Dlaczego warto sięgnąć po eko kosmetyki?

0
551
kwiaty krem do twarzy
Najważniejszą zaletą takich kosmetyków jest ich brak negatywnego wpływu na środowisko. Właśnie dlatego eko kosmetyki cieszą się tak dużą popularnością wśród ludzi świadomych swojego wpływu na środowisko naturalne | fot.: stock.adobe.com

Coraz częściej słyszymy w przestrzeni publicznej o niezwykłych zaletach ekologicznego stylu życia. Szczególnie często jesteśmy zachęcani do sięgania po eko kosmetyki, których naturalność jest podkreślana na każdym kroku. Specjaliści zwracają uwagę na  zdrowotne walory takich produktów, które wyraźnie sprzyjają poprawie stanu skóry, a zatem i wpływają na nasz wygląd. O czym powinniśmy wiedzieć, jeśli interesujemy się eko kosmetykami?

Zrezygnuj ze szkodliwej chemii

Z pewnością przyzwyczailiśmy się do wszechobecności różnorodnych kosmetyków przesiąkniętych substancjami chemicznymi. Biorąc pod uwagę to, jak wiele chemii znaleźć można w jedzeniu, wydawać się może, że w przypadku kosmetyków nie jest to nic dziwnego. Faktycznie tak by było, gdyby nie eko kosmetyki, których skład znacząco odbiega od tego, z czym dotychczas mogliśmy się mierzyć. To właśnie ekologiczne produkty pozbawione są szkodliwych dla organizmu składników, których obecność tylko pozornie sprzyjała dbaniu o skórę. Jeśli więc zrezygnujesz z produktów zawierających m.in. syntetyczne barwniki, silikony czy substancje ropopochodne i zdecydujesz się na stosowanie eko kosmetyków, Twoja skóra z pewnością Ci podziękuje.

Naturalne i niewytwarzane  przemysłowo kosmetyki

W tym miejscu może pojawić się pytanie: jeśli rezygnujemy ze składników chemicznych, co otrzymuje w zamian? Otrzymujemy bezpieczne dla skóry, tolerowane przez organizm eko kosmetyki, których składniki są pochodzenia organicznego. W przeciwieństwie do swoich przemysłowo produkowanych odpowiedników, kosmetyki ekologiczne nie zawierają substancji niebezpiecznych dla zdrowia. Oznacza to, że stosowanie ich nie wiąże się z ryzykiem, czego nie można powiedzieć o kosmetykach chemicznych. W przypadku kosmetyków ekologicznych w składzie znajdziemy:

  • oleje organiczne,
  • składniki roślinne,
  • ekstrakty z owoców i roślin,
  • naturalne kwasy tłuszczone nienasycone.
  • hydrolaty.  

Eko kosmetyki w przyjaźni ze środowiskiem

Najważniejszą zaletą takich kosmetyków jest ich brak negatywnego wpływu na środowisko. Właśnie dlatego eko kosmetyki cieszą się tak dużą popularnością wśród ludzi świadomych swojego wpływu na środowisko naturalne. Przyjazność środowisku wiąże się nie tylko z naturalnym pochodzeniem składników, ale również z wyborem biodegradowalnych opakowań, które z łatwością poddają się recyklingowi. Dla wielu osób niemniej ważne jest to, że kosmetyki ekologiczne nie są testowane na zwierzętach, a ich produkcja opiera się na nieprzemysłowym, naturalnym procesie.

Materiał partnera