Czy rozjaśnianie włosów w domu jest dla nich bezpieczne?

0
372
rozjaśnianie włosów w domu
Zabieg rozjaśniania jest ryzykowny dla kondycji włosów. Otwarte łuski włosowe wpuszczają do wnętrza włosa nie tylko substancję rozjaśniającą, ale i inne. Mogą w ten sposób je uszkadzać lub skracać cykl ich życia | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Naturalny odcień włosów dla wielu kobiet nie jest akceptowalny, dlatego decydują się na koloryzacje. W większości przypadków opiera się ona na rozjaśnieniu kosmyków. Do platynowego blondu można przejść nawet z ciemnobrązowego koloru wyjściowego, jednak rozjaśnianie powinno być zabiegiem, przygotowanym i wykonanym z ogromną precyzją i dbałością o kondycję włosów.

Na czym polega rozjaśnianie włosów?

Rozjaśnianie włosów jest ingerencją w ich strukturę. Preparat rozjaśniający, aplikowany na włosy wnika w kosmyki, powodując zniszczenie ich naturalnego barwnika. Oznacza to, że produkt, nałożony na włosy powoduje otwarcie łusek włosowych, czyniąc je bardzo podatnymi na działanie substancji, ale również czynników zewnętrznych, mogących powodować trwałe uszkodzenia. Rozjaśniacz na włosach należy trzymać przez okres czasu, zalecany rzez producenta, aby nie spowodować trwałych uszkodzeń ich struktury. Rozjaśnianie możliwe jest zarówno przy zastosowaniu naturalnych metod jak i gotowych produktów kosmetycznych. Pierwszy sposób stosuje się najczęściej, by osiągnąć subtelny efekt rozjaśnienia i sprawdza się u naturalnych blondynek, pragnących lekko rozjaśnić włosy i nadać im słoneczne refleksy. Najczęściej stosowane są płukanki z cytryny i octu, cynamon, miód i rumianek. Syntetyczne rozjaśniacze dostępne są w zestawach z odżywką, która zapobiega zniszczeniu włosów po rozjaśnianiu. 

Czy można bezpiecznie rozjaśnić włosy w domu?

Bezpieczne dla włosów rozjaśnianie ich samodzielne jest możliwe, jednak warto przygotować ich strukturę poprzez odpowiednio wczesne nawilżenie ich i odżywienie. Warto również zaniechać farbowanie przez 3-4 tygodnie przed rozjaśnianiem, by włosy po poprzednich zabiegach miały czas na regenerację. Rozjaśnianie włosów w domu warto przeprowadzić przy użyciu wysokiej jakości produktu o sprawdzonym działaniu. Nie należy przerazić się efektem pomarańczowych włosów podczas zachodzących reakcji rozjaśniania. To naturalne zjawisko, tworzące się przy depigmentacji włosów. Po zaobserwowaniu osiągnięcia pożądanego odcienia można zmyć rozjaśniacz. Konieczne jest zastosowanie odżywki do włosów, dołączonej do pakowania z rozjaśniaczem. 

Jak rozjaśnić włosy samodzielnie?

Aby dokładnie pokryć włosy produktem rozjaśniającym należy podzielić je na pasma i upinać, by nie przeszkadzały w nanoszeniu rozjaśniacza na poszczególne partie włosów. Produkt warto zacząć nakładać z tyłu głowy od najniżej rosnących włosów. Rozjaśniacz działa najsilniej na włosy od około połowy ich długości aż po końce. Aplikuj zatem rozjaśniacz na te fragmenty, pozostawiając naniesienie rozjaśniacza na koniec. U nasady produkt działa krócej. Pozostaw rozjaśniacz na włosach zgodnie z czasem, zalecanym przez producenta. Zmyj produkt i nałóż odżywkę. Po wymaganym czasie zmyj ją dokładnie. W zależności od wyjściowego koloru włosów zabieg rozjaśniania prawdopodobnie trzeba będzie powtórzyć, nawet kilkukrotnie. 

Jak rozjaśniać włosy w domu, by ich nie uszkodzić?

Zabieg rozjaśniania jest ryzykowny dla kondycji włosów. Otwarte łuski włosowe wpuszczają do wnętrza włosa nie tylko substancję rozjaśniającą, ale i inne. Mogą w ten sposób je uszkadzać lub skracać cykl ich życia. By temu zapobiec po rozjaśnianiu zastosuj odpowiednią odżywkę i zamknij łuski włosowe. Włosy powinny zostać właściwie nawilżone i odżywione, aby ich struktura przetrwała odbarwianie. Unikaj zabiegów suszenia mechanicznego i wysokiej temperatury.  

Materiał partnera zewnętrznego