Depilator tradycyjny czy IPL – który wybrać?

0
1237
Depilator tradycyjny
Na rynku pojawia się coraz więcej depilatorów. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Każda z nas na pewno marzy o gładkich nogach na dłużej. Dlatego też tradycyjne maszynki odchodzą pomału w niepamięć na korzyść urządzeń, z którymi efekt gładkości możemy utrzymać przez więcej niż kilka dni. Na rynku pojawia się coraz więcej depilatorów – obok modeli tradycyjnych mamy do czynienia również z innowacyjnymi depilatorami świetlnymi działającymi w technologii IPL. Który depilator będzie dla nas najlepszy?

Rodzaje depilatorów tradycyjnych

Spośród depilatorów tradycyjnych wyróżniamy modele dyskowe i pęsetowe. Ich mechanizmy oparte są na obracających się głowicach. Ich działanie przebiega w taki sposób, że gdy głowica się obraca, pęsety lub dyski się zamykają i otwierają, przez co mogą skutecznie chwytać włoski i je usuwać. Warto wiedzieć, że depilatory pęsetowe nadają się przede wszystkim do rzadszych i słabszych włosków, a więc na pewno nie będzie to urządzenie dla każdego. Dobrym depilatorem tradycyjnym okaże się być model dyskowy – jego głowica ma więcej punktów mogących złapać włos, a zatem radzą sobie o wiele lepiej z gęstszym i bardziej uciążliwym owłosieniem. Oba rodzaje działają jednak na podobnej zasadzie i mają zbliżone wady i zalety. Jakie?

Depilator tradycyjny
Spośród depilatorów tradycyjnych wyróżniamy modele dyskowe i pęsetowe. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wady i zalety depilatorów tradycyjnych

Zacznijmy może od zalet tych urządzeń:

  • usuwanie owłosienia tym sposobem jest wysoce skuteczne i możemy łatwo osiągnąć efekt gładkich nóg,
  • dzięki temu, że włoski wyrywane są razem z cebulkami, nogi pozostają gładkie aż przez 3-4 tygodnie,
  • koszt zakupu depilatora nie jest wysoki, ceny najpopularniejszych modeli wahają się pomiędzy 100 a 500 zł. Weźmy też pod uwagę, że jest to wydatek jednorazowy – w przypadku wizyt u kosmetyczki czy nawet kupowania maszynek i pianek do golenia na przestrzeni lat wydamy o wiele więcej,
  • włoski z czasem osłabiają się, a zatem i domowe zabiegi depilacji są coraz mniej uciążliwe,
  • używanie tradycyjnego depilatora jest bardzo proste.

Tradycyjne depilatory posiadają jednak również swoje wady:

  • usuwanie włosków depilatorem tradycyjnym jest dość bolesne,
  • po zabiegu skóra często jest podrażniona,
  • aby depilacja była skuteczna, włoski muszą być widoczne. Oznacza to, że trzeba je nieco zapuścić.
Depilator IPL
Choć technologia wydaje się być innowacyjna, również takie urządzenia mają szereg wad i zalet. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Depilatory IPL – czy warto?

Innym rozwiązaniem jest zakup domowego depilatora IPL. Choć technologia wydaje się być innowacyjna, również takie urządzenia mają szereg wad i zalet. Przede wszystkim zwraca się jednak uwagę na skuteczność takich urządzeń – wysyłane wiązki światła przez skórę trafiają do mieszków włosowych i są absorbowane przez melaninę. Dzięki temu włosy się osłabiają i po kilku do kilkunastu zabiegów przestają odrastać. Jest to jednak jedynie stan uśpienia i po kilku miesiącach znowu będziemy musieli powrócić do depilacji, ale już słabszego owłosienia. Mimo to ta metoda pozwala zaoszczędzić bardzo dużo czasu i mieć gładkie nogi przez dłuższy okres.

Depilatory IPL nie są jednak dla wszystkich. Nie będą działały skutecznie w przypadku osób posiadających bardzo jasne blond włosy, jak również na włosach rudych czy siwych. Nie przydadzą się także osobom o ciemniejszym odcieniu skóry. Dodatkowo dla wielu granicą nie do przekroczenia będzie cena urządzenia – najlepsze modele mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.


Materiał partnera zewnętrznego