcji tych kosmetyków są ekstrakty ziołowe, oleje roślinne, olejki eteryczne, wyciągi z roślin.

Dlaczego warto wybrać kosmetyki naturalne?

Przede wszystkim warto dokładnie czytać składy produktów. Kiedy się tego nauczymy, dostrzeżemy, że zdecydowana większość produktów kosmetycznych zawiera substancje szkodliwe lub potencjalnie niebezpieczne dla naszego organizmu. Parabeny, SLS, SLES, sztuczne barwniki, zapachy, aromaty, parafina, lanolina, formaldehyd i pochodne – wszystkie te substancje mogą negatywnie wpływać na kondycję skóry, powodować podrażnienia, reakcje alergiczne, a niektóre nawet sprzyjać rozwojowi nowotworów. Kosmetyki naturalne pozbawione są tego typu niebezpiecznych składników. Nie oznacza to oczywiście, że nie mogą uczulać. Jeśli twoja skóra jest wrażliwa na jakiś naturalny ekstrakt, to podrażnienie może się pojawić i przy stosowaniu kosmetyków naturalnych, natomiast zdarza się to znacznie rzadziej. Przede wszystkim jednak kosmetyki naturalne współpracują z organizmem, nie próbują go przesterować, nie zaburzają jego pracy, a raczej wspomagają one (przede wszystkim skórę) w spełnianiu fizjologicznych funkcji.

Produkty naturalne są przyjazne dla skóry, dlatego też szczególnie poleca się je do skóry problematycznej, alergicznej i atopowej. Nie mają sztucznych substancji, które poprawiają co prawda właściwości preparatu, ale mogą potencjalnie źle wpływać na skórę. Składy takich produktów są z reguły znacznie krótsze, bardziej przejrzyste, bezpieczne. W tym przypadku okazuje się, że mniej znaczy naprawdę lepiej. Produkty ekologiczne skutecznie regenerują skórę, pomagają w przywróceniu i utrzymaniu równowagi hydro-lipidowej, odżywiają. Dzięki naturalnemu składowi są one w stanie przenikać w głębsze warstwy skóry co sprawia że przy regularnym stosowaniu działają znacznie skuteczniej niż ich chemiczne odpowiedniki. Poza tym wszystkim ograniczają nasze negatywne oddziaływanie na środowisko i niejednokrotnie są tańsze od propozycji wielkich koncernów kosmetycznych.

Materiał partnera