Czy hybryda niszczy paznokcie?

0
740
manicure hybrydowy
Czy lakiery hybrydowe rzeczywiście niszczą paznokcie? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! | fot.: materiał partnera

Manicure hybrydowy od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest to jedna z najczęściej wybieranych metod stylizacji paznokci, która swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim trwałości sięgającej 3-4 tygodni od momentu wykonania. Co więcej, klientki wybierają ją ze względu na sporą oszczędność czasu oraz możliwość uzyskania niezwykle naturalnego efektu. Czasem słychać jednak głosy mówiące o tym, że hybrydy niszczą paznokcie i mają nie negatywny wpływ. Czy jest to prawda? Czy lakiery hybrydowe rzeczywiście niszczą paznokcie? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Lakiery hybrydowe – czy są szkodliwe?

Na zadane pytanie odpowiemy już na samym początku: poprawnie wykonany manicure hybrydowy nie wpływa negatywnie ani na paznokcie, ani na skórki wokół nich! Skąd więc tak wiele wątpliwości wśród osób zajmujących się wykonywaniem stylizacji paznokci? Prawdopodobnie najczęstszą przyczyną jest mylne łączenie lakierów hybrydowych z występującymi reakcjami alergicznymi, które w zatrważającej większości przypadków wynikają z nieprawidłowej aplikacji produktów światłoutwardzalnych oraz preparatów pomocniczych, a nie komponentów zawartych w ich składach. To właśnie niepoprawna aplikacja bazy, lakieru hybrydowego, topu, acetonu i cleanera może być przyczyną uczulenia, a nie jak wiele osób sądzi chemiczne składniki o „żrących” właściwościach. Jak to możliwe? W Unii Europejskiej każdy kosmetyk przed dopuszczeniem do obrotu, zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 dot. produktów kosmetycznych, podlega rejestracji w bazie CPNP (Cosmetic Products Notification Portal) prowadzonej przez Komisję Europejską. Oznacza to, że przed rozpoczęciem sprzedaży musi zostać przebadany, a następnie zatwierdzony przez Komisję Europejską, co finalnie skutecznie minimalizuje wykorzystanie w jego składzie komponentów uważanych za szkodliwe. Jeżeli więc samo stosowanie produktów do manicure nie wpływa negatywnie na paznokcie, które czynności pogarszają ich kondycję?

Czy manicure hybrydowy niszczy paznokcie?

Tak jak wyjaśniliśmy, stosowanie lakierów hybrydowych nie wpływa negatywnie na paznokcie, ale co zatem powoduje, że te stają się cienkie, kruche i łamliwe? Przyczyn takiego stanu rzeczy może naprawdę być wiele. Do tych najczęstszych możemy zaliczyć przede wszystkim nieprawidłowe przygotowanie płytki paznokcia do zabiegu, np. poprzez jej zbyt mocne lub niedokładne spiłowanie oraz nieprawidłową aplikację produktów do manicure, np. poprzez nie utwardzenie lakierów do końca lub zalanie ranionych skórek. Kolejnymi elementami pogarszającymi kondycję paznokci jest nader częsta zmiana stylizacji przy użyciu acetonu kosmetycznego, dieta uboga w wartości odżywcze oraz brak regularnej pielęgnacji dłoni. To jedynie część przyczyn, które mogą pogarszać kondycję paznokci i skórek wokół nich, dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób je zregenerować oraz skutecznie chronić przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.

Jak uniknąć uszkodzenia paznokci?

Podstawą jest odpowiednio zbilansowany jadłospis, bogaty w wartości odżywcze. W codziennej diecie nie powinno więc zabraknąć produktów zawierających duże ilości żelaza, krzemu, cynku oraz witamin z grupy B. Te znajdziemy między innymi w nasionach słonecznika, pestkach dyni, sezamie, suszonych owocach, zbożach, jajach oraz roślinach strączkowych. Kolejnym krokiem jest regularna pielęgnacja dłoni, niezależnie od pory roku. Oznacza to, że do codziennych rytuałów powinniśmy włączyć stosowanie kremu do rąk oraz oliwki do skórek. Te możemy aplikować na dłonie i skórki wokół paznokci nawet kilka razy dziennie, a wykonany wcześniej manicure nie będzie żadną przeszkodą w ich stosowaniu. Oczywiście nie możemy zapomnieć również o poprawnym wykonywaniu manicure hybrydowego, do którego powinniśmy używać wyłącznie produktów do stylizacji paznokci najwyższej jakości. W tym wypadku świetnie sprawdzą się więc lakiery hybrydowe marki NOX, które są pozbawione substancji szkodliwych, takich jak toluen, DBP oraz formaldehyd, dzięki czemu są w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Warto także wspomnieć o procesie zmiany stylizacji, gdzie większość osób korzysta z klasycznego acetonu. I choć nie jest to żaden błąd to należy zaznaczyć, że jest to silny rozpuszczalnik, dlatego jego stosowanie powinniśmy maksymalnie ograniczyć, a jeżeli lubimy często zmieniać manicure, wtedy lepszym wyborem będzie płyn na bazie acetonu z dodatkiem lanoliny. Ten jest nie tylko łagodniejszy, ale dodatkowo sama zawartość lanoliny chroni paznokcie i nawilża przylegające skórki.

Materiał partnera